Ar jaučiatės ramiai dėl savo vaikų kibernetinio saugumo?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. rugsėjis

Mūsų vaikai auga technologijų amžiuje, todėl net ankstyva vaikystė sunkiai įsivaizduojama be interneto. Tėvai tarpusavyje juokaujame, kad norėdami ramiai išgerti puodelį kavos, savo mažyliams be sąžinės graužimo jungiame trumpą filmuką. 

Nepaisant visų technologijų privalumų, tai gali atnešti ir įvairių pavojų, susijusių su vaikų kibernetiniu saugumu. Pastaruoju metu vis dažniau girdime apie atvejus, kai kibernetiniai sukčiai iš gyventojų išvilioja didžiules pinigų sumas. Per el. paštu atsiųstas nuorodas į įrenginius taip pat įdiegiamos ir kenkėjiškos programos. Anksčiau į sukčių akiratį dažniausiai pakliūdavo senjorai, tačiau tobulėjant šioms schemoms nuo jų tapo sudėtinga apsisaugoti visiems gyventojams. Jeigu lengvai apgaunami suaugusieji, tai vaikai yra dar labiau pažeidžiami dėl nepakankamos patirties ir supratimo, todėl svarbu juos mokyti apie kylančius pavojus ir apsaugos priemones.

Pavojai

Ar kada nors klausėte vaikų, kokie pavojai kyla internete arba kaip saugiai elgtis su mokėjimo kortele? Mano vaikai žino, kad negalima atsiliepti į skambučius, kai skambina nepažįstamas numeris, apie gautas įtartinas SMS žinutes reikia pranešti man, o internete negalima dalintis savo tikru vardu, pavarde ir kitais asmeniniais duomenimis. Kodėl?

Vienas iš pagrindinių pavojų vaikams internete yra identiteto vagystė. Įsilaužėliai gali gauti vaiko asmeninę informaciją (vardą, gimimo datą, adresą ar banko kortelės duomenis). Skaičiuojama, kad 2022 m. beveik trečdalis amerikiečių tapo tapatybės vagystės aukomis. Deja, nepavyko rasti duomenų, kiek iš jų yra vaikai.

Taip pat vaikai yra itin pažeidžiami socialinės inžinerijos atakoms, kai įsilaužėliai gali manipuliuoti vaikais, pavyzdžiui, apsimetę draugais internete ar pasitelkdami vaikų emocijas, kad priverstų juos dalintis savo asmeniniais duomenimis ar išviliotų pinigų.

Apsaugos priemonės

Pokalbiai: švietimas yra pirmas žingsnis mokant vaikus apie interneto pavojus ir finansinį saugumą. Vienos kibernetinio saugumo įmonės vadovas teigia, kad kibernetinio saugumo užtikrinimui yra reikalingi tinkami technologiniai sprendimai ir kiekvieno žmogaus kritinis mąstymas. Todėl mes turėtume nuolat kalbėti su vaikais, aiškindami kokie pavojai gali kilti ir kaip jų išvengti. Progų pasitaiko nuolat – kartais su dukromis aptariame straipsnį spaudoje, o kartais parodau savo gautas žinutes, kuriose esu raginama apmokėti baudą ir gautą siuntą. 

Specialistai teigia, kad bet kuris asmuo yra pažeidžiamas kibernetinių sukčių atakoms, tik reikia sulaukti tinkamo momento. Todėl savo vaikams aiškinu, kad pagrindinė taisyklė gavus įtartiną žinutę ar sulaukus įtartino skambučio yra pasitarti su patikimu suaugusiu žmogumi ir ramiai “pakvėpuoti”, bet nepulti daryti, ko esi prašomas, iš karto.

Programinė įranga: jeigu dar nėra, vaiko kompiuteryje turėtų būti įdiegta antivirusinė programa, apsauganti nuo kenksmingų programų.

Dviejų faktorių autentifikacija: įjunkime dviejų faktorių autentifikaciją visose vaiko paskyrose, kur tai įmanoma – tai padidins vaiko asmeninių paskyrų saugumą. 

Slaptažodžiai: jau pradinėse klasėse vaikams prireikia el.pašto, jie jungiasi prie įvairių mokymo programų. Mano dukros žino, kad vardas, pavardė, gimimo metai ir kiti lengvai atspėjami žodžiai nėra saugūs naudoti slaptažodžiams. Mokykime vaikus naudoti unikalius ir skirtingus slaptažodžius kiekvienai paskyrai, tai padės išvengti prisijungimo duomenų nutekėjimo. 

Mokėjimo kortelių apsauga. Mano vaikų mokykloje nepradinukai už maistą gali atsiskaityti tik grynaisiais arba mokėjimo kortele. Kadangi aš beveik niekada neturiu grynųjų, mano vyresnioji dukra dažnai pasiskolina mano mokėjimo kortelę atsiskaityti už pietus. Jeigu jūsų vaikas turi savo kortelę arba taip pat skolinasi iš jūsų, paaiškinkite, kad jis negali dalintis jos duomenimis nei internete, nei su draugais ir apskritai bet kuo.

Mokydami vaikus apie finansinį raštingumą, prisiminkime ir kibernetinio saugumo aspektus. Jeigu jums kyla daugiau klausimų apie vaikų finansinį švietimą, parsisiųskite nemokamą leidinį “Top 3 tėvų klausimai apie vaikų finansinį ugdymą”: