Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2020 m. rugsėjis

Ar verta įsigyti knygą „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“?

Jau gerą savaitę vakarais su savo Elžbieta (7 m.) skaitome naująją knygą tėvams ir vaikams „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“. Negaliu atsidžiaugti iš to gimusiomis diskusijomis apie pinigų vertę, gimtadienio dovanų kainą ir skaičiavimo pamokėlėmis. Kai vakar paprašiau jos įvertinti knygą nuo 1 iki 10, sakė, kad duotų 8. Kai pabandžiau išsiaiškinti, kodėl 8 (o ne 10 ir ne 6), savo nuomonės pagrįsti negalėjo 😁 Tai nepriimkit už gryną pinigą 😊 Bet tikiuosi, kad žemiau pateikti keli mano pastebėjimai padės jums apsispręsti, ar verta šią knygą įsigyti jūsų šeimai.

Lietuviška knyga apie finansus – retas reiškinys. O lietuviška knyga apie finansus vaikams ir tėvams – dar retesnis. Ilgą laiką vienintelė knyga lietuviškai šia tema tėvams buvo „Tėvai, vaikai ir pinigai“ (parašyta Lindos Leitz ir išversta į lietuvių k.), kurios tiražas jau kurį laiką buvo išpirktas.

Todėl kai pasirodė naujoji Jūratės Cvilikienės ir Simono Urbono knyga „Pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai“, iš karto ją įsigijau ir „išbandžiau“ kartu su savo Elžbieta.

Apie ką ši knyga?

Knygą sudaro 10 temų, kurios padengia didžiąją dalį finansinių sričių – pinigų taupymą, protingą leidimą, uždirbimą, išlaidų planavimą. Ir jei nuo šitų temų pavadinimų jums susuka pilvą – tai turiu nuraminti, kad jos pateikiamos tikrai žaismingai. Kiekvieną temą sudaro 2 dalys:

  • Gilučių šeimos istorija, kurioje dalyvauja pagrindinė herojė Odrė (9 m.), tėtis Benas, mama Agnė ir broliukas Majus (kartais ir šuo Euras).
  • Patarimai tėveliams, kaip geriausia perteikti informaciją apie pinigus vaikams.

Man ypač patiko keli dalykai:

  • Nesugalvoju jokios knygos, kuris būtų skirta ir vaikams, ir tėvams vienu metu – iš mano skaitytų knygų, jos dažniausiai skiriamos arba tėvams (apie vaikų finansinį ugdymą), arba vaikams (užduotėlės ar istorijos vaikams). Todėl ta prasme knyga pakankamai unikali.
  • Istorijas gali skaityti tėtis ar mama su vaiku vakarais (ar kuriuo nors kitu momentu) ir atsakyti į vaikui kylančius klausimus ar pamąstymus.
  • Istorijos yra įtraukiančios, todėl tiek vaikai, tiek jūs jas ilgiau atsiminsite ir jos padės jums priimti tinkamus sprendimus realiose situacijose.
  • Po kiekvienos istorijos yra konkretūs patarimai tėveliams.
  • Gražios iliustracijos – padeda vaikams lengviau išsirinkti mėgstamą temą.
  • Labai patiko pavyzdžiai, kaip tėtis ir mama šeimoje bendradarbiauja priimdami sprendimus – geras paskatinimas visoms šeimoms!
  • Kadangi autoriai – lietuviai, situacijos labai pažįstamos ir lietuviškos.
  • Pateikiami konkretūs pavyzdžiai su sumomis, pavyzdžiui, ką daryti, kai iš giminaičių gaunama 200 eurų suma.

Ir bene vienintelis dalykas, kuris „užkliuvo“ – kad tie konkretūs pavyzdžiai su konkrečiomis sumomis (pavyzdžiui, kad Gilučių šeima nusprendė pirkti dovaną vaiko gimtadieniui už 20 eur) gali sukurti nerealų lūkestį kai kurioms šeimoms – juk ne visi galime (o ne visi ir norime) pirkti dovaną už 20 eurų, eidami į gimtadienį. Iš kitos pusės, konkretus pavyzdys geriau nei jokio, todėl tiesiog skatinu tėvelius kritiškai vertinti pateikiamas sumas ir aptarti jas su vaikais (ypač jei pas jus šeimoje nustatytos sumos kitokios).

Ir dar – skyrių pavadinimai tikrai labai nedaug ką pasako apie istorijos turinį (pavyzdžiui, „Senelio pinigų istorija“ arba „Melo kojos trumpos“). Iš vienos pusės – tai sukelia smalsumą, apie ką šis skyrius, tačiau iš kitos pusės – jei norėsite apie kurią nors temą paskaityti dar kartą, nebus taip lengva rasti tą skyrių, kurį norite.

Kaip skaityti knygą?

Spėju, kad autorių tikslas buvo skaityti ją nuo pradžios iki galo. Tačiau mums su Elžbieta daug labiau pasiteisino skaitymas pagal įdomiausias temas. Kitaip sakant, kiekvieną vakarą prieš miegą Elžbieta pagal istorijos pavadinimą išsirenka jai labiausiai patinkančią tema ir tada jau „neriam“ į ją. Tiesa, aš (o ne Elžbieta) skaitau istorijas (nors Elžbieta skaityti moka ir galėtų skaityti pati) – daugiausiai dėl to, kad noriu ir pati sužinoti, kas parašyta ir galėtume padiskutuoti.

Kokio amžiaus vaikams skirta ši knyga?

Jei auginate vaikus nuo 5 iki 10 m. amžiaus, rekomenduoju šią knygą įsigyti (o gal ji atsiras ir bibliotekose?). Mano 11 m. sūnui knyga ne(be)pasirodė įdomi, todėl jei jūsų vaikai vyresni, gerai pagalvočiau, ar verta knygą įsigyti… Na, o jei jūsų vaikai mažesni, apsvarstyčiau įsigyti – nes juk gali būti, kad knygos greitai bus išpirktos (tiesa, tiražas nemažas – net 5000 egz.), todėl kai jūsų atžalėlė užaugs, bus ne taip lengva ją rasti knygynuose.

Apibendrinant

Labai džiaugiuosi, kad lietuviškai pasirodė knyga apie pinigus vaikams (ir tėvams!). Kuo daugiau tėvų (ir vaikų) pasieks ši knyga, tuo labiau didės tėvų, kurie nori užauginti finansiškai laisvus vaikus, bendruomenė. Juk apie tai yra ir mūsų – Raising free kids bendruomenė – apie sąmoningus tėvus, kurie supranta, kad mokymas apie pinigus – tai ne materializmo skiepijimas, o atvirkščiai – vaikų mokymas atsispirti šiuolaikinės kultūros pagundoms! Ar jūs su manimi? 😊

Jei jus domina vaikų ir pinigų tema, kviečiu jungtis prie mūsų Facebook grupės:

← Grįžti į tinklaraštį