Ar žinote, kokį vaiką auginate?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2024 m. sausis

Labai tikėtina, kad jūs auginate alfa kartos vaiką. Alfa karta apima visus vaikus, gimusius 2010 ir vėlesniais metais, iki būsimų 2025 metų, kai prasidės beta kartos laikas. Jeigu jūsų vaikas gimė anksčiau, jis priklauso Z kartai. Kodėl tai svarbu? Ogi todėl, kad kiekviena karta turi bendrų bruožų, kuriuos žinodami, galime pri(si)taikyti. Juk pasaulis žengia į priekį ir savo vaikams turime pasakoti tai, kas jiems aktualu ir juos paliečia.

Alfa kartos ypatumai ir kaip su jais tvarkytis

Tikriausiai nerasime mažamečio vaiko, kuris nemokėtų naudotis išmaniuoju telefonu ar planšete. Kas yra savaime suprantama – juk ir auginame vaikus technologijų apsuptoje aplinkoje, o ne tarp dalgių, kauptukų ir duonkepių. Todėl mūsų vaikai skaičiuoja ne variokus, o skaitmeninius pinigus programėlėje. Taigi, alfa karta pasižymi:

Skaitmeninis pasaulis

Alfa kartos vaikams skaitmeninis pasaulis yra jų natūrali gyvenimo aplinka. Todėl mokydami vaikus apie pinigus pasitelkime elektronius žaidimus ir aplikacijas, kuriose galima simuliuoti realaus gyvenimo scenarijus. Vienas iš tokių – žaidimas Cashflow Classic, kurio pagalba galima mokytis investavimo ir asmeninių finansų valdymo. Koks palengvėjimas, kad galima bandyti ir klysti, o tos klaidos nieko nekainuoja!

Verslumas

Mano vaikai lankė darželį, kuriame vykdavo Kaziuko mugė, vaikai pardavinėdavo savo gaminius, o tėvai įsigydavo už darželio pinigus (t. y. eurus keisdavome į „vietinę“ valiutą). Vėliau šie pinigai būdavo panaudojami klasės reikmėms ir vaikų susigalvotai pramogai. O aš net vidurinę mokyklą baigiau nesudalyvavusi nei vienoje tokioje mugėje…

Taigi mūsų vaikai jau nuo mažumės ir skatinami, ir yra verslūs. Todėl mokymas apie finansus neturėtų apsiriboti tik asmeninių finansų valdymu, bet taip pat turėtume skatinti verslo idėjų generavimą, kalbėjimą, ko reikia tokioms idėjoms įgyvendinti. Kartu galime padėti vaikams patiems užsidirbti – jau esu minėjusi, kad mano rajone viena mergaitė nuolat siūlo užsisakyti šviežiai keptų kanelių. Gal ir jūsų vaikai norėtų ką nors išbandyti? Idėjų galite rasti šiame straipsnyje.

Socialinė atsakomybė

Šiemet per Naujuosius ėjome stebėti fejerverkų ant kalvos netoli namų. Žinote, ką veikėme grįždami? Rinkome fekerverkų likučius. Alfa kartos vaikai yra socialiai atsakingi. Jiems rūpi planetos ateitis, gamtos tausojimas, išteklių taupymas. Į šią savybę būtina atsižvelgti. Diskutuodami su vaikais apie finansinius sprendimus, analizuokime ir socialinį ar aplinkosauginį poveikį. Gal šiemet atostogauti važiuosime traukiniais, nes taip tvariau? O gal investuosime į X įmonės akcijas, nes ji prisideda prie aplinkosauginių projektų?

Praktinė patirtis

Atlikti tyrimai rodo, kad alfa vaikai nesugeba koncentruoti dėmesio ilgesnį laiką ir jiems patinka tie vaizdo įrašai, kurių trukmė yra ne ilgesnė nei 5 – 6 sekundės. Todėl negalime iš jų tikėtis, kad jie skaitys ištisus vadovėlio skyrius ar žiūrės valandos trukmės mokomuosius filmukus. Nepaisant to, vaikams patinka praktinis įsitraukimas. Todėl į finansinio ugdymo veiklas įtraukime kuo daugiau praktinių patyrimų, pvz.: paaugliui galime patikėti sudaryti jaunesniojo brolio gimtadienio šventės biudžetą: papuošimai, tortas, užkandžiai, priemonės žaidimams ir pan. – kiek daug dalykų reikia įvertinti ir subiudžetuoti!

Įvairūs mokymosi metodai

Kai su dukromis nepavykdavo susitarti, mes užsirašydavom taisykles. Aptardavau, vyresnioji užrašydavo ant lapo, jos pasikabindavo ant spintos durų ir…. pamiršdavo. Bet juk čia psichologų ir visų vaikų auginimo specialistų dalijamas patarimas, kad „kartu sutarkite taisykles ir jas užrašykite!”. Man neveikė.

Paskutinėse pradinės mokyklos klasėse vyresnioji pamokoms ėmė rengti prezentacijas su planšete. Ir kartą tokią pat prezentaciją parengė apie namų taisykles. Iš esmės, jos buvo tokios pat kaip ir tos, „neveikiančios“ užrašytos ant lapo, tačiau čia pasikeitė formatas. Ji kaip mokykloje viską pristatė, parodė ir nuo tada mūsų namuose atsirado ramybė (sąlyginė, negali būti viskas tobula). Dabar prezentacijas namuose rengiame įvairiomis temomis.

Alfa kartos vaikai mėgsta mokymo metodų įvairovę. Todėl ne tik kalbėkime apie pinigus, bet ir žaiskime, kartu atlikime praktines užduotis, žiūrėkime filmus ir visaip kitaip integruokime finansinį ugdymą į kasdienes veiklas. Gal net parenkime prezentaciją kokia nors pinigine tema. Vienas iš būdų mokyti vaiką apie pinigus yra ir diskusijų kortelės, kurias galite įsigyti čia: