Išmokyti vaikus būti laisvais reiškia išmokyti juos atsakomybės, finansinės drausmės ir ugdyti verslumo dvasią.
3 dalykai, kuriuos galite padaryti dabar
1. Pradėkite vaikams duoti kišenpinigius arba pergalvokite dabartinę savo kišenpinigių politiką
Duodami vaikams kišenpinigius, iš esmės norime pasiekti 2 pagrindinius tikslus:
- Išmokyti juos finansinės atsakomybės ir disciplinos
- Skatinti jų verslumo dvasią
Kad pasiektume šiuos tikslus, turėtume atsižvelgti į keturis dalykus:
- Pradėkite duoti kišenpinigius tinkamu laiku (ne per anksti ir ne per vėlai)
- Duokite teisingą sumą kišenpinigių
- Venkite skatinti “aš turiu teisę” mąstyseną
- Venkite skatinti darbuotojų mąstyseną
Patarimai | Rekomendacija | |
Kada? | Kai vaikas gali suskaičiuoti gautą grąžą | 5-7 m. |
Kiek? | Suma turėtų būti siejama su vaikui perduoda atsakomybe | 0,5-1 eur/sav. už kiekvienus vaiko metus (t. y. 6 m. amžiaus galėtų gauti 3-6 eur/sav.) |
“Aš turiu teisę” mąstysenos spąstai | Jei vaikui baigiasi jūsų duoti kišenpinigiai, daugiau neduokite | – |
Darbuotojo mąstysenos spąstai | Mokykite savo vaiką, kad pinigus uždirbti yra smagu | – |
Kada?
Štai 2 klausimai, kurie galėtų padėti jums nustatyti, kada yra tinkamas laikas pradėti duoti kišenpinigius savo vaikui:
- Ar jūsų vaikas supranta pinigų vertę? Ar jis gali žino, kuo skiriasi banknotai ir monetos?
- Ar jūsų vaikas gali suskaičiuoti grąžą, kai ką nors perka?
Jei atsakymas į abu klausimus yra “taip”, atėjo laikas duoti kišenpinigius! Paprastai, vaikai yra pasirengę gauti kišenpinigius, kai sulaukia 5-7 m.
Kiek?
Nėra teisingo atsakymo į klausimą, kiek pinigų turėtumėte duoti savo vaikui. Tačiau esmė yra tokia: kuo didesnė suma, kurią duodate savo vaikui, tuo didesnė ir perduodama atsakomybė. Kitaip tariant, turėtumėte sumažinti savo biudžetą kišenpinigių suma ir padidinti savo vaiko biudžetą ta pačia suma.
Pavyzdžiui, jei paprastai perkate saldainius savo vaikui maisto prekių parduotuvėje už 1 eurą du kartus per savaitę, turėtumėte duoti vaikui 2 eurus per savaitę kišenpinigiams ir pasakyti, kad nuo šiol ji pirks saldainius iš savo pinigų.
Kuo vaikas didesnis, tuo didesni kišenpinigiai ir didesnė atsakomybė. Tam tikru metu jūs galite perduoti savo vaikui visišką finansinę atsakomybę už jo drabužius, popamokinę veiklą, knygas, pramogas ir pan. Tai reiškia, kad jūs daugiau nebeišleisite pinigų tiems dalykams – viską už duotus kišenpinigius pirks jūsų vaikas.
“Aš turiu teisę” mąstysenos spąstai
Jei duosite kišenpinigius savo vaikui, neperduodami su tuo susijusios atsakomybės, yra rizika, kad savo vaikui išugdysite “aš turiu teisę” mąstyseną. T. y. jūsų vaikas manys, kad jis turi teisę gauti pinigų iš jūsų. Rizika ypač išauga, jei darote šias 2 klaidas:
- Jūs už savo pinigus perkate daiktus, kuriuos turėtų pirkti jūsų vaikas (pvz., jūsų vaikas perka saldainius pats, bet jūs taip pat retkarčiais perkate jam saldainius), ir (arba)
- Jūs duodate savo vaikui daugiau pinigų, kai jie baigiasi.
Nedarykite šių klaidų!
Darbuotojo mąstysenos spąstai.
Jei duodate kišenpinigių tik tada, kai vaikas atlieka namų ruošos darbus, kyla rizika, kad išugdysite vaikui darbuotojo mąstyseną. T. y. jūs mokote savo vaiką, kad jis gali gauti pinigų tik tada, kai sunkiai dirba ir maino savo laiką į pinigus.
Tai gali būti priimtina, jei būtent to norite išmokyti savo vaiką. Tačiau reikia nepamiršti, kad finansinė laisvė reiškia pinigus, dirbančius jūsų vaikui, o ne jūsų vaiką, dirbantį už pinigus.
Todėl nesiūlyčiau kišenpinigių tiesiogiai sieti su namų ruošos darbais. Yra priimtina mokėti tik už nestandartinius namų ruošos darbus, kuriuos jūsų vaikas atlieka papildomai prie privalomų darbų. Pavyzdžiui, už automobilio išvalymą, vejos nupjovimą ir pan. (jei tai nėra privalomi vaiko darbai jūsų šeimoje).
Taip pat nepamirškite atsižvelgti į kišenpinigių formą: ar geriau pervesti pinigus į debeto kortelę ar duoti grynais? Tai yra kiekvieno iš tėvų sprendimas, tačiau aš radau 3 priežastis, kodėl verta naudotis debeto kortele.
2. Duokite savo vaikui bent 2 namų ruošos darbus
Ar jūs kada nors buvote tokioje situacijoje, kai jūsų vaikai prašo: „Tėti (mama), eime žaisti!“, bet jūs atsisakote tai padaryti, nes esate užsiėmęs namų ruošos darbais?
Jei taip, gali būti, kad per daug apsiėmėte padaryti ant savo pečių ir per mažai perdavėte savo vaikams. Sudarykite visų namų ruošos darbų sąrašą ir pagalvokite, kuriuos galėtumėte perduoti savo vaikui.
Kodėl jūs turėtumėte tai padaryti?
Yra 3 pagrindinės priežastys:
- Jūs suteikiate vaikui galimybę didžiuotis savimi, kai jam pavyksta įvykdyti jūsų skirtą užduotį.
- Vaikas jaučiasi šeimos bendruomenės dalimi, o tai yra vienas fantastiškiausių jausmų!
- Jūs nebūsite nuolat pervargęs nuo namų ruošos darbų ir todėl galėsite daugiau laiko praleisti su vaikais!
Nepamirškite pamokyti savo vaiko, kaip atlikti užduotį! Tai yra 3 žingsnių procesas:
- 1 žingsnis. Parodykite savo vaikui, kaip jūs darote šį darbą (pvz., rūšiuojate skalbinius). Jis gali stebėti ir užduoti klausimus.
- 2 žingsnis. Paprašykite, kad vaikas atliktų šį ruošos darbą (išrūšiuotų skalbinius), bet stebėkite, kaip jis tai daro. Padėkite jam, jei reikia.
- 3 žingsnis. Tegul jūsų vaikas atlieka šį darbą (išrūšiuoja skalbinius) be jūsų pagalbos.
Kai norite savo vaiką paskatinti atlikti paskirtą užduotį, naudokite “kai-tada” taisyklę. Pvz., kai jūsų vaikas išrūšiuos skalbinius, tada jis galės žiūrėti televizorių.
3. Paskatinkite savo vaiką užsidirbti papildomų pinigų
Jei jūsų vaikas nori ką nors nusipirkti, bet neturi pakankamai pinigų, paklauskite jo: “Kaip galėtum tai nusipirkti?”
Pagrindinis žodis čia yra “kaip”. Jis skatina jūsų vaiką galvoti apie būdus, kaip užsidirbti daugiau pinigų. Pavyzdžiui, jis galėtų pardavinėti limonadą ar saldumynus kaimynams ar groti smuiku mokykloje. Kuo daugiau jūs paskatinsite savo vaiką galvoti apie “kaip”, tuo laisvesnis jis bus ateityje.