4 dažniausi tėvų iššūkiai, mokant vaiką apie pinigus – ir kaip juos įveikti
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. lapkritisFoto: Jessica Lewis | Unsplash
Kai aš prieš kelerius metus supratau, kad su mano vaikų finansiniu ugdymu yra reikalų (kad jie iš tiesų nelabai supranta, kiek pastangų reikia įdėti norint ką nors turėti), pradėjau ieškoti pagalbos… internete.
O kur jūs dažniausiai ieškote pagalbos, kai norite surasti atsakymus į jums kylančius klausimus? Gūglinate? Klausiate draugų? Skaitote knygas? Perkate mokymus?
[Šiame gyvenimo etape man labiausiai patinkantis būdas mokytis – tai užsirašyti į kursus. Kodėl? Nes per trumpą laiką galiu gauti susistemintą informaciją iš žmogaus, kuris supranta, apie ką kalba – t.y. kuris tikrai gerokai daugiau nei aš skyrė laiko konkrečiai problemai išspręsti.]
Grįžkime prie tos situacijos, kai pati pradėjau ieškoti atsakymų internete, kaip teisingai ugdyti vaikus finansiškai. Tiesą sakant, nelabai ką radau. Tiksliau, radau daug padrikos ir dažnai viena kitai prieštaraujančios informacijos apie tai, ką būtų galima su vaiku nuveikti. Bet neradau nieko, kas galėtų padėti man nuosekliai ugdyti vaikus ir suformuoti tinkamus jų įpročius.
Ir iš tikrųjų vienas iš dažniausiai tėvų įvardijamų iššūkių, ugdant vaikus finansiškai, yra struktūros ir nuoseklumo mokant trūkumas.
Bet apie visus iššūkius nuo pradžių.
1 iššūkis: 50% tėvų nežino, kaip mokyti vaikus, kad jiems būtų įdomu
Tai dažniausiai tėvų įvardijamas iššūkis. Tėvai paprasčiausiai nežino, kaip mokyti vaikus, kad jiems būtų įdomu. Ar esate bandę pasisodinti vaiką ir papasakoti jam, kaip svarbu taupyti? Ar jau įsivaizduojate, kaip po 5 sekundžių jis (ar ji) pradeda vartyti akis ir pabėga nuo jūsų „paskaitos“ arba mintimis, arba realiai?
Taigi, „paskaitos“ būdas yra neefektyvus. Net ir suaugusieji paskaitų nelabai mėgsta (kam patinka nuotoliniai Zoom susitikimai?).
Daug efektyviau yra mokyti kitokiais būdais. Kokiais? Per žaidimus, per užduotis, per realią patirtį. Pavyzdžiui, jei leisite vaikui pačiam ką nors parduotuvėje nusipirkti ir pačiam suskaičiuoti grąžą – taip jis daug geriau supras, kas tie pinigai ir kaip jie veikia, nei kad bandytumėte paaiškinti.
2 iššūkis: 39% tėvų reikia daugiau struktūros, kad mokymas būtų nuoseklesnis
Tai antroji dažniausiai įvardijama tėvų problema. Atrodo, gal kokią dieną ir užsiimu su vaiku, lyg ir paaiškinu jam kažką, o paskui savaitę (o gal visą mėnesį) nieko nedarau… ir lyg ir sąžinė užgraužia, kad nieko nedarau… Nusprendžiau duoti kišenpinigius, bet paskui neturėjau grynų pinigų ir nebedaviau savaitę, o gal ir dvi. Pažįstamos situacijos?
Tam, kad viskas vyktų nuosekliau, reikia sukurti sistemą ir ją įgyvendinti. Skamba kaip sunkus ir sudėtingas darbas? Galbūt. Bet sunku tik pačioje pradžioje. Paskui viskas važiuoja automatiškai, jums per daug į tai nekreipiant dėmesio. Prisiminkite, kaip ką nors darėte pirmą kartą – gaminote valgyti, skalbėte nešvarius drabužius ar keitėte sauskelnės – atrodė gana sudėtinga, ar ne? Bet po kurio laiko pradėjote tai daryti per daug negalvodami.
3 iššūkis: 38% tėvų nėra tikri, kada pradėti su vaikais kalbėti apie pinigus
Daugeliui tėvų atrodo, kad iki 7 m. su vaikais apie finansus kalbėti nereikia. Tačiau tyrimai rodo, kad būdami 7 m. vaikai jau turi susiformavę esminius įgūdžius, kurie nulems, kaip jis valdys savo pinigus ateityje. Atrodo, labai anksti – 7 metų?! Juk iki tokio amžiaus dar net kalbėti apie tai su jais dažniausiai nepradedame.
Todėl mėgstu sakyti, kad pradėti mokyti vaikus apie pinigus niekada nėra per anksti. Jei jūsų pypliui dar tik treji, jau galite parodyti, kaip mokate už prekes prie kasos, kad jis suprastų, jog pinigai – tai mainų priemonė. O jei jūsų mažylis jau turi pasitaupęs kelis eurus pinigų (gal gavo iš senelių?), galite kartu su juo nukeliauti į parduotuvę, leisti jam išsirinkti prekę (žinoma, reikės jūsų pagalbos, pasakant, už kokią kainą) ir iškilmingai sumokėti savo pinigais.
4 iššūkis: 33% tėvų yra neramu, kad jie gali perduoti vaikams savo seną finansinį supratimą
Kad viskas aplinkui keičiasi milžinišku greičiu, jau niekas nebesiginčija. Ar gali būti, kad tai, ką mokate apie pinigus jūs, ne visai tinka jūsų vaikams?
Daugelis iš mūsų jokio finansinio ugdymo vaikystėje negavome. O kiti gavome, bet dažniausiai jis apsiribodavo pamokymu taupyti.
Tačiau reikia pripažinti, kad tik išmokti taupyti šiuolaikiniams vaikams nepakaks. Jiems reikės ir verslumo, ir investavimo žinių – tam, kad būtų pilnaverčiai ateities pasaulio nariai.
Jei norėtumėte, kad jums padėčiau įveikti visus šiuos iššūkius lengvai ir paprastai, kviečiu jungtis prie 5 sav. programos tėvams „Finansiškai laisvi vaikai: kaip visapusišką mokymą apie pinigus įtraukti į kasdienybę ir suformuoti tinkamus vaikų įpročius“ (registracija atvira iki 2021 m. gruodžio 2 d.):