Aš tikrai turėjau labai daug svajonių, kai buvau vaikas, ir manau, kad didžiąja dalimi tai lėmė faktas, kad aš turėjau galimybę daug skaityti.

 –  Bill Gates

Tyrimai rodo, kad vaiko IQ priklauso nuo daug dalykų, kurie nėra tiesiogiai susieti su intelektu. Pavyzdžiui, IQ priklauso nuo sportavimo ir miegojimo įpročių, disciplinos, sveikos mitybos ir pan. To priežastis yra ta, kad viena mūsų gyvenimo sritis dažniausiai daro įtaką kitoms mūsų gyvenimo sritims.

Visgi vis tiek yra svarbu stimuliuoti vaiką intelektualiai. Tai yra jūsų, kaip tėvo, atsakomybė suformuoti tinkamus intelektinius įpročius savo vaikui. Tokie įpročiai padės jam siekti finansinės laisvės ateityje.

3 dalykai, kuriuos galite padaryti dabar

1. Neskaitykite savo vaikams, skaitykite su jais

Ar gali tapti finansiškai laisvu neskaitydamas? Taip, tačiau „neskaitymo kelias“ yra daug ilgesnis ir rizikingesnis nei „skaitymo kelias“. Kaip yra pasakęs Bill Gates „Aš tikrai turėjau labai daug svajonių, kai buvau vaikas, ir manau, kad didžiąja dalimi tai lėmė faktas, kad aš turėjau galimybę daug skaityti.“ Skaitymas atveria jūsų vaikui pasaulį ir leidžia jam įsivaizduoti ateitį.

Skaitymo įpročiai turėtų keistis kartu su jūsų vaiko amžiumi ir gebėjimais:

Vaiko amžius Skaitymo veiklaTikslas
Iki 6 m.Kol jūsų vaikas nemoka skaityti pats, skaitykite jam. Rodykite paveiksliukus, paaiškinkite, ką matote, paprašykite jo pakomentuoti.Parodyti, kad skaityti – svarbu.
6-7 m.Kai jūsų vaikas mokosi skaityti, kai jam skaitote, atkreipkite jo dėmesį į žodžius. Paprašykite jo perskaityti pirmą eilutę (ar žodį) kiekviename lape. Pagirkite už pastangas.Išmokyti skaityti.
8-10 m.Kai jūsų vaikas jau gali skaityti savarankiškai, paskatinkite jį skaityti kiek įmanoma daugiau. Pradėkite nuo knygų, kurias jis labiausiai mėgsta. Rodykite pavyzdį. Įveskite tradiciją namuose turėti skaitymo valandėlę, kai kiekvienas šeimos narys skaito savo mėgstamas knygas.Parodyti, kad skaityti – malonu. Skaitymas gali būti naudojamas vietoje kompiuterinių žaidimų tam pačiam rezultatui pasiekti – džiaugsmui ir laimei.
11 ir daugiau m. Laikas paskatinti vaiką pradėti skaityti edukacines knygas – įkvepiančias knygas, biografijas arba istorines knygas. Pabandykite duoti savo vaikui paskaityti įkvepiančių knygų kaip įmanoma anksčiau ir stebėkite, kaip jis reaguoja. Svarbu, kad skaityti vis dar būtų malonu, todėl jei matote, kad jūsų vaiko edukacinės knygos dar nedomina, palaukite metus ar daugiau.Įkvėpti siekti daugiau gyvenime. Parodyti, kaip pasiekti to, ko vaikas nori pasiekti. Padėti mokytis iš istorijos ir kitų žmonių, gyvenusių anksčiau.

Jei galėtumėte perskaityti tas pačias knygas, kaip jūsų vaikas, ir tada kartu su juo padiskutuoti, būtų puiku. Apsvarstykite galimybę klausytis edukacinių audioknygų pakeliui į mokyklą arba ilgesnėje kelionėje. Padiskutuokite, ką išgirdote ir kaip jūs tai interpretuojate! Tai bus neįkainojama pamoka jūsų vaikui.

2. Apribokite ekranų laiką

Tyrimai rodo, kad ekranų laiko ribojimas yra esminis dalykas, norint užauginti finansiškai laisvus vaikus.

Todėl, jei to dar nepadarėte, nustatykite aiškias taisykles, kaip ribosite ekranų laiką savo vaikui.

Žemiau pateikiu 4 žingsnių planą, kaip riboti ekranų laiką ir auginti vaiko atsakomybę ir savarankiškumą.

Žingsnis Nr. 1. Pasakykite savo vaikui, kiek laiko ji gali žaisti kompiuterinius žaidimus. Kai laikas baigiasi, paprašykite iš karto baigti. Galite naudoti žadintuvą priminti sau (ir jai!), kad laikas baigėsi. Žadintuvas palengvina situaciją, nes jis, o ne jūs nustatote taisykles.

Žingsnis Nr. 2. Paprašykite savo vaiko nusistatyti žadintuvą pačiai ir patikrinkite, ar ji baigia žaisti laiku. Jei ji to nepadaro, paprašykite baigti tuojau pat. Grįžkite prie žingsnio Nr. 1 ir pabandykite žingsnį Nr. 2 šiek tiek vėliau.

Žingsnis Nr. 3. Paprašykite savo vaiko nusistatyti žadintuvą pačiai ir daugiau jos nebekontroliuokite. Tačiau, jei pastebėsite, kad ji žaidžia per ilgai, gali tekti grįžti prie žingsnio Nr. 2 (o gal net ir žingsnio Nr. 1).

Žingsnis Nr. 4. Kai jūsų vaikas sugeba atlikti žingsnį Nr. 3 ir baigia žaisti, kaip sutarta, atlikite eksperimentą. Pasakykite jai, kad žaidimo laikas yra neribotas. Tačiau būtinai pasakykite jai, kad jei ji nesugebės baigti žaisti laiku, jums teks grįžti prie žingsnio Nr. 3. Gali būti, kad kol vaikams nesukaks 12-14 metų, jūs liksite prie žingsnio Nr. 3. Tačiau kuo vyresnis yra vaikas, tuo mažiau ekrano kontrolės turėtų būti.

3. Išmokykite vaiką mokytis iš klaidų

Tai gali skambėti keistai, tačiau faktas yra tas, kad kuo daugiau jūsų vaikas padarys klaidų, tuo daugiau ir greičiau jis išmoks. Todėl aš siūlau žaisti žaidimą „Nebijok daryti klaidų.“

Paprašykite vaiko sugalvoti 3 naujus dalykus, kuriuos jis galėtų atlikti šią savaitę ir kurių jis nėra daręs anksčiau. Tai gali būti indų plovimas, stalo valymas ar PowerPoint prezentacijos padarymas. Stebėkite, kaip jis atlieka šiuos darbus ir nieko nesakykite.

Kai jis baigia tai daryti, padiskutuokite – kas pavyko, o kas nepavyko? Kodėl? Ką jis iš to išmoko? Svarbiausias dalykas yra nemoralizuoti, o tik pateikti neutralius pastebėjimus, jei reikia.

← Patarimai tėvams