Ar mano finansinis supratimas yra tinkamas mano vaikui?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. sausis

Vaikų finansinį raštingumą formuoja trys dalykai: žinios, įpročiai ir įsitikinimai. Jeigu žinias perduoti lengva, o įpročiams suformuoti reikia šiek tiek nuoseklumo ir pastangų, tai ties įsitikinimais gali tekti smarkiai padirbėti.

Mūsų įsitikinimai yra mūsų vaikų įsitikinimai

Rašydama vieną iš ankstesnių straipsnių ieškojau patarlių apie pinigus. Jeigu norite žinoti, tai posakių apie pinigus radau visus 620! Čia kalbame apie liaudies išmintį, tautinius įsitikinimus, tačiau prie to paties reikėtų pridėti ir mūsų tėvų mums įdiegtas nuostatas. Tarkime, aš iš vaikystės atsinešu žodį „spekuliantas“ – taip mano aplinkoje būdavo vadinamas verslininkas. Jokio verslo aš taip ir nesukūriau, nes spekuliuoti juk nedora. Sąmoningai suprantu, kad tokia verslininkui priskirta reikšmė yra neteisinga, bet iš pasąmonės vis išlenda įsitikinimai ir tam tikrose situacijose galiu reikšmingai atsidusti ar „užversti akis“.

Pastebėkime, kaip mes reaguojame, komentuojame įvykius aplinkui. Ar skaičiuojame svetimus pinigus? Ar atsitikus nelaimei, papriekaištaujame, kad „va, netaupė, neturėjo „pagalvės“, tai dabar ir turi, ką turi“?

Mūsų vaikai puikiai skaito mūsų kūno kalbą ir visus mūsų įsitikinimus apie finansus skenuoja mums net nespėjus prasižioti. Todėl mūsų nuostatos apie pinigus kartu tampa ir mūsų vaikų nuostatomis.

Savo įsitikinimus galime keisti

Tėvai dažnai nerimauja, kad jų supratimas apie finansus yra netinkamas ir jie norėtų savo vaikus mokyti visai kitaip nei jie patys buvo mokomi. Nežinodami, kaip tai daryti, tiesiog atidėlioja ir dažnai finansinį ugdymą palieka savieigai. Man rodos, aš pati buvau taip auginama – nepamenu savęs kalbančios su tėvais apie būdus užsidirbti, taupymo poreikį, o žinios apie investicijas apskritai atsirado tik universitete (bet tik todėl, kad apie tai studijavau).

Sakome, kad sulaukę vaikų, pasikeičiame – tampame kantresni, pakeičiame mitybą (bent jau prie vaikų valgome mažiau bulvių traškučių), daugiau skaitome ar įgyjame stipresnį atsakomybės jausmą. Taip pat galime keisti ir savo finansinį supratimą.

Mes irgi galime mokytis

Kai kurie tėvai patys neturi finansinių įgūdžių ir gilesnių žinių, nebuvo to mokomi vaikystėje. Vadinasi, teks mokytis kartu su vaiku! Šiais informacinio pertekliaus laikais tikriausiai galima savarankiškai išmokti pastatyti namą nuo pamatų ar sukonstruoti važiuojantį automobilį. Tad ką jau kalbėti apie finansinį raštingumą. Knygos lietuvių ir anglų kalbomis, straipsniai spaudoje ir specializuoti tinklaraščiai, laidos ir tinklalaidės – viskas prieinama.

Svarbiausia, kad finansinio raštingumo tema aktuali ne tik vaikui, bet ir tėvams. Todėl mokydamiesi kartu planuoti išlaidas, skaičiuoti biudžetą, įsivertinti būsimas pajamas, disciplinuoti save taupant išsikeltiems tikslams ar investuoti ne tik ugdysime vaiką, bet ir susitvarkysime savo finansus. Jau vien tai, kad šis straipsnis pakliuvo į Jūsų akiratį ir jį vis dar skaitote reiškia, kad tema aktuali ir norite sužinoti daugiau.

Jeigu susidomėjote ir norite plėsti savo supratimą apie pinigus, matote poreikį ugdyti savo vaikų finansinį raštingumą, kviečiu įsigyti knygą “Apie pinigus su vaikais” čia:

← Grįžti į tinklaraštį