Kokį poveikį vaikui daro pinigai?

Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. rugsėjis

Pinigai yra tokia neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, kad retai susimąstome, kokį poveikį jie turi mūsų vaikams. Kaip vaikus veikia, kai mes skundžiamės, kad neturime pinigų? O koks kassavaitinio apsipirkinėjimo prekybos centre poveikis? O kai lyginame savo ir kaimyno automobilį?

Teigiamas poveikis

Finansinis ugdymas. Kai vedamės vaikus į parduotuvę, kartu aptariame pirkinių sąrašą ir lyginame kainas, mes finansiškai ugdome vaikus. Kaip ir tada, kai duodame jiems kišenpinigius, parodome, kaip investuoti, mokame palūkanas, kai iš jų pasiskoliname pinigų. Taip mokome vaikus vieno iš svarbių gyvenimo įgūdžių – valdyti pinigus.

Atsakomybės ugdymas. Mano jaunesnioji dukra tapo ypatingai atidi pirkėja, nuolat lygina kainas ir daikto vertę, kai renka gimtadienio dovanas draugams, o kartais demonstruoja nepalaužiamą valią atsispirti saldumynams, kai sesė šalia perkasi sau vaflius su šokoladu ar trinto ledo gėrimą. 

Suteikdami vaikams pinigų leidimo galimybę, mokome juos atsakingai elgtis su savo pinigais. Taip vaikai mokosi planuoti ir taupyti bei supranta, kad pinigai nėra begaliniai ir neatsiranda iš niekur.

Savarankiškumo ugdymas. Ta pati jaunesnioji dukra aktyviai ieško būdų, kaip užsidirbti pinigų – net nori lankyti būrelį apie finansus mokykloje, man tikėjosi, kad ten tiksliai pasakys, ką daryti, kad gautum pinigų. Šiuo metu jos užsidegimą dirbti gali patenkinti tik per Vinted parduodamos smulkmenos, tačiau vyresni vaikai, kurie uždirba kitais būdais ir didesnes sumas, taip mokosi būti savarankiški ir nepriklausyti nuo tėvų valios (kad ir kaip kartais mums nepatinka jų sprendimai…).

Neigiamas poveikis

Materializmas. Per daug susitelkdami į pinigus, vaikai gali tapti materialistiški. Ir tai yra vienas didžiausių tėvų nuogąstavimų, kai pradedame kalbėti apie vaikų finansinį ugdymą. Tačiau būtent materializmas, t.y. kad jo nebūtų (ir nekiltų pagundų atsinešti į mokyklą 700 Eur grynaisiais), yra viena iš svarbių priežasčių mokyti vaikus apie pinigus.

Stresas ir spaudimas. Pastaruoju metu plačiai kalbama apie tai, kaip gyvename “iškreiptų veidrodžių karalystėje” – matome gražius ir nupudruotus gyvenimus socialiniuose tinkluose, matome netikrą gyvenimo vaizdą, tačiau sau vis tiek keliame nepagrįstus lūkesčius. Taip pat gali nutikti ir su vaikais, jeigu juos per daug spausime “daryti verslą” ir siekti finansinės sėkmės. Juk nebūtina kiekvienam tapti sėkmingu antrepreneriu ir nebūtinai kiekvienas gali užsidirbti pirmą milijoną iki pilnametystės. 

Nesveikos konkurencijos kūrimas. Ar esate patyrę spaudimą iš vaikų, kad jiems reikia būtent tokio modelio sportbačių ar naujausio telefono? Paauglystėje vaikams tampa ypač svarbu susitapatinti su savo grupe ir neišsiskirti, kartais net keliamos sąlygos draugystei. Štai kodėl “unikalaus stiliaus” ieškančios merginos kartais atrodo taip vienodai, kaip su uniformomis. Tačiau kartu vyksta ir konkurencija – kieno telefono modelis naujesnis ar kuris turi geresnę žaidimų konsolę.

Ką daryti?

Mūsų, tėvų, rankose, koks pinigų poveikis bus mūsų vaikams, todėl:

  • Kurkime atvirą ryšį su vaiku, kad vaikai mus girdėtų, o mūsų žodžiai turėtų poveikį;
  • Mokykime vaikus pagrindinių finansų valdymo principų;
  • Būkime pavyzdys savo vaikams, kaip atsakingai valdyti savo finansus;
  • Supažindinkime vaikus su įvairiais būdais užsidirbti pinigų, tačiau nekelkime aukštų lūkesčių dėl finansinės sėkmės;
  • Skatinkime vaikų dėkingumo jausmą ir mokykime vertinti tai, ką jie turi;
  • Išklausykime vaikus, kokių klausimų jie turi, kokie jų draugai, kaip jie elgiasi mokykloje ir pan.

Jeigu ieškote daugiau nei atskirų patarimų, tačiau visos vaikų finansinio ugdymo sistemos, kviečiu įsigyti knygą „Apie pinigus su vaikais“: