Kodėl britai užkariavo Australiją, o ne atvirkščiai?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. gegužė

Tai eilutė iš Yanio Varoufakio knygos “Pokalbis su dukra apie ekonomiką: trumpa kapitalizmo istorija”. Bet nepabėkite berniukų tėveliai – knyga skirta visiems.

Jei esate savo srities ekspertas ar ekspertė, tikriausiai žinote profesinius terminus, naudojate sudėtingus žodžius ir galite paaiškinti dalykus “triaukščiais” sakiniais. O jeigu ką nors apie savo darbą tektų paaiškinti moksleiviui? 

Mano kolega sako, kad jeigu nesugebi dalyko paaiškinti trečiokui, vadinasi, tiesiog nesugebi paaiškinti dalyko. Jeigu auginate vyresnius vaikus, gali būti, kad jau sulaukėte klausimų ne tik apie asmeninius finansus, bet ir bendrai apie ekonomiką. Jei nesate ekonomistas ar ekonomistė, visai tikėtina, kad jums nebuvo lengva. Man atrodo, kad ši knyga jums gali padėti.

Apie autorių

Yanis Varoufakis, buvęs Graikijos finansų ministras, yra partijos „MeRA25“ lyderis ir Atėnų universiteto ekonomikos profesorius. Jam teko sudėtingas vaidmuo 2015 m., kai jis buvo paskirtas finansų ministru ir jam teko vadovauti deryboms su Graikijos kreditoriais vyriausybės skolos krizės metu.

Yanis Varoufakis parašė keliolika knygų apie ekonomiką. Didžioji dalis yra skirta įvairaus amžiaus auditorijai. Tačiau 2013 m. (lietuviškai išleista 2019 m.) autorius parašė laiškus, skirtus dukrai, apie pasaulio ekonomiką. Tai knyga – “Pokalbis su dukra apie ekonomiką: trumpa kapitalizmo istorija”.

Apie knygą

Galima nesutikti su autoriaus dėstomu požiūriu, tačiau neišeina prieštarauti, kad tai – lengvai skaitoma ir informatyvi knyga ekonomikos naujokams. Knygoje nagrinėjami ekonomikos pagrindai – kada ir kaip atsirado rinka, kodėl darbas nėra tokia pati prekė kaip pomidorai, kaip veikia bankai, kas yra paskolos ir kokią įtaką ekonomikai padarė pramonės revoliucija.

Kas man patiko labiausiai?

Pirma

Knygoje sudėtingos idėjos aiškinamos labai paprastai. Atsakant į klausimą, kodėl visgi britai užkariavo Australiją, o ne atvirkščiai, galima atsakyti vienu žodžiu – perteklius:


“Žemės ūkio produkcijos pertekliaus atsiradimas sudarė sąlygas atsirasti kitiems nuostabiems dalykams, amžiams pakeitusiems žmoniją: raštui, skolai, pinigams, valstybei, biurokratijai, kariuomenei, dvasininkijai, technologijoms ir net pirmai biocheminio karo formai”.

Tai, ką žmogus naudojo savo reikmėms, buvo iš esmės nekauptini dalykai – sužvejota žuvis, nudobtas elnias, pririnktos uogos. Kai kurie kraštai dėl savo palankaus klimato ir geografinių sąlygų leido žmonėms naudotis gamtos gėrybėmis nepertraukiamai. Tuo tarpu kitur radosi žemdirbystė, leidusi ne tik užauginti derlių suvartojimui “tam kartui”, tačiau dalį jo kaupti. Būtent atsiradęs perteklius buvo postūmis kurtis rinkai, valstybei, pinigams ir visiems kitiems civilizacijos atributams.

Antra

Knygoje panaudoti graikų mitai, kiti literatūros kūriniai ir net Holivudo kino filmai, pateikiant metaforas, padedančias paaiškinti ekonomines sąvokas. Ar susimąstėte, kad Mefistofelis ir Faustas nėra tik literatūros kūrinio veikėjai, bet ir aliuzija į skolos ir pelno sąjungą: 


“Artėjant paskolos grąžinimo terminui jie <verslininkai> vis giliau grimzta į neviltį. Negalėdami grąžinti paskolos ir susimokėti palūkanų jie tampa skolinių įsipareigojimų vergais. Visai kaip daktaras Faustas!”.

Trečia

Autorius pasitelkia paprastus pavyzdžius:

“Kalbant ekonominiais terminais, prancūzų prekeiviai savo tautiečiams už arbatą mokėjo mažesnę kainą nei anglai. Arbatos kaina, žinoma, buvo nustatoma – denominuojama – ne svarais, markėmis ar doleriais, nes stovyklos gyventojai tikrų pinigų neturėjo, bet kavos uncijomis. Ekonomine kalba tokia praktika – pirkti už mažesnę kainą vienoje rinkoje ir parduoti už aukštesnę kainą kitoje – vadinama arbitražu”.

Net ir tokioje mažoje bendruomenėje kaip karo belaisvių stovykla atsirado rinka, mainai, o paskui – net ir valiuta (taip, taip, kaip ir visose laisvės apribojimo vietose tai – cigaretės). Juk tokios pat mažos rinkos yra ir mokyklose ar net klasių bendruomenėse – visuomet cirkuliuoja kažkas, ką vaikai renka ir keičiasi tarpusavyje. Tai galėtų būti puikus startas pokalbiui apie ekonomiką.

Akys neužkliuvo už amžiaus rekomendacijos, kam skirta ši knyga, bet manau, kad galite ją pasiūlyti savo paaugliams. Tačiau pirmiausia perskaitykite patys – gali būti, kad rasite netikėtų atradimų. O paskui kviečiu skaityti Linos Banytės – Surplienės knygą “Apie pinigus su vaikais”, jeigu manote, kad jau laikas pradėti vaiką mokyti apie pinigus ir ieškote patarimų, kaip tai daryti efektyviai: