Kaip mokyti vaikus finansinio raštingumo per žaidimus?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. rugpjūtis
Kaip rasti laiko vaikų finansinio raštingumo ugdymui? Juk mes visi turime daug reikalų, ypač jei dar ir dirbame pilną darbo dieną…
Vasara yra puikus metas skirti daugiau dėmesio finansiniam raštingumui, nes dažnai vasarą atostogaujame, daugiau laiko praleidžiame su vaikais, su jais žaidžiame.
Ir turbūt visi esame pastebėję, kad žaidimai vaikams patinka labiausiai, todėl būtent žaidimai yra puikus būdas vaikus ko nors išmokyti.
Vaidmeniniai žaidimai
Psichologų teigimu, vaiko atliekami vaidmenys žaidžiant yra vienas svarbiausių vaikystės užsiėmimų. Žaisdami mažyliai lavina vaizduotę, kūrybiškumą, mokosi bendradarbiauti ir bendrauti. Maži vaikai „išžaidžia“ dienos įspūdžius, todėl dažnai žaidžia „šeimą“ ar „mokyklą“.
Tačiau mes, prisijungę kartu, galime pasiūlyti ir kitus žaidimus – „parduotuvę“, „kavinę“, o gal net „banką“? Tam galime susikonstruoti prekystalį, pasiruošti meniu, įsigyti ar pasigaminti žaislinių pinigų.
„Kiek kainuoja torto gabalėlis?“, „O kiek kainuoja tortą iškepti?“, „Ar galėčiau iš tavęs pasiskolinti pinigų?“, „Ar už pinigų skolinimą reikia ką nors sumokėti?“.
Daugybė klausimų, kuriuos galime užduoti ir kartu ieškoti atsakymų žaidimo metu. Tokie žaidimai tinkamiausi mažiausiems ir pradedantiems pažintį su pinigais.
Stalo žaidimai
Mano patys gražiausi vaikystės prisiminimai, kai su tėvais penktadienio vakarais žaisdavome kortomis arba „Monopolį“. Mes su vaikais taip pat mėgstame jį žaisti savaitgalio vakarais, kai nereikia skubėti miegoti. Kultiniu tapęs stalo žaidimas priskiriamas prie strateginių žaidimų, kuriame žaidėjai perka ir parduoda nekilnojamąjį turtą bei varžosi dėl turtingiausio žaidėjo statuso. „Monopolis“ yra skirtas vaikams nuo maždaug 8 metų amžiaus (taip pat ir suaugusiems!). Tačiau jau yra sukurta ne viena žaidimo versija, įskaitant ir skirtą vaikams nuo 3 – 4 metų amžiaus.
Taip pat rekomenduočiau išbandyti „Pinigų srautą“ ar „Gyvenimo žaidimą“.
Žaisdami su vaikais ne tik leidžiame kartu laiką, bet ir turime progą paaiškinti, kaip „veikia“ pinigai, užduoti vaikams klausimus dėl jų sprendimų ar atsakyti į jiems kylančius neaiškumus.
Savos kūrybos žaidimai
Mano dukra labai entuziastingai imasi įvairių kūrybinių užduočių mokykloje. Tuos darbelius (kalėdinis žibintas žvakei, knyga, dėlionės ar stalo žaidimo gamyba) ji atlieka ne tik mokykloje, bet kartoja namuose.
Jeigu ir jūsų vaikams patinka susikurti žaislus ar žaidimus patiems, galite pasiūlyti „piniginio žaidimo“ idėją. Mes su dukra kūrėme stalo žaidimą, kuriame ridenant kauliukus, kiekviename langelyje yra nurodyta užduotis, kurią atlikus, duodami žaisliniai pinigai. Kai kurias užduotis galima išsipirkti. Pirmasis pasiekęs finišą už tai gauna tam tikrą sumą pinigų. Žaidimą laimi turtingiausias. Kadangi kūrė daugiausia mažoji, aš taip ir nesupratau kai kurių taisyklių iki galo. Bet žaisti buvo smagu!
Pokalbių kortelės
Finansinį raštingumą galima ugdyti ir nuobodžiausiose gyvenimo situacijose.
Ar ir jums (jei gyvenate ne Klaipėdoje ar Kretingoje) važiuojant į Palangą vaikai 100 ir 1 kartą užduoda klausimą: „Ar jau greit atvažiuosim?“.
Mes keliaudami dažnai pasinaudojame diskusijų kortelėmis. Žinoma, kalbėtis apie pinigus, kas kiek kainuoja, kaip atskirti poreikius nuo norų galima savarankiškai. Tačiau kartais pritrūkstu kūrybingų klausimų arba tiesiog tingisi galvoti. Tuomet traukiame iš krūvos kortelę su vienu klausimu ir pasineriame į diskusiją. Įdomiausia, kai prie kai kurių klausimų grįžtame ne vieną kartą ir galiu pastebėti, kaip keičiasi vaikų požiūris ir atsakymų „gylis“. Ties kai kuriais klausimais neapsistojame, tačiau kiti nuveda į diskusijas apie klimato atšilimą ar charakterio formavimą.
Pabandykite ir Jūs!