Kokias nuostatas apie pinigus ugdyti vaikams?

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. liepa

Kai savo sekėjams ar mokymų dalyviams užduodu klausimą, kokį požiūrį į pinigus norite ugdyti savo vaikams, pirmasis ir dažniausiai pasitaikantis atsakymas yra „taupyti pinigus“.

Tikriausiai mes visi taip užaugome – deficito ar blokados metais, kai reikėjo neišlaidauti, pasispausti, taupyti. Tai mums tapo tokia tapatybės dalimi, kad kai kuriems tenka rimtai pasukti galvą, ko dar, be taupymo, mes norime išmokyti vaikus apie pinigus.

1 nuostata. Pinigus uždirbame tada, kai kuriame vertę kitiems

Tam, kad galėtume pinigus taupyti, visų pirma turime pinigus uždirbti. O pinigus uždirbame tada, kai kuriame vertę kitiems.

Vienos mano pažįstamos mažasis sūnus turi didelių ateities planų, kuriems reikės nemenkų investicijų. Todėl jo mintys dažnai sukasi apie tai, kaip uždirbti pinigų. Jis nuolat mamai siūlo verslo idėjas – „va, šitų rūbelių nebenešiosiu, tai galiu parduoti“ arba „šitų žaislų man nebereikia, tai įkelk į Vinted“. Mama džiaugiasi, kad jis supranta patį mainų principą („aš tau daiktą, tu man pinigus“), tačiau kartu ir aiškina, kad tikriausiai kiaurai pratrinti džinsai ar žaislinis sunkvežimis išluptu ratu gali ir nesulaukti savo pirkėjo.

Vaikams nuo mažumės turėtume diegti nuostatą, kad pinigai ant medžių neauga, o yra uždirbami. Kartu su vaikais keliame klausimus: „Ko kitiems reikia? Kaip aš galėčiau prie to prisidėti?” Tai ne tik skatina vaikų kūrybiškumą, bet ir kloja pamatus ateities profesijai ar amatui.

2 nuostata. Pinigus leidžiame protingai

Žinote tą keistą fenomeną, kad kai mums praneša apie pakeltą atlygį, mes smarkiai pasidžiaugiame, bet realiai to skirtumo nepajuntame. Kaip gi čia yra? Ogi per tą laiką, kai sužinome apie algos pakėlimą ir faktiškai ją gauname, tą skirtumą mes spėjame išleisti. Žinoma, pinigus leisti smagu, tačiau dažnu atveju mūsų padidėjusios pajamos iškeliauja papildomam kavos išsinešti puodeliui, dar vieniems bateliams ar 35-tam stebuklingo kremo buteliukui. Galbūt pavyzdžiai ir ne patys tinkamiausi, tiesiog prisiminiau dažniausius spontaniškus vartojimo teikiamus malonumus (ypač tikslus angliškas terminas – guilty pleasures). Visgi juos suvaldyti mokomės mes patys ir to mokome vaikus.

Nei vienas nenorime, kad mūsų vaikas gyventų „nuo algos iki algos“ arba apsikrautų daiktais „dėl turėjimo“. Vartojimas turi būti prasmingas, todėl kiekvienas to mokome vaikus pagal savo vertybių skalę. Mūsų šeimoje, patenkinus bazinius poreikius, svarbiausia yra asmenybės tobulėjimas, pomėgių ugdymas ir pasaulio pažinimas. O kaip jūsų šeimoje?

3 nuostata. Sutaupyti pinigai mums suteikia laisvės

Iš vaikystės atsinešta nuostata „geriau pataupyk“ yra ir gera, ir šiek tiek slegianti, sutinkate?

Savo vaikams stengiuosi diegti požiūrį, kad taupyti yra smagu. Ne ne, man tikrai nepasimaišė protas! Pagalvokime. Taupyti – tai nereiškia nepirkti. Taupyti man asocijuojasi su laisve veikti. Sutaupytus pinigus galime leisti mus džiuginantiems pirkiniams, tačiau santaupas galime turėti ir drąsiems ateities sprendimams – keisti karjeros kryptį, pasiimti metų atostogas, išsiskirti su antrąja puse ar keisti gyvenamąją vietą.

Lygiai taip pat ir vaikai – gali taupyti, kad “nepirktų”, arba gali taupyti, kad galėtų nuvažiuoti į Legolendą ir nusipirkti naują kompiuterinį žaidimą.

4 nuostata. Investuoti pinigai mums leidžia tapti finansiškai nepriklausomais

Kitas taupymo žingsnis yra investuotos santaupos. Investicijos gali mums atnešti pasyvių pajamų, kurios suteikia finansinę laisvę. Todėl išmokę vaikus taupyti, aiškiname, kad dalį santaupų reikia nukreipti į investicijas. Jau devynerių ar dešimties metų vaiką galime mokyti apie investavimą – koks yra investavimo tikslas, strategija, kokios kylančios rizikos ir pan. Tikriausiai esate žaidę „Monopolį“? Štai ir pirmosios investavimo pamokos bendram paveikslui nupiešti.

Pagrindinis mūsų tikslas vaikui išaiškinti, kad pajamos gali būti skaičiuojamos ne tik valandiniu įkainiu, tačiau jos gali augti ir nepriklausomai nuo tam skirto triūso, išmokus investuoti.

Ar esate girdėję posakį, kad sudėtinės palūkanos yra aštuntasis pasaulio stebuklas? Tad kuo ilgiau investuosi, tuo daugiau pinigų sugeneruosi. Vadovaudamiesi šiuo principu formuojame vaikams požiūrį, kad investavimas ilgainiui padeda mums užauginti pinigų medį ir tapti finansiškai nepriklausomais.

5 nuostata. Aukodami pinigus kitiems patys tampame laimingesni

Moksliniai tyrimai įrodo, kad dalijimasis mums suteikia laimės, todėl įprotį dalytis vaikams diegiame nuo vaikystės.

Vaikams aiškiname ne tik patį labdaros principą, tačiau ir padedame jiems nuspręsti, su kuo jie norėtų dalytis. Tarkime, labai gyvūnėlius mylintis vaikas gali norėti aukoti gyvūnų prieglaudai.

Nepamirškime, kad aukoti galima ne tik pinigus, bet ir savo laiką (kuris juk turi savo kainą). Kaimynės mažylio parvedimas iš darželio nebūtinai gali būti įkainotas pinigais, tai gali būti ir neatlygintinai skirtas laikas, kai mama nespėja grįžti iš pamaininio darbo. Papasakokime, kam mes patys aukojame ar nusiveskime parodyti, kur savanoriaujame.

Jeigu norite daugiau sužinoti, kaip diegdami šias nuostatas ugdome vaikų finansinį raštingumą, kviečiu įsigyti knygą “Apie pinigus su vaikais” čia:

← Grįžti į tinklaraštį