Pinigai savaime nėra nei geri, nei blogi. Tai yra priemonė pasiekti tai yra priemonė pasiekti tai, ką norite pasiekti.
Ar norite išmokyti vaiką, kas yra pinigai, o gal pakeisti jo supratimą apie pinigus?
Išbandykite šias veiklas!
3 dalykai, kuriuos galite padaryti dabar
Jei vaikas nevisiškai supranta pinigų vertę
1. Žaiskite su monetomis
Duokite vaikui įvairių monetų. Paprašykite, kad jis surūšiuotų pinigus pagal dydį ir spalvą. Tada pakalbėkite apie kiekvienos monetos vertę.
2. Pasigaminkite arba nusipirkite netikrų pinigų
Pasigaminkite arba nusipirkite netikrų pinigų, kurie panašūs į tikrus – ir monetų, ir banknotų. Duokite vaikui 2 monetas (arba banknotą ir monetą) ir paklauskite, kuri iš jų turi didesnę vertę. Pakartokite šią užduotį tiek kartų, kiek jūsų vaikui tai bus įdomu.
3. Pažaiskite restoraną namuose
Padarykite meniu ir kartu su vaiku užrašykite kiekvieno meniu esančio patiekalo vertę. Tada paprašykite vaiko, kad jis būtų padavėjas ir atneštų jums maisto ir gėrimus. Svarbu, kad už paslaugas sumokėtumėte (galima su netikrais pinigais)!
Jei vaikas supranta pinigų vertę
1. Paklauskite vaiko, kas yra pinigai
Vaiko atsakymai gali būti geras rodiklis, kokius finansinius įsitikinimus perduodate savo vaikui. Apgalvokite gautus atsakymus ir paaiškinkite vaikui, kad pinigai yra apsikeitimo priemonė ir kad jie nėra nei geri, nei blogi. Kiekvienas žmogus sprendžia, ką jis darys su pinigais, kuriuos turi.
2. Ieškokite galimybių kalbėtis su vaiku apie pinigus
Nusistatykite tikslą – pakalbėti su vaikui apie pinigus nors 3 kartus per ateinančią savaitę. Atminkite, kad vaikai greičiau mokosi stebėdami aplinką ir kai užduodate jiems klausimus. Įsitikinkite, kad jūsų vaikas turi pakankamai gerą bendrą supratimą apie šias sąvokas:
- Pajamos. Pats geriausias laikas pakalbėti apie pajamas – kai gaunate atlyginimą arba kitos rūšies pajamas. Pasakykite vaikui, kad ką tik gavote atlyginimą. Paklauskite savo vaiko, kaip ji mano – už ką jums mokamas atlyginimas? Pabandykite suprasti, kaip ji mąsto ir paaiškinkite tikrąsias priežastis, už ką jums mokamas atlyginimas.
- Išlaidos. Pats geriausias laikas pakalbėti apie išlaidas – kai esate parduotuvėje arba kai apmokate įvairias sąskaitas. Paklauskite savo vaiko, kokios yra jūsų šeimos išlaidos ir iš kur žmonės gauna pinigų, kad apmokėtų tas išlaidas. Gavę atsakymą, užpildykite savo vaiko žinių spragas.
- Prekės ir paslaugos. Pats geriausias laikas apie tai pakalbėti – kai esate restorane. Paklauskite savo vaiko, kuo skiriasi prekės ir paslaugos. Ar restoranas teikia prekes ar paslaugas? Paaiškinkite, kodėl maistas maisto prekių parduotuvėje yra prekės, o maistas restorane yra paslaugos.
- Turtas ir įsipareigojimai. Pats geriausias laikas pkalbėti apie įsipareigojimus yra tada, kai esate namie. Paklauskite savo vaiko, ar jūsų namas (butas) yra turtas, ar įsipareigojimas? Paaiškinkite, kad turtas yra tai, kas atneša jums pinigų, kai netenkate darbo, o įsipareigojimas – tai, kas atima pinigus iš jūsų, kai prarandate darbą. Pagalvokite apie daugiau pavyzdžių: automobilis, nuosavas verslas, papildomas nuomojamas nekilnojamasis turtas, akcijos, sveikata ir pan.
- Taupymas. Pats geriausias laikas pakalbėti apie taupymą yra tada, kai gaunate pajamas. Paklauskite savo vaiko, kodėl svarbu taupyti. Paaiškinkite savo vaikui, kokią pajamų dalį atidėjote taupymui ir kodėl. Paaiškinkite, kad skirtingi žmonės turi skirtingus taupymo įpročius, ir papasakokite istoriją apie žmogų, kuris taupė, ar apie žmogų, kuris netaupė.
- Skolos. Geriausias laikas apie tai kalbėti yra tada, kai jūs skolinatės arba apmokate dabar turimą skolą (ar jos dalį). Pvz., jei perkate automobilį lizingu, paaiškinkite priežastis, kodėl taip darote. Nebijokite paaiškinti skolinimosi privalumų ir trūkumų!
- Pasyvios ir aktyvios pajamos. Geriausias laikas apie tai pakalbėti yra tada, kai gaunate pajamų. Paklauskite savo vaiko, ar jis ar ji galėtų pasakyti skirtumą tarp aktyvių ir pasyvių pajamų. Paaiškinkite, ar gautos pajamos yra aktyvios, ar pasyvios, ir kodėl. Pasakykite savo vaikui, kad kiekvienas žmogus yra pinigų gaminimo mašina, kol jis pats nesukuria sau kitos pinigų gaminimo mašinos.
- Verslumas. Geriausias laikas apie tai pakalbėti, kai sutinkate verslininką (kaimyną ar restorano savininką). Paklauskite savo vaiko, koks skirtumas tarp verslininko ir darbuotojo. Paaiškinkite, kad kai kurie žmonės nusprendžia pradėti verslą, pasinaudodami savo talentais. Tie žmonės vadinami verslininkais. Kai esate verslininkas, jūs kontroliuojate, kiek uždirbate, tačiau tai gali būti ir daug daugiau nei dirbant samdomą darbą, ir daug mažiau. Be to, pajamos kiekvieną mėnesį gali svyruoti.