Kaip taupiai pasiruošti šventėms?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. lapkritis

Kalėdos yra neabejotinai vienos iš brangiausių švenčių daugeliui šeimų visame pasaulyje. Todėl artėjant šventiniam sezonui daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – kaip efektyviai pasiruošti Kalėdoms ir tuo pačiu nenuskriausti šeimos biudžeto? Kiek į šį procesą reikia įtraukti vaikus?

Biudžeto sudarymas kartu

Aš pati prieš kiekvienas didžiąsias šventes susidarau biudžetą: dovanos, dekoracijos, šventiniai pietūs namuose, vakarienės su draugais, renginiai, apranga ir kita. Sutinku – daug eilučių ir dar didesnės sumos. Kai vaikai būdavo mažesni, pasitaikydavo paslysti: vaikštom su vaikais po parduotuvę, pamato gražias dekoracijas, o aš, šventiškai nusiteikusi ir gerumo kupina, pasiduodu ir nuperku. Dar vienas lemputes. Arba žaisliuką, kai jau ir esami netelpa ant eglutės.

Todėl ir pati praktikuoju, ir visoms draugų šeimoms rekomenduoju susėsti kartu su vaikais ir sudaryti šventės biudžetą – kiek skirsime dovanoms (toms, kur dovanojame patys, ne kurias atneša Kalėdų senelis), dekoracijoms, vaišėms mokykloje ir būreliuose, šventinei aprangai ir pan. Jeigu susitarsime iš anksto ir susitarimų laikysimės, tikėtina, kad biudžetas liks nesugriuvęs.

Taupykime pinigus žaismingai

Esate girdėję istorijų, kai prieš kokius dešimt metų siekdami pasipuikuoti prieš gimines didesnėms šventėms kai kurie žmonės net imdavo paskolą? Nemanau, kad tai gera praktika. Tačiau jeigu susidėliojus biudžetą (ir jį protingai „apkarpius“) akivaizdu, kad šventėms reikia kiek daugiau pataupyti, taip ir padarykime. Šios informacijos nereikia nuslėpti nuo vaikų, taupykime visa šeima kartu. Kad tai nebūtų gąsdinantis procesas, pasiruoškime – papuoškime žaisliukais, blizgučiais ir kitomis kalėdinėmis dekoracijomis stiklainį, dėžutę ar kitą daiktą ir sutarkime, kad čia atidedame pinigus šventėms.

Atsakingas pirkimas

Jau lapkričio mėnesį nuo vienišių dienos (lapkričio 11 d.) prasideda intensyvių nuolaidų metas. Pasiruoškime pirkinių sąrašus, stebėkime kainų pokyčius ir naudokimės pasiūlymais. Mokykime vaikus rinktis kokybiškas prekes už prieinamą kainą, atkreipkime dėmesį į medžiagiškumą, pakuotes ir kitus aplinkai svarbius aspektus.

Kūrybingos Kalėdų dovanos

Kiek save pamenu, vaikystėje niekada nesu gaminusi dovanų savo rankomis. Iki labai ilgai šventėms piešdavau atvirukus ir užrašydavau linkėjimus. Ir tik jau būdama smarkiai paauglė, ėmiau gauti kišenpinigius ir pradėjau pirkti dovanas. Tačiau rankų darbo dovanos man yra labai gražu, todėl savo vaikus nuolat skatinu tokias daryti. Tokios dovanos ne tik padeda sutaupyti, tačiau lavina kūrybiškumą, rodo didesnį dėmesingumą nei pirktos. Kita vertus, ne visi nori ir mėgsta užsiimti rankdarbiais. Tai tų, kurie nerodo susidomėjimo, neverskime (su jais grįžkime prie atsakingo pirkimo punkto).

Kurkime prisiminimus

Kalėdos nėra tik kalnas dovanų ar gausus vaišių stalas. Šiemet su draugų šeima iš anksto nusprendėme nesikeisti dovanomis, o kartu praleisti popietę pabėgimo kambaryje su picomis po to. Kalbėdami su vaikais apie pinigus, nepamirškime priminti, kad pirmiausia artėja šeimos, bendravimo, dėkingumo ir šviesos šventės.

O kaip jūs ruošiatės didžiausioms metų šventėms? Pasidalinkite savo patarimais mūsų Facebook grupėje: