Kada reikėtų pradėti kalbėti su vaikais apie pinigus?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. spalisFoto: Steven Libralon | Unsplash
Sutinku kieme kaimynę.
– Labas, Lina. Kaip tik galvojau apie tave… Kaip manai, nuo kelerių metų jau reikėtų su vaiku pradėti kalbėti apie pinigus?
– Kuo anksčiau, tuo geriau.
– Na taip, bet maniškiui dar tik šešeri… Ar jis jau turi ką nors mokėti būdamas tokio amžiaus?
Na ir štai atsakymas: tyrimai rodo, kad būdami 7 metų, vaikai jau turi susiformavusius pagrindinius įpročius, kurie padės jiems valdyti pinigus. Jei namie turite vyresnį nei 7 metų vaiką, greičiausiai pagalvojote – o ne, pavėlavau! O kita mintis (spėju) buvo tokia – kaip vaikai gali turėti susiformavusius pinigų valdymo įgūdžius iki 7 metų, jei jie iki to laiko praktiškai neturi pinigų?
Taip, tiesioginės patirties su pinigais vaikai iki 7 m. neturi daug, tačiau įpročiai juos valdyti formuojasi per kitus dalykus – per mokymąsi atidėti pasitenkinimą (pavyzdžiui, kai vaikas gauna desertą, tik jei suvalgo pagrindinį patiekalą, arba pramogas gauna tik atlikęs namų darbus ir pan.), per disciplinos ugdymą, taip pat stebėdamas tėvus.
Kaip aš savo mažąjį Konstantiną (3 m.) supažindinu su pinigais, papasakosiu šiek tiek vėliau, o dabar noriu pristatyti 2 pagrindines taisykles, kalbant apie pinigus ir vaikų amžių.
Taisyklė Nr. 1. Svarbu su vaikais pradėti kalbėti apie pinigus kuo anksčiau (nuo 3 m.).
Taisyklė Nr. 2. Jei nepradėjote anksti, pradėkite dabar.
Pakalbėkime apie kiekvieną iš jų atskirai.
Taisyklė Nr. 1. Svarbu su vaikais pradėti kalbėti apie pinigus kuo anksčiau
“Mano vaikas dar nieko nesupranta apie pinigus! Ir su skaičiais jam tikrai sudėtinga. Jis tik žino, ką reiškia “pirkti”, kai nueiname į parduotuvę” – dalinasi viena mama socialiniame tinkle.
Jeigu vaikas žino, ką reiškia “pirkti”, vadinasi, jau šį bei tą apie pinigus supranta. 3 m. vaikai jau supranta, kad pinigus galima mainyti į prekes parduotuvėje. Jie mato, kaip mama ar tėtis parduotuvėje perka prekes ir atsiskaito už jas grynaisiais arba kortele. Jie jau supranta, kad nuėjus į parduotuvę, negalima tiesiog pasiimti prekių, nes jos “kainuoja”. Taigi tokio amžiaus vaikai supranta jau visai nemažai.
Su vaikais pradėti kalbėti apie pinigus rekomenduotina kuo anksčiau. Tačiau tai nereiškia, kad dabar turėtumėte kasdien savo trimečiui pasakoti, kad reikia taupyti.
Kaip aš supažindinu savo trimetį su pinigais? Štai kelios „idėjos“.
Pirma, prieš kurį laiką paprašiau Konstantino surūšiuoti monetas pagal dydį – 1 ct prie 1 ct, 2 ct prie 2 ct ir pan. Kai pirmą kartą bandėme, šis užsiėmimas jam nelabai patiko – vietoje to jis įsigudrino monetas ridenti po visą stalą, nes jos labai smagiai rieda. 🤣 Na, pabandysime „rūšiavimo“ veiklą vėliau dar kartą.
Antra, prieš kurį laiką Konstantinas gavo dovanų piniginę. Ir nors kišenpinigių jis dar negauna (tokio amžiaus vaikui kišenpinigiai – nerekomenduojami), tačiau vis kokį centą randa namuose ir įsideda į piniginę. Prieš kelias dienas Konstantinas nusprendė pats už savo pinigus (buvo susitaupęs 1 eur po kelis centus) ką nors nusipirkti. Buvo labai gera proga pakalbėti apie tai, kad tikrai ne viską galima už tiek centų nusipirkti. Galų gale jis išsirinko burbulus ir juos įsigijo. Kiek daug buvo laimės – ir kartu pamokėlė apie tai, kad pinigus galima iškeisti į norimą daiktą.😉
Trečia, įgarsinkime, ką darome parduotuvėje. Pasakykite savo mažyliui, kad parduotuvėje daiktai kainuoja – vieni daugiau, o kiti mažiau. Parodykite vaikui, kaip atsiskaitote už prekes (nesvarbu, ar grynaisiais, ar kortele). Pasakykite, kas ne viską, ko jis nori, galima nupirkti, nes „tai kainuoja“.
Galų gale, jei vaikui tik 3 m., galite ir nieko nedaryti, o tiesiog stebėti savo mažylį – kada pinigų tema jam pasidarys įdomi. O tada, kai ji pasidarys įdomi ir jis pradės klausinėti, būtinai atsakykite!
Ir visgi net jei nepradėjote apie pinigus kalbėti taip anksti, kitas geriausias laikas – dabar.
Taisyklė Nr. 2. Jei nepradėjote anksti, pradėkite dabar
Jei šiuo metu auginate porą paauglių materialistų, su kuriais per mažai kalbėjote apie pinigus iki šiol, turiu jums gerų žinių. Keli mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar galima pakeisti įsitvirtinusias materializmo nuostatas paauglių mąstysenoje. Ir jei taip, ar pokyčiai būtų ilgalaikiai?
Eksperimente dalyvavo 10-17 metų vaikai. Šie vaikai buvo pakviesti į tris sesijas, kartu su savo tėvais.
Sesijų metu buvo duoti taupymo įrankiai ir diskusijų kortelės, kurios galėtų paskatinti vaikus diskutuoti apie pinigus ir vertybes. Buvo skatinama atskirti poreikius nuo norų ir suvokti reklamos įtaką norams. Be to, vaikai buvo paprašyti sekti, kiek kam išleido ir apie tai padiskutuoti, sekti reklamą ir aprašyti, kokią įtaką reklama jiems darė, o taip pat buvo pakviesti žmonės, kurie papasakojo daugiau apie taupymą ir dalinimąsi. Galiausiai buvo diskutuojama apie kišenpinigius ir kaip pokalbiai šeimoje galėtų būti tęsiami ateityje.
Rezultatas – eksperimente dalyvavę vaikai tapo labiau pasitikintys savimi, ir pokyčiai buvo ilgalaikiai. Pokalbiai apie pinigus ir vertybės iš tikrųjų gali padaryti didelę įtaką bet kuriame amžiuje.
Taigi, net jei jūsų vaikai paaugliai, jei pradėsite apie pinigus ir vertybes kalbėti dabar, galite stipriai paveikti jų suvokimą apie pinigus ir jų gyvenimo kryptį.
Beje, jei dar neprisijungėte prie mano laiškų tėvams apie 5 dalykus, kuriuos turėtų žinoti tėvai, mokydami vaiką apie pinigus, tai galite padaryti čia: