Kaip skatinti vaiką užsidirbti?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. balandis
Padarykite tokį eksperimentą. Užduokite šį klausimą savo vaikui: „Ką darytum, jei norėtum dviejų daiktų, o pinigų turėtum tik vienam?“.
Dauguma vaikų, su kuriais kalbėjau, atsakė vienu iš šių dviejų variantų:
- Paprašyčiau tėvų ar senelių, kad duotų man pinigų.
- Taupyčiau.
Taigi šiandien apie tai, kaip paskatinti vaiką užsidirbti. Arba kitaip sakant, kaip jo mąstymą iš „neturiu pakankamai pinigų“ pakeisti į „ką turiu padaryti, kad galėčiau įsigyti šį daiktą“?
Tiesa, nemažai šiuolaikinių vaikų turi noro užsidirbti, tačiau nežino, kaip galima tai padaryti. Apie 6 būdus, kaip šiuolaikiniai vaikai gali užsidirbti pinigų – skaitykite čia:
1. Skatinkite vaiką mąstyti kūrybiškai
Net jei vaikas užduos sau klausimą „ką turiu padaryti, kad galėčiau įsigyti šį daiktą?“, gali būti, kad jam nekils absoliučiai jokių minčių apie uždirbimo galimybes.
Mes, tėvai, galime jam padėti.
Esminė žinutė, kurią norime perduoti vaikui, yra ši – pinigus uždirbame tada, kai sprendžiame problemas ir kuriame vertę. Kuo didesnę žmonių problemą išspręsime (kuo daugiau vertės sukursime), tuo daugiau pinigų galėsime uždirbti.
Pinigus uždirbame tada, kai sprendžiame problemas ir kuriame vertę.
O tada galite kartu su vaiku pamąstyti, kokią problemą galėtumėte išspręsti. Pavyzdžiui, kaimynai gali norėti, kad kas nors anksti rytais pavedžiotų jų šunį. Arba nuplautų jų automobilį. O gal nupjautų žolę? O jūs gal vis mąstote, kad prieš Velykas reikėtų nusivalyti langus, bet vis nerandate tam laiko?
Jei vaikas išspręs bet kurią iš šių problemų, jis gali užsidirbti papildomų pinigų.
2. Atskleiskite skirtingus būdus užsidirbti
Man patinka Roberto Kiyosakio pinigų srauto kvadrantas, kuris atskleidžia 4 būdus užsidirbti pinigų:
- Darbuotojai – tai tie, kurie dirba samdomą darbą įmonėje ar organizacijoje. Jų finansinė gerovė priklauso nuo turimo darbo. Dauguma žmonių patenka į šią kvadranto dalį.
- Save įdarbinantieji – tai žmonės, vykdantys individualią veiklą. Jie, kaip ir darbuotojai, parduoda savo laiką už pinigus.
- Verslininkai – tai žmonės, kurie pasinaudojo turimais įgūdžiais ir savo darbą transformavo į įmones. Jie sukuria sistemas, kurios dirba jiems.
- Investuotojai – tai žmonės, kurie finansiškai saugiausi. Jie investuoja tai, ką uždirba, į nekilnojamąjį turtą, obligacijas, akcijas, kad gautų papildomų pajamų.
Jei kiekvienas vaikas nuo mažumės žinotų, kad yra keturi pinigų uždirbimo būdai, tai neabejotinai praplėstų jo supratimą apie galimybes.
Taigi galima ne tik vedžioti šunį ir pjauti žolę (šį darbą priskirčiau prie „save įdarbinančiųjų“), bet ir gaminti ir pardavinėti saldainius per mokyklinę Kaziuko mugę („verslininkai“), o uždirbtus pinigus investuoti į tėčio ar mamos banką („investuotojai“). Na, o nuo 14 m. Lietuvoje jau galima susirasti normalų samdomą darbą („darbuotojai“).
3. Neapribokite vaiko savo patirtimi
Dauguma mūsų žinome tik vieną būdą, kaip užsidirbti pinigų – susirasti samdomą darbą ir jį gerai dirbti. Galbūt kai kurie bandėte užsidirbti ir kitais būdais, pavyzdžiui, ką nors nuveikdami savaitgaliais ar vakarais, bet nepavyko? O gal buvote įsigiję nekilnojamojo turto, tikėdamieji jį parduoti, bet paskui netikėtai krito nekilnojamojo turto kainos? O gal esate verslininkas, kuriam sėkmingai pavyko pradėti ir užauginti įmonę?
Tėvų pareiga – neužblokuoti vaikui galimybės matyti kitokį pasaulį, nei matome mes.
Kad ir kaip būtume bandę užsidirbti pinigų, kad ir kaip mums sekėsi, svarbu suprasti, kad tai tik mūsų patirtys. Mūsų vaikų patirtys gali būti visiškai kitokios, nes keičiasi pats pasaulis.
Todėl tėvų pareiga – neužblokuoti vaikui galimybės matyti kitokį pasaulį, nei matome mes.
Mūsų pareiga – perduoti ne savo žinias, o principus – kritiškai mąstyti, ieškoti naujų vertės sukūrimo būdų ir, svarbiausia, nuolat mokytis. Tik taip vaikus galime paruošti ateities pasauliui.
Jei norite daugiau sužinoti apie vaikų finansinį ugdymą, kviečiu įsigyti knygą tėvams „Apie pinigus su vaikais“ čia: