Kaip paskatinti vaiką protingai leisti pinigus?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. spalisFoto: Ben White | Unsplash
– Nutariau duoti savo dukrai kišenpinigių. Sutarėm, kad kišenpinigiai yra skirti skanumynams ir susitaupyti didesniam žaislui. Deja, bet visi duoti kišenpinigiai išėjo cukrui… Gal gali patarti, kaip paskatinti vaiką leisti pinigus protingesniems dalykams? Tikrai nenorėčiau, kad viską išleistų saldumynams, – klausia patarimo viena mama.
Nelabai mėgstu dalinti patarimus, tačiau norėčiau atkreipti dėmesį į 2 esminius vaikų mokymo apie pinigus principus, kurie jums pravers sprendžiant šią „problemą“.
Pirma, mūsų, tėvų, tikslas nėra apsaugoti vaiką nuo klaidų. Netgi atvirkščiai – turėtume skatinti vaikus klysti saugioje aplinkoje. James Anthony Froude yra pasakęs, kad „klaidos yra geriausi mokytojai“ – ir turbūt kiekvienas iš mūsų tam pritartų. Ir iš tiesų geriau, kad vaikai darytų klaidas su pinigais vaikystėje, kol sumos pakankamai mažos, o klaidos kaina – nedidelė, nei kai jau bus užaugę ir klaidos kaina bus didesnė.
“Geriau mažos klaidos dabar, nei didelės klaidos ateityje.”
Įsivaizduokime tokią situaciją.
Jūs duodate vaikui 5 eurus per savaitę ir sakote, kad jis taupytų norimam stalo žaidimui, kuris kainuoja 30 eurų. Kartu su vaiku paskaičiavote, kad jei kas savaitę vaikas atsidės po 3 eurus, tuomet po 10 savaičių galės įsigyti žaidimą.
Deja, bet praėjo jau 5 savaitės, o vaikas dar sutaupė tik 5 eurus, nes visi kiti pinigai buvo išleisti skanumynams – tai kokį guminukų pakelį įsigijo, tai draugus pavaišino. Praėjus 10 savaičių vaikas turi sutaupęs tik 15 eurų – ir žaidimo įsigyti dar negali.
Kokią pamoką išmoks vaikas? Kad jo guminukai ir saldainiai „privertė“ jį laukti ilgiau nei iš pat pradžių buvo suplanavęs. Taip pat supras, kad pinigai baigiasi, todėl svarbu yra juos skaičiuoti.
Jei vaikas šios pamokos vaikystėje negavo, tuomet būdamas 22 metų jis gali nuspręsti nusipirkti naują automobilį išsimokėtinai, o uždirbamus pinigus iššvaistyti kavinėse ir baruose – ir jam nebeliks pinigų įmokai už automobilį. Tarkime, kad automobilio įmoka – 200 eurų per mėnesį. Per kelis mėnesius jo skola išaugs iki 1000 eurų, jis nebegalės jos išmokėti ir kreipsis į jus pagalbos. Ką darytumėte?
Kad neatsidurtume tokioje situacijoje, gera mintis yra leisti vaikui klysti kuo anksčiau. Tačiau leidžiant klysti, yra svarbu vaikui sudaryti saugią aplinką klysti. Tuoj pasakysiu, kaip tą saugią aplinką sukurti.
Taigi antra, tėvų pareiga yra vaikui paaiškinti taisykles, pagal kurias jis turėtų “žaisti” su pinigais.
Grįžtant prie mūsų pavyzdžio, jei jūs duodate savo vaikui 5 eurus ir sakote – “taupyk”, informacijos duodate per mažai.
Tačiau jei jūs kartu su vaiku sutariate, kad tikslas – sutaupyti norimam stalo žaidimui, kartu suskaičiuojate, kiek jis turi atidėti per savaitę, ir aptariate, kas bus, jei pinigus išleis ne taupymui – tuomet informacijos duodate pakankamai. Ko dar reikėtų nepamiršti – tai kartu su vaiku kartas nuo karto aptarti, kaip jam sekasi taupyti norimam daiktui. Pavyzdžiui, paklausti: kaip sekasi taupyti? Kodėl nepavyko sutaupyti tiek, kiek norėjai? Kas sutrukdė?
Ir viskas. Įgyvendinę šiuos 2 principus savo gyvenime, galite atsipalaiduoti ir leisti vaikui klysti. Pabandykite nesikišti į vaiko sprendimus. Tai nereiškia, kad jums nesinorės kištis į jo sprendimus. Greičiausiai – norėsis, nes kai kurie vaiko sprendimai atrodys kvaili (ir nieko keisto – juk jis turi gyvenimo patirties gerokai mažiau nei jūs!). Bet susilaikykite nuo kišimosi į jo gyvenimą. O jei labai labai norite pamokyti, geriau ne skaitykite pamokėlę, o užduokite klausimą: jei nusipirksi šį daiktą, kiek papildomai reikės taupyti, kol galėsi įsigyti stalo žaidimą?
Jei norite daugiau sužinoti apie tai, ką tėvai turėtų žinoti, mokydami vaiką apie pinigus, kviečiu jungtis prie nemokamų laiškų tėvams: