Ką jūs vaikams pasakojate apie investavimą?
Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. rugpjūtis“Investuotojas” yra mitais apipintas terminas. Įsivaizduojame pusamžį vyrą, dažniausiai verslininką, kuris, sukaupęs milijonus, dabar juos investuoja (dažnai į nekilnojamąjį turtą). Iš tiesų investuotojas nėra kažkokia mitologinė būtybė. Priešingai – investuotojais turime būti visi, kad galėtume užsitikrinti finansinę laisvę.
Sutinku, kad kalbėti apie investavimą su vaikais gali būti sudėtinga, ypač jei pats tuo ne itin domitės. Lygiai taip pat sutinku su nuomone, kad nėra būtina pačiam prakaituoti, o savo pinigus galime atiduoti profesionaliems valdytojams, tačiau pagrindinius principus tiek tėvams, tiek vaikams išmanyti būtina bet kuriuo atveju.
Pirma – pradėkime anksti
Investuojant laikas yra galingas sąjungininkas. Bene dažniausiai linksniuojamas investuotojas Warren Buffett pirmąsias akcijas nusipirko būdamas 11, o nekilnojamąjį turtą – 14 metų, tačiau 99 proc. savo vertės pasiekė būdamas virš 50 metų. Google paieškos sistemoje įvedę “net worth of Warren Buffett” rasite labai iškalbingą grafiką.
Tikrai negaliu garantuoti, kad pirmokams nupirkę po kokios nors įmonės akciją užauginsime naujuosius Buffettus, tačiau tikrai padidinsime šansus uždirbti iš investicijų, todėl, kad pinigai kuria pinigus. Čia tinka papasakoti pavyzdį apie pinigų medį, kai iš vienos sėklos išauga medis ir kuo jis didesnis, tuo daugiau šakų ir lapelių išleidžia. Dar paprasčiau rugsėjį parodyti vizualiai – kaip per bulviakasį iš vienos pasodintos bulvės iškasame mažiausiai 10.
Antra – būkime nuoseklūs
Ar esate matę filmą “Vostryto vilkas”? Filmas apie “greitus pinigus” labai žavus, tačiau jame vaizduojama profesionali prekyba akcijomis, kuria mes nenorime užsiimti, nebent tai yra mūsų profesija. Tuo tarpu investavimas yra maratonas. Skamba kankinančiai nuobodžiai, deja, tai yra tiesa.
Jeigu akcijų biržos mums yra laisvalaikio užsiėmimas, būtų naivu tikėtis, kad suseksime, kada yra rinkos “dugnas” (t.y. geriausias laikas pirkti), o kada – pikas. Apskritai, investuodami turėtume mažai domėtis rinkų svyravimais ir pardavimu, bet nuosekliai didinti savo investicijų portfelį. Paaiškinkime vaikams, kad kaip ir pinigų medį (čia aš kalbu apie tikrą augalą, kuris vadinasi zamiokulkas) turime laistyti reguliariai, kad jis augtų, taip ir investicijų portfelį reikia periodiškai gausinti.
Trečia – diversifikuokime
Yra angliškas posakis, kad negalima visų kiaušinių dėti į vieną pintinę. Labai taiklus, ypač kalbant apie pinigus. Investicijų portfelis turėtų būti įvairus ir apimti įvairias investicijas pagal rizikos laipsnį. Svarbiausia, kad patys turime įvertinti, kiek norime rizikuoti.
Savo dukroms skirtingą riziką parodau tarpusavio skolinimo platformoje, kur skolinu skirtingo rizikingumo gyventojams. Žinoma, tai nėra investicija į skirtingas turto klases, tačiau mes peržiūrime pateikiamą informaciją apie gyventoją, įvertinam, kaip smarkiai skiriasi palūkanų norma, o tada, kai jos nepamiršta, vis karts nuo karto pasiteirauja, ar gerai man sekasi atgauti paskolintus pinigus. Kol kas aiškintis apie įvairias turto klases joms neįdomu.
Ketvirta – nepasiduokime emocijoms
Finansų patarėjai savarankiškai investuojantiems žmonėms nepataria tikrinti investicijų dažniau kaip kas šešis mėnesius. Kodėl? Nes pamatę rinkos svyravimus, galime pasiduoti baimei parduoti ar suabejosime, ar verta pirkti. Tam, kad mes, investuotojai mėgėjai, nepriimtume impulsyvių investavimo sprendimų, geriau tiesiog laikytis nuoseklumo.
Žinoma, šie principai nėra absoliutūs ir nėra vieninteliai. Tačiau jie gali padėti suformuoti vaikams gerus investavimo įpročius. Jeigu manote, kad yra svarbu ugdyti vaikų finansinį raštingumą ir norite sužinoti daugiau, kviečiu jungtis prie laiškų tėvams „5 paslaptys, kurių greičiausiai nežinojote apie vaikų finansinį raštingumą“: