5 dalykai, kuriuos turėtų žinoti tėvai, mokydami vaiką apie pinigus

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. spalis

Foto: Jordan Roland | Unsplash

Kai su tėvais kalbu apie vaikus ir pinigus, 2 dažniausiai tėvų užduodami klausimai yra šie:

1. Kaip geriausia taupyti vaiko ateičiai?
2. Ką daryti su gaunamais vaiko pinigais? Kaip juos panaudoti, kur investuoti?

Ir nors šie klausimai tikrai nėra blogi ir į juos atsakymus turėti yra gerai, visgi kai kas, kalbant apie vaikus ir pinigus, yra svarbiau.

Ir tas kai kas – tai vaikų finansinis ugdymas, supažindinimas su tuo, kaip veikia pinigai ir pan.

Tuoj pabandysiu paaiškinti kodėl.

Kiek vaikai vertina pinigus, kuriuos gauna lengvai?

Pirma, įsivaizduokime, kas būtų, jei kauptume pinigus vaikų ateičiai (studijoms, tvirtai savarankiško gyvenimo pradžiai), bet nesuteiktume tinkamų žinių vaikams, ką daryti su tais pinigais?

Vienas mano pažįstamas, kai baigė mokyklą, iš tėvų gavo nemažą sumą pinigų gyvenimo pradžiai. Ką jis padarė su tais pinigais? Nusipirko naują automobilį. Ir viskas. Pinigų nebeliko, automobilis greitai nuvertėjo, o jis toliau dirbo nemėgstamą samdomą darbą, kad galėtų padengti automobilio išlaikymo ir kitas savo pragyvenimo išlaidas. Ką tie tėvų sukaupti pinigai jam davė?

Pinigų, kuriuos gauname lengvai, dažniausiai nevertiname.

Įdomu ir tai, kad didelė dalis žinomų žmonių neketina vaikams duoti palikimo. Pasaulinio garso dainininkas Stingas atvirai pasidalino, kad jis neketina savo sukaupto turto palikti savo vaikams, nes jis juos augino taip, kad jie patys galėtų atsistoti ant savo kojų. „Mano vaikai – aršiai nepriklausomi,“ dalinosi Stingas. „Jie nelaukia, kol aš jiems gyvenime kažką duosiu, ir aš nenorėčiau iš jų atimti gyvenimo nuotykio – užsidirbti pragyvenimui.“

Stingas nėra vienintelė įžymybė taip auklėjanti savo vaikus. Viktoras Butkus, MO muziejaus įkūrėjas ir milijonierius, sako, kad svarbu išleisti pinigus protingai, o protingiausiai juos gali išleisti tas, kuris juos uždirbo. Tą patį sako ir Elton John, Bill Gates ir Mark Zuckerberg. Neabejoju, kad šie žmonės savo vaikams nori viso, kas geriausia. Tačiau žmonės, kurie patys gyvenime užsidirbo pinigus ir sukaupė turtą, žino, kad vaikams reikia suteikti tam tikrų įgūdžių ir išbandymų (o ne pinigų), kad jie ką nors pasiektų.

Ko vaikai išmoksta iš patirčių?

Antra, nenoriu pasakyti, kad jokiu būdu nekaupkime vaikų ateičiai. Tik noriu pasakyti, kad jei turime rinktis, ar kaupti vaikų ateičiai, ar investuoti į jų finansinį ugdymą, siūlyčiau rinktis ugdymą. Juk jei vaikai, sulaukę pilnametystės, negaus iš jūsų pinigų, tačiau turės aiškų supratimą, ką reikia daryti, kad tų pinigų atsirastų (o gal net ir bus patys pasitaupę?), neilgai trukus jie turės tą pačią pinigų sumą. Ir jie labiau vertins turimus pinigus, nes patys bus įdėję pastangų tam, kad juos sukauptų.

Viena mano draugė pasakojo, kad kol gyveno su tėvais, didžiąją dalį kišenpinigių taupydavo. Kai susirado darbą, o vis dar gyveno su tėvais, uždirbtus pinigus irgi taupydavo. Rezultatas – ji per tuos metus sutaupė 60 tūkst. Lt (!), kuriuos didžiuodamasi panaudojo pirmojo perkamo buto pradiniam įnašui.

Tai dabar palyginkime – ar geriau kaupti pinigus ir paskui juos tiesiog atiduoti vaikui kaip „dovanėlę“, ar geriau mokyti vaiką nuo mažų dienų įgūdžių ir žinių, kaip jis pats tuos pinigus gali užsidirbti ir sutaupyti? Ir dar pagalvokime – kada vaikas jausis labiau pasitikintis savimi ir galintis kalnus nuversti – ar kai žinos, jog jis gali užsidirbti ir sutaupyti, ar kai tiesiog „už nieką“ gaus pinigų?

Norėdama padėti tėvams suprasti, kokie dalykai yra svarbūs, mokant vaiką apie pinigus, paruošiau nemokamus mini mokymus „5 dalykai, kuriuos turėtų žinoti tėvai, mokydami vaiką apie pinigus“. Prie jų galite prisijungti, užsiregistravę čia:

Tai – 5 laiškai tėvams apie tai, ko negalime pamiršti, mokydami vaiką apie pinigus (ir, kaip galite nuspėti, tai nėra apie kaupimą vaikų ateičiai ar gaunamus vaiko pinigus). Juos gausite kas antrą dieną – iš viso 10 dienų.

Pinigai veikia pagal tam tikras taisykles. Bet problema yra ta, kad vieni žino, kokios tai taisyklės, o kiti – nežino. Kitaip sakant, mes visi žaidžiame tą patį pinigų žaidimą, tik ne visi žinome, ką reikia padaryti, norint jį laimėti.

Tėvams suprasti tuos 5 dalykus apie vaikų mokymą apie pinigus, tai lyg žaisti žaidimą, žinant jo taisykles. Nesuprasti tų 5 dalykų – tai lyg žaisti žaidimą užsimerkus, nematant žaidimo lentos. Kokie šansai nueiti ten, kur norime, kai nematome, kur einame?

Šie mini mokymai padės jums geriau suvokti, kaip veikia šiuolaikinis pasaulis, kas veikia mūsų vaikus ir kokia yra mūsų, tėvų, rolė visame tame. Užsiregistruoti galite čia:

← Grįžti į tinklaraštį