Ar jau pasiruošėte rugsėjo 1-ajai?
Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. rugpjūtisRugpjūčio mėnesį pradedu laukti rugsėjo – šiek tiek pavargstu nuo karščio ir bandymo spėti į visus koncertus / piknikus / išvykas prie jūros bei smarkiai pasiilgstu rutinos ir ritmo. Todėl mokslo metams kartu su vaikais ruošiuosi noriai. Dalinuosi savo “receptu”, kaip mokslo metus pradėti lengvai ir be streso.
Jo didenybė sąrašas
Mano vaikai lanko mokyklą, kurioje reikalingų kanceliarinių priemonių sąrašą atsiunčia mokslo metų pabaigoje. Esu jiems už tai labai dėkinga. Jeigu tokio negaunate, pasiruoškite patys. Internete jų galima rasti apsčiai. Kaip ir savaitinio maisto planavimo atveju, nepirkime prieš tai nesusiplanavę.
Mokyklos atsiųstus sąrašus papildau skiltimis “ką ir kiek turime” (negalios pirmokams, kuriems viską reikia supirkti nuo nulio) ir… “kiek galėtų kainuoti” bei “kiek kainavo”. Paruoštus sąrašus duodu vaikams, kad atliktų turimų daiktų inventorizaciją. Pradinukų sąrašus dar reikėtų peržiūrėti, o vyresnieji su užduotimi gali puikiai susitvarkyti patys.
Nepamirškime, kad inventorizuoti reikia ne tik pieštukus ir sąsiuvinius, bet ir sportbačius bei sportines kelnes, kurios dažniausiai po vasaros būna per trumpos.
Žaidžiam
Vaikai, peržiūrėdami pirkinių sąrašą, greta trūkstamų daiktų įrašo ir prekės kainą (“kiek galėtų kainuoti”) – tai dar viena galimybė patikrinti, kaip vaikai suvokia daiktų vertę, bei įvertinti, kiek vaikai pasiruošę mokėti (paprastai mano vaikai nurodo tokias kainas, kurios jiems atrodo “protingos” ir kurias jie sutinka mokėti). Dažnai kyla debatai, kodėl kai kurių prekių kainos taip smarkiai skiriasi. Tarkime, spalvotų pieštukų galime rasti ir už 3 eurus, ir už 13 (net kai spalvų yra tiek pat!).
Apsipirkę susirašome, kiek buvo sumokėta ir įvertiname, koks buvo nuokrypis. Vaikams būna labai smagu ir abi dukros tarpusavyje varžosi, kuri tiksliau atspės kainą, todėl rašo centų tikslumu.
Nusistatome biudžetą
Jeigu rugsėjui ruošiamės ne pirmą kartą, prieš eidami apsipirkti, nusistatome biudžetą. Net jeigu savo vaikui nieko negaila ir galime sau daug leisti, bet vien mokomaisiais tikslais svarbu gebėti įvertinti savo galimybes ir riboti savo poreikius. Tam, kad vaikas nesirinktų brangiausios kuprinės, brangiausio penalo, brangiausio parkerio ir t.t., savo vaikams kartais įjungiu raudoną lemputę: “jeigu perkame viską, ką išsirinkote, pinigų neužteks”. Todėl tenka rinktis – gal nebūtinas antras parkeris, spalvotus pieštukus galima susirasti namuose arba nereikia užsipirkti sąsiuvinių iki birželio pabaigos.
Renkamės
Paprastai mokyklinių prekių pirkimą atidedu rugpjūčio mėnesiui. Tiesą sakant, birželį jau nebesinori galvoti apie mokyklą, liepą gaudom saulę ir jūros bangas, o rugpjūtis yra pats tas pasiruošimui. Be to, prekių pasirinkimas būna didesnis, o ir nuolaidų daugiau (bent jau taip save guodžiu). Įprastai su dukromis peržiūrime keletą elektroninių parduotuvių ir palyginame kelių bazinių prekių kainas – piešimo sąsiuvinis, spalvoti pieštukai ar klijai. Žinoma, perkame ten, kur kainos žemesnės. Negaliu guldyti galvos, kad taip sumokame mažiausiai, gal kai kurių prekių kaina yra didesnė. Tačiau man patogiau negaišti daug laiko ir viską susipirkti vienoje vietoje.
Gyvai perkame tas prekes, kurias norisi pačiupinėti. Dažnai tai būna kuprinės, pieštukinės, sąsiuviniai (dėl popieriaus kokybės) ir panašios prekės.
Kas moka?
Pirmokams viską supirks tėvai, tuo tarpu vėlesniame amžiuje vaikams galima perduoti šią atsakomybę mokant kišenpinigius. Kodėl tai gerai:
Pirma, vaikas mokosi taupyti dideliam pirkiniui – įprastai didysis kanceliarinių prekių “užpirkimas” vyksta kartą metuose.
Antra, vaikas pats vertina daikto kokybę – perkant iš savų pinigų dažniau renkasi pigesnes ar vidutinio brangumo, bet ne pačias brangiausias prekes.
Trečia, vaikas labiau tausoja ir vertina turimus daiktus.
Pasiruošimas mokslo metams gali būti gera finansio ugdymo pamoka. Jei norite išmokyti vaikus kitų finansinio raštingumo įgūdžių, skaitykite Linos Banytės-Surplienės knygą “Apie pinigus su vaikais”: