“
Ateitis priklauso tiems, kurie tiki savo svajonių grožiu.
– Eleanor Roosevelt
3 dalykai, kuriuos galite padaryti dabar
1. Padėkite vaikui atrasti jo gyvenimo aistrą
Greičiausiai savo vaiką pažįstate labai gerai – net geriau nei jis pats save pažįsta. Todėl tai yra jūsų atsakomybė paskatinti jį gyvenime naudotis savo stiprybėmis ir rasti gyvenimo aistrą kaip įmanoma anksčiau.
Paklauskite šių klausimų:
Ką darytum dabar, jei galėtum laisvai pasirinkti, ką veikti?
Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau laisvės jis turi rinktis, ką veikti. Atkreipkite dėmesį, ką jam labiausiai patinka daryti ir įvardinkite tai garsiai. Pavyzdžiui, „Matau, kad tau labai patinka piešti“ arba „Matau, kad mėgaujiesi, kai statai šį tiltą iš LEGO“ ir pan.
Kada jauti daugiausia energijos?
Vėlgi, gali tekti stebėti savo vaiką kurį laiką ir leisti jam suprasti, kada jis yra įsitraukęs į tokią veiklą, kuri jam suteikia daugiausiai energijos. Pasakykite jam, kai pastebite, jog jis yra išskirtinai energingas. Pavyzdžiui, „Atrodo, kad esi pilnai įsitraukęs, kai skaitai šią knygą“ arba „Tu toks energingas, kai žaidi futbolą!”
Kada laikas skrieja?
Jums reikėtų padėti vaikui suprasti, kada laikas skrieja. Pavyzdžiui, „Ar pastebėjai, kad praėjo 2 valandos, kol kūrei šį žaidimą?“
Ką darai išskirtinai gerai?
Nebijokite palyginti savo vaiko su kitais. Net jeigu šiuolaikiniai tėvai nėra dideli vaikų lyginimo gerbėjai, rekomenduočiau, kad jūs atkreiptumėte vaiko dėmesį į tai, ką jis daro išskirtinai gerai. Kitu atveju, jis gali to taip ir neišsiaiškinti. Pavyzdžiui, pasakykite jam, kad jam matematika sekasi geriau nei kitiems jūsų žinomiems vaikams.
Reguliariai priminkite savo vaikui, kokie yra jo talentai ir aistros – jis bus daug laimingesnes (ir turtingesnis!) gyvenime, jei jis naudosis savo stiprybėmis.
2. Nustatykite tikslus kartu su savo vaiku
Padėkite vaikui nusistatyti tikslus. Paklauskite šių klausimų:
- Koks yra 1 dalykas, kurį norėtum išmokti daryti geriau?
- Koks yra 1 dalykas, kurį norėtum pabandyti?
- Koks yra 1 dalykas, kurį norėtum išmokti?
- Kokį 1 dalyką norėtum turėti?
Paskatinkite vaiką svajoti – tikslai turėtų būti jaudinantys ir rizikingi! Ir jie tikrai neturėtų būti jos komforto zonoj.
Antras klausimas yra, kada jūsų vaikas norėtų tai pasiekti.
Kuo mažesnis vaikas, tuo trumpesnis turėtų būti tikslų pasiekimo laikas. Jei kalbate su keturmečiu, tikslų siekimui tinkamiausias laikas yra nuo 1 savaitės iki 1 mėnesio. Jei kalbate su 10 m. vaiku, tuomet jau galima kalbėti apie metinius tikslus.
Su 12 m. vaikais ir vyresniais jau galima kalbėti apie ateitį po 3 ar 5 metų.
3. Turėkite svajonių žurnalą
Žmonės galvoja vaizdiniais, ne žodžiais. Todėl, jei jūsų paprašyčiau įsivaizduoti namą, negalvotumėte apie raides N-A-M-A-S. Jūs įsivaizduotumėte konkretų namų. Ar jis didelis ar mažas? Kiek jis turi aukštų? Kokios jis spalvos? Ar langai dideli ar maži?
Todėl, norėdami pasitelkti pasąmonę tikslų siekimui, padarykite svajonių žurnalą kartu su vaiku. Paimkime kelis senus žurnalus ir iškirpkite paveiksliukus, kurie turėtų ryšį su vaiko tikslais. Tada:
- galite padėti šį svajonių žurnalą prie vaiko lovos, kad ji reguliariai matytų tuos paveiksliukus
- galite paveiksliukus priklijuoti prie kiaulės taupyklės, kurioje jūsų vaikas taupo konkrečiam tikslui.