Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. sausis

Ką daryti, jei vaikas viską taupo ir nieko neperka?

Socialiniame tinkle mama dalinasi: „Mano vaikas niekur neleidžia pinigų. Viską, ką gauna, taupo. Sako, kad taupo namui, kurį nusipirks, kai užaugs.“

arba

“Mano vaikas labai taupus. Jei pasiūlom ką nors nusipirkti iš savo pinigų, niekada neperka.”

Nustebinsiu – kartais reikia paskatinti vaiką ne taupyti, o išleisti. Tuojau paaiškinsiu kodėl.

Pirma, pinigai – tai tik priemonė tikslams pasiekti. Jei neturime tikslo, ko vertas taupymas?

Antra, leisti pinigus yra smagu.

Tiesa, pati buvau iš tų, kuriems leisti pinigus – nesmagu. Baigiu iš to „išaugti“ (man dar tik 37-eri, tai dar turiu laiko 😁), bet ilgą laiką mano gyvenime viskas vykdavo maždaug taip.

Reikia nusipirkti naują drabužį. Žinau, kad reikia, bet baisiai nemėgstu parduotuvių ir nekenčiu leisti pinigus. Todėl atidėlioju iki negalėjimo, o tada kažką nusiperku. Grįžtu namo su pirkiniu. Jaučiuosi blogai. Prislėgta. Kurį laiką galvoju, kad gal vis dėlto nereikėjo pirkti? Pirkti ką nors kitą? O gal nusipirkau per brangų? Ir dar žmonės šneka, kad eina į parduotuves apsipirkti, kad pasikeltų nuotaiką?!

Ir visos šios mintys mano galvoje kėlė įtampą.

Kaip manot, ar lengva tokiam žmogui, pavyzdžiui, investuoti, kur egzistuoja tikimybė prarasti pinigus? Kiek laiko jis praleidžia lygindamas pirkinius, ieškodamas geriausio varianto? Kiek jis sau leidžia mėgautis gyvenimu?

Trečia, jei vaikas neleis pinigų, pinigų leidimo įpročiai nesusiformuos. Tai kaip jis, neturėdamas patirties leisti pinigus, pradės savarankišką gyvenimą?

Kaip ir visur gyvenime, pats geriausias – aukso viduriukas, t.y. kai vaikas ir moka taupyti, ir džiaugiasi išleidęs.

Ką reikėtų daryti, jei norime paskatinti vaiką išleisti daugiau?

1. Išsiaiškinkite, kodėl vaikas nenori leisti pinigų.

Ši užduotis gali būti daug sunkesnė nei atrodo iš pradžių. Galimos priežastys, kodėl vaikas nieko neperka:

  • Jis taupo labai svarbiam (ir brangiam) daiktui, tik nebūtinai nori apie tai pasakyti tėvams. Jeigu taip yra – puiku! Pagirkite, kad žino, ko nori ir paskatinkite taupyti. Kai sutaupys reikiamą sumą ir nusipirks norimą daiktą, pasidžiaukite kartu su juo.
  • Jis tiesiog nesugalvoja, kam galėtų pinigus leisti. Po šia priežastimi gali būti pasislėpę ir tokie paaiškinimai, kad taupo “namui” ar “automobiliui”. 8-erių metų vaikui gyvenimas po 10 metų – tai lyg kitas gyvenimas. Todėl taupymas namui ir automobiliui iš esmės reiškia, kad jis nesugalvoja, kam reikėtų taupyti.
  • Vaikui nepatinka leisti pinigus ir jis jaučiasi blogai, kai juos leidžia. Jeigu taip, pakalbėkite apie tai su vaiku. Juk mes norime užauginti savarankišką žmogų, kuris moka džiaugtis gyvenimu!

2. Padėkite vaikui sugalvoti smagų taupymo tikslą.

Pakalbėkite su vaiku, kam būtų galima taupyti: gal kokiam nors stalo žaidimui? Lego rinkiniui? Kelionei į užsienį? Naujam kompiuteriui? Prisiminkite, kas jūsų vaikui labiausiai patinka ir pavardinkite kelis variantus. Tai gali padėti vaikui išsirinkti, kam jis nori taupyti.

Galų gale, būna, kad vaikas neturi aiškaus tikslo, bet taupo kažkam, ko gali prireikti ateityje. Tai irgi nėra blogai, kol tie pinigai bent kartą per metus ar dvejus yra išleidžiami kokiam nors daiktui. Kuo vaikas mažesnis, tuo taupymo laikas turėtų būti trumpesnis.

3. Mažiau už jį pirkite.

Vaikas gali neleisti pinigų ir nežinoti, ko nori, nes tėvai jam viską nuperka.

Todėl pabandykite tiesiog mažiau vaikui visko pirkti. Tai reiškia, kad net per gimtadienius ir Kalėdas jam nedovanojate visko, ko jis nori. Tada vaikas tikrai užsinorės kažko daugiau.

Jei norite paprastai ir lengvai inicijuoti pokalbius su vaikais apie pinigus, kviečiu įsigyti diskusijų korteles “Apie pinigus paprastai”:

← Grįžti į tinklaraštį