Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2020 m. rugsėjis

Ką daryti, jei vaikui nesiseka mokykloje?

Kai pavasarį prasidėjo karantinas, o vaikai pradėjo mokytis iš namų, mano Faustas (penktokas) pradėjo rinkti ne kokius pažymius – 2, paskui 4, paskui 3… 😢 Žinote, iš kurio dalyko? Iš matematikos. Nieko keista, gal pasakysite? Galbūt. Bet kontekstas toks: Faustas nuo mažumės, dar kai važiuodavome į darželį, prašydavo jam duoti sudėties, atimties, dalybos ir daugybos užduotis, o prieš metus yra laimėjęs 1 vietą Lietuvoje matematikos „Kengūroje“.

Tai kaip čia taip atsitiko, kad blogiausius pažymius jis gavo iš matematikos?

Galime kaltinti švietimo sistemą, mokytojus ar dar ką nors (juk visada galime rasti ką apkaltinti…). Tačiau norėtųsi pakalbėti apie tai, ką mes, kaip tėvai, galime padaryti. Ir nesiūlau, jei jūsų vaikui nesiseka mokykloje, sėdėti su juo (ar ja) prie namų darbų tol, kol įgrūsite jam į galvą informaciją. Ne.

Mūsų tikslas yra padėti vaikui atrasti kuo daugiau jam tinkančių mokymosi formulių. Tik tokiu būdu galime užtikrinti, kad jis bus sėkmingas ateityje ir nepasiduos pirmai nesėkmei užklupus.

Kiekvienas vaikas turi įgimtą mokymosi džiaugsmo dovaną. Pažiūrėkime į mažus vaikus – su kokiu užsidegimu jie viską čiupinėja, ragauja ir nuolat klausinėja „kodėl?“. Bet paskui tas mokymosi džiaugsmas kažkur dingsta…

Vaikus būtų galima suskirstyti į 2 pagrindines grupes:

  1. Vaikai, kuriems puikiai sekasi mokykloje.
  2. Vaikai, kuriems mokykloje sekasi sunkiai.

Jei jūsų vaikui puikiai sekasi mokykloje

Jei jūsų vaikui mokykloje patinka ir jis gauna gerus pažymius, galite pasidžiaugti. Jūsų vaikas užaugs ir paliks mokyklą turėdamas mokymosi formulę, kuri jam veikia. Kai gyvenime jam reikės kažką išmokti (o juk tikrasis mokymasis prasideda baigus mokyklą ar universitetą), jis žinos, ką daryti – pasiimti knygą, perskaityti ją ir pritaikyti išmoktas žinias realybėje. Aš pati taip darau – mokytis man labai patinka (ir visada patiko), mokyklą baigiau dešimtukais, ir kai trūksta informacijos kokia nors tema, imu knygą į rankas ir skaitau.

Jei jūsų vaikui mokykloje sekasi sunkiai

O ką daryti, jei jūsų vaikui mokykloje sekasi sunkiai? Šiuo atveju tėvams tenka sudėtingesnė užduotis. Tokiu atveju yra rizika, kad vaikas paliks mokyklą turėdamas menką savęs vertinimą („juk visi aplinkui mokykloje yra protingesni, o aš – nevykėlis“). O menkas savęs vertinimas gali reikšti nenorą kažko siekti ateityje.

Todėl tokiu atveju tėvų pagrindinė užduotis – palaikyti vaiką emociškai ir padėti jam rasti tokią mokymosi formulę, kuri jam veikia. Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti, kodėl vaikui sunkiai sekasi mokykloje – galbūt dėl to, kad sėdėdamas suole ir klausydamas jis sunkiai perpranta informaciją, o geriausiai mokosi veikdamas, judėdamas, bandydamas? O gal dėl kitų priežasčių? Mes turime padėti vaikui išsiaiškinti, kas jam patinka. Kad jis baigtų mokyklą, jausdamas, kad yra protingas ir gali daug pasiekti, nepaisant to, kad jo pažymiai mokykloje nebuvo patys geriausi.

Kaip tai padaryti? Stebėkite vaiką, kalbėkite su juo, gaudykite bet kokius savęs nuvertinimo požymius ar žodžius, atkreipkite į tai dėmesį.

Prasidėjo nauji mokslo metai – pats laikas iš naujo atkreipti dėmesį į tai, kaip jūsų vaikas jaučiasi mokykloje, pakalbėti su juo (važiuojant iš mokyklos namo ar prieš miegą), kas jį domina, kas suteikia daugiau energijos. Ir kartu paieškoti veiklų, kurios jį veža. Pavyzdžiui, maniškiui labai patinka kompiuteriniai žaidimai (o kam nepatinka? 😊), todėl aš jį skatinu kurti video klipus, stebėti, kas patinka žiūrovams, o kas nepatinka – ir tokiu būdu mokytis, tobulėti (Faustas turi savo youtube kanalą). Juk sugebėjimas mokytis iš nesėkmių – vienas svarbiausių įgūdžių gyvenime.

Jūsų vaikas yra genijus. Jūs matote tą mažąjį genijų jame. Padarykite, kad ir jis tą mažąjį genijų savyje pamatytų.

Jei jus domina vaikų ir pinigų tema, kviečiu jungtis prie mūsų Facebook grupės:

← Grįžti į tinklaraštį