Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2020 m. rugpjūtis

Kas mums trukdo nuosekliai ugdyti vaikus finansiškai?

Dažnai sutinku tėvų, kurie turi 3-5 m. vaikus, ir mano, kad su tokiais pypliais apie pinigus kalbėti dar tikrai per anksti. Ir suprantu kodėl. Mano trečiajam – Konstantinui – dabar 2,5 m. ir kažkaip nekyla man dar noras jam ką nors apie pinigus pasakoti.

Bet šiandien ryte išgirdau vyro pokalbį su Konstantinu:

– Kostuli, o ar žinai, kas yra pinigai?
– Ne…
– Už juos gali ką nors nusipirkti.
– Aaa, nusipirkti!

Išvada: jau labai (labai) maži vaikai supranta, ką reiškia nusipirkti. Juk su jais jau ne kartą buvome parduotuvėje, greičiausiai jie jau ne kartą griebė kokį daiktą iš lentynos ir mes jiems kantriai aiškinome, kad „čia – ne mūsų“ arba kad „pirma reikia nusipirkti“. O tie mažuliai tokie gudrūs, kad greitai viską perpranta!

Ir iš tikrųjų vienas iš dažniausiai tėvų įvardijamų iššūkių, ugdant vaikus finansiškai, yra nežinojimas, kada pradėti juos mokyti.

Bet pradėkime nuo pradžių.

1 iššūkis: 50% tėvų nežino, kaip mokyti vaikus, kad jiems būtų įdomu

Tai dažniausiai tėvų įvardijamas iššūkis. Tėvai paprasčiausiai nežino, kaip mokyti vaikus, kad jiems būtų įdomu. Ar esate bandę pasisodinti vaiką ir papasakoti jam, kaip svarbu taupyti? Ar jau įsivaizduojate, kaip po 5 sekundžių jis (ar ji) pabėga nuo jūsų „paskaitos“ arba mintimis, arba realiai?

Taigi, „paskaitos“ būdas yra neefektyvus. Net ir suaugusieji paskaitų nelabai mėgsta. Daug efektyviau yra mokyti kitokiais būdais. Kokiais? Per žaidimus, per užduotis, per realią patirtį. Pavyzdžiui, jei leisite vaikui pačiam ką nors parduotuvėje nusipirkti ir pačiam suskaičiuoti grąžą – taip jis daug geriau supras, kas tie pinigai ir kaip jie veikia, nei kad bandytumėte paaiškinti.

2 iššūkis: 39% tėvų reikia daugiau struktūros, kad mokymas būtų nuoseklesnis

Tai antroji dažniausiai įvardijama tėvų problema. Atrodo, gal kokią dieną ir užsiimu su vaiku, lyg ir paaiškinu jam kažką, o paskui savaitę (o gal visą mėnesį) nieko nedarau… ir lyg ir sąžinė užgraužia, kad nieko nedarau… Nusprendžiau duoti kišenpinigius, bet paskui neturėjau grynų pinigų ir nebedaviau savaitę, o gal ir dvi. Pažįstamos situacijos?

Tam, kad viskas vyktų nuosekliau, reikia sukurti sistemą ir ją įgyvendinti. Skamba kaip sunkus ir sudėtingas darbas? Galbūt. Bet sunku tik pačioje pradžioje. Paskui viskas važiuoja automatiškai, jums per daug į tai nekreipiant dėmesio. Prisiminkite, kaip ką nors darėte pirmą kartą – gaminot valgyti, skalbėte nešvarius drabužius ar keitėte sauskelnės – atrodė gana sudėtinga, ar ne? Bet dabar turbūt visa tai darote per daug negalvodami.

3 iššūkis: 38% tėvų nėra tikri, kada pradėti su vaikais kalbėti apie pinigus

Apie tai jau užsiminiau laiško pradžioje – daugeliui tėvų atrodo, kad iki 7 m. su vaikais apie finansus kalbėti nereikia. Tačiau tyrimai rodo, kad būdami 7 m. vaikai jau turi susiformavę esminius įgūdžius, kurie nulems, kaip jis valdys savo pinigus ateityje. Atrodo, labai anksti – 7 metų?! Juk iki tokio amžiaus dar net kalbėti apie tai su jais dažniausiai nepradedame. Išvada: vaikai mokosi iš visko, ką mato. O mato jie jus kasdien – parduotuvėje, namie, kalbant su vyru ar žmona ir kt.

4 iššūkis: 33% tėvų yra neramu, kad jie gali perduoti vaikams savo seną finansinį supratimą

Kad viskas aplinkui keičiasi milžinišku greičiu, jau niekas nebesiginčija. Ar gali būti, kad tai, ką mokate apie pinigus jūs, ne visai tinka jūsų vaikams?

Juk kai augome mes, nebuvo žmonių, kurie pinigus uždirbdavo kaip influenceriai ar youtuberiai. Tai kiek mes žinome apie tuos influencerius ir youtuberius? Gal kažką ir žinome, bet kažin ką apie juos galvojame? (Aš tai galvoju, kad tai – nerimta profesija… Kas su manimi? :))

Reikia pripažinti, kad mes visko nežinome. Nežinome, kas bus ateityje. Nežinome, ar tie principai, kurie suveikė mums (juk visai neblogai va gyvename…), suveiks ir mūsų vaikams. Ir turbūt pirmas žingsnis, kurį turime daryti, tai pripažinti, kad galime kažko nežinoti. Ir tada mokytis – kartu su savo vaikais.

Jei jus domina vaikų ir pinigų tema, kviečiame jungtis prie mūsų Facebook grupės:

← Grįžti į tinklaraštį