Taupymas: skausmas ar džiaugsmas?
Indrė Zakalskytė | Raising free kids | 2023 m. liepaPinigų taupymas yra vertingas įgūdis, kurį reikėtų formuoti nuo mažų dienų. Mokydami vaikus apie taupymo naudą ir padėdami jiems išsikelti finansinius tikslus, ugdome finansiškai drausmingus ir nepriklausomus žmones. Visi žinome taupymo privalumus – uždelstas pasitenkinimas, ateities planavimas, kantrybė – tačiau kartais taupyti yra siaubingai nuobodus užsiėmimas. Ar galime ką nors pakeisti?
Taupyti linksmai
Ar esate girdėję anglišką terminą “gamification”? Lietuviškai jis verčiamas į “žaidybinimas” ir yra suprantamas kaip žaidimo principų adaptavimas netradiciniuose kontekstuose. Tarkime, jei dalyvaujate konferencijose, tikriausiai pastebėjote, kad paskutiniais metais dalyviai kviečiami dalyvauti interaktyviose apklausose. O jeigu dirbate didelėje įmonėje, gal ir jūsų skyrius dalyvauja žingsnių rinkimo iššūkyje su kitais kolegomis? Dabar tiesiog eiti dažnas neturi motyvacijos, bet išmanusis laikrodis su žingsnių skaičiavimo funkcija yra didelė paskata. Taigi, žaidybinimo elementų mūsų aplinkoje gausu, jei to dar nedarome – pats laikas pritaikyti ir taupymui.
Taupymo “termometras”
Aš esu vizualizacijų žmogus, todėl darbe piešiu diagramas, lenteles ir grafikus. Man taip lengviau suprasti. Vaikams taip pat. Sumos įvardijimas nėra tas pats, kas jos “piešinys”. Pasiūlykite vaikui nupiešti taupymo “termometrą”, kuriame jis kas savaitę ar kas mėnesį pasižymės sutaupytą sumą. Kylanti “temperatūra” smarkiai motyvuoja, ypač, kai santaupų jau yra daugiau nei pusė – tas jausmas, kad liko taupyti mažiau nei jau sutaupei!…
Dvigubinkime santaupas
Kartais vaikas taupo itin brangiam pirkiniui, kuriam susitaupyti užtruks amžinybę. Kad nekristų motyvacija taupyti (nes juk vis tiek neįmanoma!), tėvai gali prisidėti prie vaiko santaupų. Galime sutarti, kad prie pirkinio pridėsite X procentų pirkinio vertės, tačiau jeigu vaikui taupyti sekasi sunkiau, galite susitarti kitaip.
Tarkime, prisidėti X suma, jei sutaupys nustatytą sumą kas savaitę. Arba, priklausomai nuo sutaupytos sumos, jūsų indėlis irgi bus kitoks. Kuo daugiau sutaupai per savaitę (ar mėnesį), tuo didesne suma prisideda tėvai. Sakyčiau, geras sandėris?
Taupymo konkursas
Mano dukros labai konkuruoja tarpusavyje, todėl taupymo konkursai yra puiki išeitis! Nuo tada, kai ėmėme taikyti šį metodą, mergaitės savo svajonėms susitaupo žymiai greičiau. Beje, paskata taupyti yra tokia, kad aš pridedu 5 proc. pirkinio vertės. Todėl jeigu turite daugiau nei vieną vaiką, o jie dar panašaus amžiaus – paskatinkite rungtyniauti tarpusavyje (ir būtinai sugalvokite kokį nors apdovanojimą nugalėtojui!).
Taupymo iššūkis
Jeigu turite išsikėlę tikslų šeimoje (svajonių atostogos, namelio prie ežero su žaidimų aikštele įsirengimas ar pan.), kurie yra bendra visos šeimos veikla, tai tiems tikslams galima taupyti kartu. Jeigu visa šeima savaitgaliais einame pietauti į kavinę, tai galime sutarti, kad nuo šiol šeštadieniais gaminsime namuose. Palyginkime pietų kavinėje bei namuose kainas ir sutaupytą sumą meskime į bendrų tikslų taupyklę. O gal visa šeima dažnai lankosi kine arba mėgsta dažnai mėgautis pieno kokteiliais mieste? Bendra “auka” (atsisakymas kažko malonaus) suburia šeima bendro tikslo siekimui.
Puoškite taupyklę
Mažiausieji taupo taupyklėse. Jų yra didelė įvairovė parduotvėse, tačiau daug smagiau susikurti savo. Kartu galite dekoruoti dežutę ar stiklainį, užrašyti taupytojo vardą ir datą, kada planuojate taupyklę atidaryti.Tai bus ir puikiai praleistas laikas su vaiku (žinoma, jeigu mėgstate rankdarbius!), ir didesnis vaiko susidomėjimas.
Taupymas yra vienas iš finansinio ugdymo elementų, kurį galima ugdyti smagiai ir žaismingai. Jeigu manote, kad yra svarbu apskritai ugdyti vaikų finansinį raštingumą, ir norite sužinoti, daugiau, kviečiu jungtis prie laiškų tėvams „5 paslaptys, kurių greičiausiai nežinojote apie vaikų finansinį raštingumą“: