Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. sausis

Kaip atsakyti į nepatogius vaiko klausimus apie pinigus?

Kiek atvirai su vaikais kalbate apie pinigus?

Jei mintyse atsakėte, kad tikrai atvirai, pagalvokite, ką atsakytumėte vaikui į tokius klausimus:

– Mama, kiek tu uždirbi?
– Tėti, kiek tu turi santaupų?

Ar šie klausimai sukėlė jūsų mintyse šiokį tokį pasipriešinimą atsakyti visiškai atvirai? Būtų keista, jei nebūtų sukėlę ?.

Ir aš visai nenoriu pasakyti, kad reikėtų vaikams iš karto atskleisti visas savo finansinio gyvenimo detales (galbūt jų nežino net jūsų sutuoktinis). Bet noriu šiek tiek daugiau papasakoti apie tai, kodėl svarbu su vaikais atvirai kalbėti pinigų tema.

Kokius būdus naudojame, norėdami „nusukti kalbą“?

Kai stebiu tėvus (o šeimų tikrai yra labai įvairių!), pastebiu, kad dažniausiai naudojami būdai „nusukti kalbą“, kai vaikai užduoda nepatogius klausimus, yra šie:

  1. Mes meluojame. Pavyzdžiui, kai vaikas nori kokio nors žaislo ar pramogos, sakome, kad „neturime pinigų“.
  2. Mes vengiame arba atidėliojame pokalbį. „Ar galime apie tai pakalbėti vėliau?“ arba „Eik paklausk tėčio / mamos“.
  3. Mes juokaujame. „O, aš uždirbu 10 milijonų eurų per mėnesį! Aš turtuolis!“
  4. Mes atstumiame. „Ne tavo reikalas!” arba “Kai užaugsi, sužinosi”. Ir šie būdai visai gerai veikia tuo konkrečiu momentu, kai vaikas klausia. Taip atsakydami mes išsprendžiame tuo metu atsiradusią problemą ir… nukeliame tą problemą į ateitį.

Kitaip sakant, ignoruojame ilgalaikes problemas, kurias sukels mūsų trumpalaikiai sprendimai.

Kodėl taip sakau?

Nes jei mes naudojame bent vieną iš keturių aukščiau nurodytų būdų, tikėtina, kad mūsų vaikas mumis nebepasitikės ir galbūt net ir daugiau neklausinės apie pinigus. Bet tai nereiškia, kad jūsų vaikas iš viso apie tai neklausinės. Vaikai iš prigimties yra labai smalsūs, todėl tikėtina, kad atsakymų jie vis tiek ieškos – pas draugus arba internete.

Ir deja, bet tyrimai rodo, kad informacija, gauta iš draugų ar internete, yra labai nepatikima… Ir jūs neturite jokio supratimo, kokią informaciją jūsų vaikas iš ten gauna.

Kodėl reikėtų tiesiai atsakyti vaikui į jo užduodamus klausimus?

Taigi, tikrai verta atsakyti tiesiai net ir į pačius nepatogiausius vaikų klausimus, nes:

  • Vaikai tuomet mumis pasitikės.
  • Vaikai ir toliau mūsų klausinės, nes žinos, kad gali gauti visus atsakymus.
  • Mes žinosime, ką apie pinigus galvoja mūsų vaikas.
  • Mes turėsime galimybę suprasti, kur yra vaiko mąstymo spragos ir jas užpildyti…

Kaip atsakyti į vaiko nepatogius klausimus?

Į tam tikrus klausimus jūs nenorėsite pateikti tiesaus atsakymo. Galų gale, tiesus atsakymas nebūtinai yra pats geriausias. Pavyzdžiui, jei jūs tiesiog pasakysite sumą, kurią uždirbate per mėnesį, vaikui tai (greičiausiai) pasirodys milžiniški pinigai ir, neturėdamas su kuo palyginti, jis gali prisigalvoti įvairių dalykų (pavyzdžiui, kad jūs esate turtuoliai).

Todėl į klausimą „Kiek tu uždirbi?“, geriausia pradėti atsakinėti nuo to, kiek kas kainuoja. Papasakokite, kas sudaro didžiąją dalį jūsų šeimos išlaidų – būstas, maistas, drabužiai, pramogos. Apytiksliai pasakykite, kiek išleidžiate šiems dalykams per mėnesį. Bus proga pakalbėti ir apie tai, kad visko, ką uždirbate, geriau neišleisti, nes gali ateiti „juoda diena“. Na o tada, kai vaikas jau bus pasiruošęs, galbūt kada nors galėsite pasakyti ir sumą. Bet nebūtinai.

O ką daryti, jei vaikas neklausia?

– Na gerai, – pasakysite jūs, – supratau, kad reikia į klausimus atsakinėti tiesiai. Bet ką daryti, jei vaikas nieko ne(be)klausinėja?

Ir atsakymas paprastas – klausinėkite jūs. Neskaitykite „paskaitėlių“. Neaiškinkite, kaip gyventi. Nenurodinėkite, ką pirkti. Klauskite.

Ir jei nežinote, ko klausti, jums padės diskusijų kortelės – „Apie pinigus paprastai“. Jose ne tik klausimai, kurie paskatins jūsų vaiką mąstyti, bet ir patarimai, kaip atverti vaiką platesnei diskusijai.

Korteles galite įsigyti čia:

← Grįžti į tinklaraštį