Pinigai suteikia laisvę rinktis
Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2022 m. gruodis
Visiškai sutinku su posakiu, kad „laimės už pinigus nenusipirksi“, tačiau neabejotinai pinigai yra priemonė įgyvendinti svajones, būti laisvam ir daryti tai, kas patinka arba yra iš tiesų svarbu.
Nenorėčiau grįžti į savo pirmuosius karjeros metus, kai gaudavau pradedančiosios algą, o dirbti reikėdavo 10 – 12 valandų, o laisvės ką nors rinktis nebuvo iš viso. Visgi kiekvienas karjeros laiptelis man nemažai kainavo, kadangi su pareigų pakėlimu būdavo pakeliama ir alga, o aš, nepaisant savo taupaus būdo, kartais sugebėdavau išleisti pinigus dar prieš faktiškai gaudama tą padidintą algą. Taigi su amžiumi atėjusi laisvė rinkti nebuvo paprasta, teko su ja susigyventi ir išdresiruoti. Mano močiutė įkalė man į galvą, kad „pinigai ant medžių neauga“, suprask: reik, vaikeli, daug ir ilgai dirbti, kad kažką turėtum. Todėl pasąmonėje pinigai man siejasi su kančia dirbti, savigrauža juos leisti ir baime jų turėti daugiau. Tikriausiai neįmanoma visuomet būti tokiu supančiotu ir suvaržytu, todėl mane periodiškai ir ištikdavo tie „paslydimai“.
Visgi savo aplinkoje pastebiu, kad draugų šeimos (o kartais ir aš pati) auginame vaikus dideliame pertekliuje, nes gi „vaikams tai nieko negaila“. Įdomu, kaip mūsų vaikai tvarkysis su laisve rinktis? Tiek laisve užsidirbti, tiek laisve pinigus leisti? Koks tas teisingas kelias auklėjant vaikus?
Pirma alternatyva
Lengviausia ir paprasčiausia būtų nedaryti nieko. Na, juk mes kažkaip užaugome ir susigaudėme, tiesa? Tai galime ir vaikams nesukti galvos, o suaugę jie jau patys nuspręs, kaip elgtis. Sutinku, kad taip būtų paprasčiausia. Tiesa, kartu tai ir rizikingiausia alternatyva. Aplinka daro didelę įtaką, tad jeigu ne mes, tai draugai ar kiti vaiką supantys žmonės suformuos jo supratimą apie pinigus ir kaip su jais elgtis. Klausimas, ar galime tais aplinkiniais pasitikėti pasitikėti ir ar tikrai norime jiems patikėti šią užduotį?
Antra alternatyva
Neatlikdama jokių statistinių tyrimų, tik iš savo aplinkos rato pastebiu, kad tie, kurie jautė nepriteklių vaikystėje, dabar stengiasi savo vaikams suteikti viską, daugmaž „mano vaikams tai nieko netrūks“. Noras labai suprantamas ir pateisinamas – nes o kodėl dar mes dirbame, jei ne dėl „geresnio gyvenimo“? Pasirinkus tokį kelią vaikams ypatingai gerai atsiskleidžia pinigų suteikiama galia rinktis – atostogų kryptį, dovanas, drabužius ar kambario baldus. Visgi yra rizika, kad vaikams suteikdami visa, kas geriausia, neparodome jiems kitos pusės. Kas būtų, jeigu pasirinkimas būtų ribotas arba jo visai nebūtų? Jeigu galima būtų lankyti tik lengvąją atletiką, finansuojamą iš mokinio krepšelio, bet ne sportinius šokius, kur vien varžybų apranga kainuoja daugiau nei 100 Eur, jau nekalbant apie konkursų užsienyje išlaidas?
Toks kelias reikalauja ypatingų mūsų pastangų aiškinant kiekvieno pasirinkimo kainą ir vaiko sąmoningumo priimti tokią informaciją. Didžioji šeimų dalis valdo ribotą biudžetą, todėl kas kartą tenka rinktis nauja kuprinė rugsėjo 1-ąją ar nauji džinsai, o gal net privatus mokslas ar papildomos atostogos. Visuomet yra rizika, kad vaikas mūsų pasirinkimus priims ne kaip privilegiją, o kaip duotybę.
Trečia alternatyva
Dainininkas Sting interviu Daily Mail, komentuodamas savo palikimo planus teigė, jis neplanuoja vaikams palikti savo turto, kadangi „pinigų neliks daug, nes mes juos išleidžiame“. Taip pat ir žymus investuotojas bei filantropas Warren Buffett teigia, kad „aš vis dar tikiu filosofija, kad labai turtingas žmogus turi palikti savo vaikams tiek, kad jie galėtų ką nors padaryti, bet ne tiek, kad nieko neveiktų“.
Tokių pavyzdžių spaudoje galima perskaityti labai daug. Didelės sėkmės sulaukę ir daug pinigų uždirbę žmonės laikosi pozicijos, kad tai yra jų pinigai ir jie patys gali juos leisti kaip nori, tuo tarpu vaikai savo sėkmės kelią gali susirasti patys. Man tai atrodo labai drąsus pareiškimas ir didelis tikėjimas savimi, kaip tėvu. Todėl trečioji alternatyva ir yra apie tai, kad mes, tėvai, galime savo vaikus ne aprūpinti viskuo be išlygų, o pakloti jiems tvirtą pagrindą, suteikti žinias ir stebėti jų vaikiškas klaidas, kad užaugintume finansiškai sąmoningus žmones.
Jeigu ir Jums rūpi, kad Jūsų vaikai užaugtų finansiškai nepriklausomi bei gebėtų priimti teisingus sprendimus, kviečiu parsisiųsti nemokamą leidinį tėvams „TOP3 tėvų užduodami klausimai apie pinigus” čia: