Ar auginame materialistus?
Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. sausisMano draugės penkiametis gimtadieniui nori automobilio. Taip, tos mašinytės, kurias nuomoja atrakcionų parkuose. Mano pirmokė jau trečius metus iš eilės Kalėdų senelio prašo tikro telefono. Nesvarbu, kad aš kantriai aiškinu, jog Kalėdų senelis susisiekimo priemonių (telefonų) ar įrangos mokyklai (kompiuterio ar planšetės) nedovanoja. Tada nugrimztu į vaikystę, kokias dovanas gaudavau aš, ir susimąstau: ar šiais laikais auginame vaikus, vertinančius viską tik materialinės naudos požiūriu? Štai keli klausimai pasitikrinimui.
Ar perkame daiktus iš karto?
Priklausau vienai mainų grupei Facebook ir ten neretai tenka pastebėti tokius skelbimus: „Gal kas turite tokį meškutį / zuikutį / ančiuką? Pametėme žaidimų aikštelėje ir mano vaikas negali be jo gyventi“. Žinoma, aš suprantu mėgstamų žaislų reikšmę vaiko gyvenime ir kad kai kurie mažieji be savo mylimuko negali užmigti vakarais. Bet jeigu kartais perspaudžiame ir vos kažkam sulūžus ar suplyšus, kai tik vaikas puola į ašaras, lekiame strimgalviais į parduotuvę – tikėtina, kad vaikas gali užaugti materialistas.
Ar skatinate arba guodžiate vaiką daiktais?
Man visada kelia siaubą, kai parke pamatau tėvus, guodžiančius verkiantį vaiką sausainiu ar meduoliu. Man tai yra tiesus kelias į emocinį valgymą užaugus. Tačiau jeigu skatiname ar guodžiame vaiką daiktais – ar tai neveda link emocinio apsipirkinėjimo?
Vykdama į kalėdinę fotosesiją gavau taisykles, kokias drabužių spalvas ar faktūras rinktis, kaip nuteikti vaikus fotografavimuisi. Vienas iš patarimų buvo: pažadėkite vaikui ką nors nupirkti, jeigu jis ramiai elgsis fotosesijos metu.
Jei gerai mokysies, jei susitvarkysi kambarį, jei išlaikysi egzaminą ne žemesniu nei… balu, jei ramiai elgsies fotosesijos metu… Šitiek „jei“ situacijų, kuriose vaikas gali gauti materialinės naudos! Jei formuojame tokį įprotį, kad geras vaiko elgesys skatinamas arba iš liūdesio traukiama daiktais, žaislais ar kita papirkimo forma, vėlgi tikėtina, kad vaikas gali užaugti materialistas.
Ar perkame daiktus todėl, kad juos turi kiti?
Kai dukra kasmet spalio pradžioje pareiškia, kad nori pakeisti būrelį, ir skundžiasi, kad jai sunku, ji pavargsta ar jai nepatinka, visada nepatikliai perklausiu: „O šalia to, ką išvardinai, gal dar ir kokia nors tavo gera draugė lanko tą būrelį?“. Dažniausiai taip ir būna. Tas pats galioja ir perkant kuprinę, penalą, kepurę – norisi to, ką turi draugas, kas dabar madinga ar koks populiarus filmukas paleido savo prekių su herojais seriją.
Pirkdami daiktus, kurie neatlieka savo funkcijos, jų dar ne laikas pirkti (nes senieji dar puikiai tarnauja) arba yra ženkliai per brangus dėl savo populiarumo, skatiname vartotojišką kultūrą. Jeigu mums sunku atsispirti vaikui: „Bet juk visi turi!”, perkame, kad vaikas neišsiskirtų (t. y. nebūtų be kažko), bet nepaaiškiname, kodėl toks vartojimas yra žalingas, tikėtina, kad vaikas gali užaugti materialistas.
Ką daryti?
Jei sau atsakėte į šiuos klausimus ir matote riziką, kad vaikas gali užaugti materialistas, liaukimės darę tai, kas išvardinta. Pirmiausia, mokykime vaikus palaukti. Daiktai, rūbai, žaislai nenukrenta iš dangaus, juos perkame iš mūsų uždirbtų pinigų. Todėl saugome ir tausojame savo aplinką. Jeigu vaikas negaus visko iš karto, mokysis laukti, o gal kartais kažko ir negauti, pajus pasekmes ir supras pinigų vertę. Taip pat reikėtų vertinti ir „madingus“ ir „populiarius“ daiktus – pirkti dėl jų funkcionalumo ir poreikio, o ne todėl, kad turi kiti.
Vaikus guoskime apsikabinimais ir šiltu žodžiu. Normalu, kad vaikai verkia ir to nereikia užgniaužti. Galime pamokyti, kaip susidoroti su pralaimėjimu, nusivylimu ir liūdesiu. O vaikus siūlau skatinti mūsų laiku ir dėmesiu – vietoj perkamo žaislo pasiūlykime vykti į žygį miške ar pasivažinėti riedučiais parke.
Galiausiai pats laikas imtis vaikų finansinio ugdymo bei formuoti jų sąmoningumą ir supratimą apie pinigus. Finansinis ugdymas moko ne tik kaip daugiau uždirbti ar daugiau sutaupyti, bet kaip racionaliai juos panaudoti ir netgi, kaip elgtis su pinigais taip, kad jie nebūtų svarbiausia vertybė.
Jeigu manote, kad yra svarbu ugdyti vaikų finansinį raštingumą ir norite sužinoti. kaip jį ugdyti, kviečiu jungtis prie laiškų tėvams „5 paslaptys, kurių greičiausiai nežinojote apie vaikų finansinį raštingumą“: