Ką daryti, kai nesinori mokyti vaiko apie pinigus?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. gegužė
Kiekvienas norime būti geriausi tėvai savo vaikams. Sudedame užkandžių dėžutes į darželį mažiausiems, su pradinuku pasikartojame daugybos lentelę, paaugliui ieškome naujų sportbačių (ir vėl išaugo!), o kur dar būrelių „logistika“, kone kasdien išsitepančios uniformos ir amžinybės ratas „pusryčiai – vakarienė – pusryčiai“. Peržiūrėję savo dienotvarkę neturime nei noro, nei jėgų dar skaityti paskaitas šeimoje apie pinigus. Iš praktikos žinau, kad po mokyklos dar vienos mokytojos namuose nesinori ir vaikams. Tai ką daryti, kai diena ne guminė, o mokyti vaiką vis tiek reikia?
Šiandien noriu su Jumis pasidalinti 6 patarimais, kurie įkvėps pradėti arba motyvuos tęsti mokyti vaikus apie pinigus.
1 patarimas. Skirkite laiko sau
Kartais stengiamės apžioti ir suspėti viską. Netgi sakome: „miegas – tik silpniems“. Tačiau mokyti vaiką savo miego sąskaita yra bloga mintis. Lygiai taip pat negerai versti save daryti tai, ko nenori. Todėl skirkite laiko sau – nebandykite prisiversti, duokite sau laiko, pailsėkite ir apsvarstykite, kas būtų įdomu Jums pačiam. Galbūt šiuo metu toks etapas, kai turite skirti dėmesį kitiems dalykams, todėl pasaulis nesugrius, jeigu vaikai kelias „pamokas” praleis.
2 patarimas. Nesigraužkite
Tai reikalauja daug energijos ir duoda mažai rezultatų, todėl neverta. Labai gali būti, kad Jums tiesiog nesinori mokyti vaiko apie pinigus arba negalite tam skirti tiek laiko, kiek norėtumėte, bet dėl to Jūs netampate mažiau gera mama ar tėčiu.
3 patarimas. Prisiminkite, kodėl tai svarbu
Užsisukus kasdienybės smulkmenose gali pasimesti tikslas. Gali kilti klausimas, kodėl ir vėl turite aiškinti, kad per savaitę išnaudojus telefono interneto limitą, Instagram ir Tok Tok tris savaites neveiks? Kaip įkalti į galvą, kad šeimos biudžetas yra ribotas ir nesvarbu, kad klasiokas važiavo į Disneyland‘ą, bet mes nevažiuosime? Kaip atsispirti įkalbinėjimams nupirkti naujesnį telefoną, kai senasis dar puikiai veikia, nors jau pabraižytas? Ir kodėl septintą vakarą iš eilės reikia žaisti su darželinuku „parduotuvę“?
Todėl, kad norite užauginti finansiškai laisvus vaikus. Prisiminkite šį tikslą. Tai, kas šiandien veda iš kantrybės, žudo iš nuobodulio, džiovina gerklę nuo kalbėjimo yra pamokos, kraunančios Jūsų vaiko žinių bagažą ir formuojančios patirtį, kaip elgtis su pinigais. Įsivaizduokite, kaip užaugęs Jūsų vaikas mokės planuoti biudžetą, protingai taupys, turės investavimo įgūdžius, sugebės užsidirbti. Matote tą vaizdą? Juk net saldu pagalvojus, kokį rezultatą gali duoti mūsų pastangos ir skirtas laikas.
4 patarimas. Valgykite dramblį mažais kąsneliais
Jūs pailsėjote, susikaupėte, matote galutinį tikslą ir skiriate pusdienį kursui tema „Asmeninių finansų valdymas“. Juokauju, kartais 10 minučių aiškinate, kad 100 centų arba tos 5 monetos po 20 centrų sudaro eurą. Tačiau ypač mažesni vaikai sugeba „pribaigti“: „Mam, aš nieko nesupratau“. Taip, gebėjimas elgtis su pinigais yra ilgai formuojamas įprotis. Kaip dramblys, kurio vienu ypu neprarysi, o reikia valgyti mažais kąsneliais.
James Clear knygoje „Atominiai įpročiai“ rašo, kad jei vienerius metus kiekvieną dieną kažką darysite 1 proc. geriau, tai metų pabaigoje Jūs tai darysite 37 kartus geriau. Todėl nesistenkite mokyti visko vienu kartu – pavargs vaikas ir kris Jūsų motyvacija. Geriau dažniau, bet nuosekliai ir po truputį. Tai nereikalaus ypatingų pastangų iš Jūsų, tačiau duos stulbinamų rezultatų po kurio laiko.
5 patarimas. Darykite tai, ką labiausiai mėgstate daryti – kartu su vaikais
Tikriausiai retas iš tėvų mėgsta žaisti „namus“ su lėlėmis ar stumdyti mašinėles. Tačiau mielai prisijungiate dėlioti dėlionę, užsidegę konstruojate LEGO ar žaidžiate stalo žaidimus. Tai yra dažniausias psichologų patarimas tėvams – žaiskite su vaikais tai, kas patinka Jums.
Taip pat galite vaikus mokyti apie pinigus. Vieną dieną pabandykite stebėti situacijas, kada susiduriate su pinigais. Perkate rytinę kavą (arba nusprendžiate šiandien nepirkti), už kolegą apmokate pietus, užsukate į parduotuvę, nes šiandien paskelbtas išpardavimas, užbėgate grietinės vakarienei (bet dar prigriebiate nukainotų šilauogių ir 2 vienetus drabužių skalbiklio, nes buvo akcija „2 už 1 kainą“).
Pabandykite šias situacijas įgarsinti. Jeigu su vaiku nuėjote išsirinkti naujų kelnių, pasakykite, kiek jos kainuoja, kodėl perkate šioje parduotuvėje, paaiškinkite, kaip renkatės ir kodėl perkate būtent dabar. O gal po darbo su vaiku užsukote į automobilių plovyklą? Prieš važiuodami paspėliokite, kiek galėtų kainuoti plovimas ir pasiaiškinkite, kuo skiriasi Mini ir Premium programos. Gal vaikas turės patarimų, ką geriau rinktis? Atostogų planavimas yra ne tik tėvų reikalas. Pakvieskite vaikus lygindami skrydžių kainas, aptarkite pramogas, jei vaikai nori kažko ypatingo – pasiūlykite tai pramogai susitaupyti patiems.
Vaikų įtraukimas į kasdienes situacijas nereikalaus papildomo Jūsų laiko, nebus nuobodus vaikams ir nepastebimai supažindins su finansinio raštingumo pagrindais.
6 patarimas. Pradėkite ir tęskite 5 minutes
Čia panašiai, kaip pratinant mažą vaiką prie įvairių skonių: „Paragauk brokolio. Jei nepatiks, galėsi nevalgyti, bet būtinai paragauk“. Taip ir su mokymu apie pinigus. Skirkite 5 minutes tam tikrai veiklai ir stebėkite, kaip ji įtraukia. Tarkime, pabandykite papasakoti vaikui istoriją, gal turite kuo pasidalinti iš savo patirties?
„Mokykloje labai norėjau dviračio, bet pažįsti senelius – jie sakė, kad tikrai man nepirks. O pameni mano klasės nuotrauką iš dviračių žygio? Tai kaip manai, aš jį įsigijau?“. Klauskite vaiko nuomonės, pasvarstymų. Tęskite 5 minutes ir pažiūrėkite, ar įdomu tiek Jums, tiek vaikui. Jeigu ne, veiklą nutraukite. O gal paaiškės, kad abipusiai smagu ir tokie pašnekesiai taps dar vienu gražiu Jūsų ritualu?
Jeigu norite sužinoti daugiau apie tai, ką daryti, kai nesinori nieko daryti, kaip nepastebimai integruoti mokymą apie pinigus į kasdienes veiklas, kviečiu įsigyti mano knygą „Apie pinigus su vaikais“: