Kada švenčiate naujuosius metus?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. rugpjūtis

Nors kalendoriniai naujieji metai prasideda sausio pirmąją, tačiau turintys mokyklinio amžiaus vaikų metus skaičiuoti pradeda nuo rugsėjo 1-osios. Jeigu atidėliojame ką nors pradėti, tai mokslo metų pradžia yra kaip tik tas laikas – dabar.

Buities darbai

Žinoma, buities darbus galima pradėti dalintis kad ir nuo trečiadienio. Tačiau dabar vaikai ir vėl turės dienotvarkę (sutikite, vasarą ji kiek pakrikusi…) bei grįš į rutiną. Klasė laipteliu aukščiau yra gera proga pridėti papildomų buities darbų. 

Peržiūrėkime buities darbų sąrašą, ką galime perduoti vaikams. Jeigu turime mažesnių vaikų, įvertinkime, kaip darbus reikėtų perskirstyti – juk paaugo ir mažieji, jiems taip pat reikia papildomų atsakomybių.

Kišenpinigiai

Kaip pavyko vasarą tvarkytis su kišenpinigiais? Apie tai buvo atskiras įrašas – vienos šeimos vasarą kišenpinigių neduoda, kitos tvarkosi įprastai. Tačiau dažnai vasarą ištinka lengvas chaosėlis, todėl ruduo yra geras metas sugrįžti į įprastas vėžes.

Kaip ir buities darbų atveju laikas įvertinti, kiek vaikas paaugo ir ar galima jam patikėti didesnę kišenpinigių sumą – gal jis jau pats gali pirkti dovaną draugui gimtadienio proga, o gal apsimokėti kirpyklos išlaidas.

Maistpinigiai

Mano vaikai lanko būrelius už mokyklos ribų, todėl, priklausomai nuo grafiko, būna dienų, kai jos nespėja pavalgyti pavakarių mokykloje. Tada tenka arba įdėti iš namų arba duoti pinigų nusipirkti ko nors pakeliui. Mokslo metams prasidėjus įvertinkime, kokią pinigų sumą reikia numatyti maistpinigiams – ar apmokėti mokyklinius pietus, ar bandelę mieste pavakariams. 

Vaikams priminkime arba supažindinkime, kad maistpinigiai yra skirti tik maistui, jie nėra taupomi ir jais neapmokami kiti pirkiniai. Tam yra skirti kišenpinigiai. Jeigu vaikas naudojasi mokėjimo kortele, jo išlaidas maistui galite lengvai stebėti, kitu atveju teks kliautis vaiko žodžiais.

Susitarimai

Nuo vaikystės mėgstu spręsti kryžiažodžius. Kažkodėl šituo pomėgiu noriu užkrėsti ir vaikus. Mano jaunesniąją dukrą sudominti buvo sunku. Bet prieš kurį laiką vienas draugas pakišo mintį, kad už išspręstą kryžiažodį galima laimėti prizą. Todėl dabar su dukra stropiai sprendžiame kryžiažodžius, ji gamina voką, rašo savo adresą, kur atsiųsti prizą, o aš laišką “siunčiu”. Apdovanojamas ne kiekvienas išspręstas kryžiažodis, bet kai kurie atsitiktine tvarka. Žinau, galima apkaltinti mane melagyste, bet man tai veikia kaip motyvavimo priemonė. 

Todėl mokslo metų pradžioje atnaujinkime (arba sudarykime) susitarimus su vaikais, jeigu tokie yra reikalingi. Tvirtai laikausi pozicijos, kad vaikams nereikėtų mokėti už buities darbus, perskaitytas knygas ar gerus pažymius. Tačiau kai kurių šeimų patirtis rodo, kad laikini susitarimai (arba mano atveju – sumeluoti laimėjimai…) gali vaikus paskatinti ir pakelti motyvaciją. Būtinai aiškiai sutarkime, už ką vaikas gaus pinigų ir kiek šis susitarimas galios. Jeigu tokius susitarimus turėjote pernai, peržiūrėkite, ar jie dar tikrai reikalingi – neįpratinkite mokėti vaikui už tai, ką daryti ir taip yra jo pareiga.

Švęskime

Viską, ką išvardinau, galima padaryti ir rugsėjo 2-ąją ar 3-ąją. O rugsėjo 1-ąją švęskime Mokslo ir žinių dieną – juk tai mūsų, tėvų ir vaikų, Naujieji metai!