Kaip kaupti vaiko ateičiai? (ir ar to užtenka)

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. gruodis

Foto: Fabian Blank | Unsplash

„Kaip kaupti vaiko ateičiai?“ – turbūt vienas dažniausiai tėvų užduodamų klausimų. Didžiajai daliai tėvų atrodo, kad jei norime rūpintis vaiko finansine gerove, tai turėtume pradėti nuo kaupimo jo ateičiai (mokslui).

Visgi prieš atsakydama į šį klausimą, norėčiau pasakyti vieną labai svarbų dalyką.

Jei turite rinkis, ar kaupti vaiko ateičiai, ar mokyti vaiką elgtis su pinigais, mano draugiškas patarimas – pradėkite nuo mokymo elgtis su pinigais.

Kodėl neužtenka tik kaupti vaiko ateičiai?


Yra kelios priežastys:

1. Jei suteiksite vaikui tinkamą finansinių žinių bagažą, mokysite verslumo ir kurti vertę kitiems nuo mažų dienų, visai tikėtina, kad kai jam sueis 18 metų, jis jau bus pasiruošęs užsidirbti tiek pinigų, kad galės pats pasirūpinti savimi. Taigi tokiu atveju jam net nereikės jūsų sukauptų pinigų.

2. Nemaža dalis mokslo šiais laikais (nors kas žino, kaip bus ateityje) vis dar yra nemokama, todėl ypatingų išlaidų vaiko mokslui gali ir nebūti. Taip, jei vaikas išvažiuos studijuoti į užsienį, tuomet kainuos jo pragyvenimas, bet tokiu atveju vėlgi daug svarbiau vaiką išmokyti per daug neišlaidauti, kad tas pragyvenimas nekainuotų milžiniškų sumų.

Kai aš baigiau mokyklą, išvažiavau studijuoti į Rygos universitetą. Tuo metu man mama per mėnesį pervedinėdavo po 600 Lt. Ir aš puikiai į tą sumą tilpdavau (nors turbūt 250 Lt kainavo vien buto nuoma), nes buvau išmokusi protingai leisti pinigus ir taupyti, taip pat buvau išmokusi ieškoti alternatyvų brangiems dalykams (pavyzdžiui, kaip pigiai keliauti po Europą, kaip pigiai linksmintis ir pan.).

Tačiau žinau ne vieną vaiką, kuris išvažiavęs mokytis į užsienį, buvo tikras galvos skausmas savo tėvams – jam ne tik reikėjo daug daugiau pinigų pragyvenimui per mėnesį, bet pinigai nuolat baigdavosi, jis prašydavo tėvų papildomų pinigų – ir taip be galo.

Kurio vaiko tėvu norėtumėte būti?

3. Vaikas gali nevertinti jam sukauptų pinigų ir juos išleisti visai ne tam, kam norėtumėte. Kitaip sakant, tarkime, jūs susiveržiate diržus tam, kad galėtumėte 70 ar 100 eurų per mėnesį kaupti vaiko ateičiai. Taip per 10+ metų sukaupiate nemažas sumas. O jūsų vaikas, gavęs tą sumą, nusprendžia įsigyti naują automobilį (tiesą sakant, žinau net ne vieną tokią situaciją…), o pragyvenimui pinigų (ir vėl) nebeturi.

Tai ar ne geriau tokiu atveju būtų neduoti pinigų, o duoti stiprų žinių pagrindą? Kaip sakė Robert Kiyosaki, žinomas autorius ir pranešėjas, ilgoje perspektyvoje išsilavinimas yra daug svarbiau nei pinigai.

Ilgoje perspektyvoje išsilavinimas yra daug svarbiau nei pinigai.

Robert Kiyosaki

4. Vaikams bus tik geriau, jei jiems sukursime sąlygas patiems susikurti tokį gyvenimą, kokio jie nori, o ne duosime „auksinį šaukštelį“. Kodėl taip sakau? Nes tyrimai rodo, kad laimė ateina iš įdėtų pastangų ir iš pasitenkinimo, kuris ateina iš tų įdėtų pastangų.

Gal todėl nemaža dalis turtingų žmonių neketina duoti palikimo savo vaikams.

Pasaulinio garso dainininkas Stingas atvirai pasidalino, kad jis neketina savo sukaupto turto palikti savo vaikams, nes jis juos augino taip, kad jie patys galėtų atsistoti ant savo kojų. „Mano vaikai – aršiai nepriklausomi,“ dalinosi Stingas. „Jie nelaukia, kol aš jiems gyvenime kažką duosiu, ir aš nenorėčiau iš jų atimti gyvenimo nuotykio – užsidirbti pragyvenimui.“

Stingas nėra vienintelė įžymybė taip auklėjanti savo vaikus. Viktoras Butkus, MO muziejaus įkūrėjas ir milijonierius, sako, kad svarbu išleisti pinigus protingai, o protingiausiai juos gali išleisti tas, kuris juos uždirbo. Tą patį sako ir Elton John, Bill Gates ir Mark Zuckerberg. Taigi žmonės, kurie patys gyvenime užsidirbo savo turtus, žino, kad vaikams reikia suteikti tam tikrų įgūdžių ir išbandymų (o ne pinigų), kad jie ką nors pasiektų.

Ir visgi – kaip kaupti vaiko ateičiai?


Tobulu atveju turėtume ir mokyti vaiką elgtis su pinigais, ir kaupti (investuoti) vaiko ateičiai – tokiu būdu galėsite būti ramūs – ir turėsite finansinę „pagalvę“ vaikui, bet kartu ir būsite užtikrinti, kad jis žinos, ką su ta „pagalve“ galima nuveikti (jei pinigų neprireiks mokslui, tai gal tuomet įkurs savo pirmąjį verslą už tuos pinigus?).

Todėl šįkart noriu pasidalinti nepriklausomų analitikų atliktu darbu puslapyje finansaipaprastai.lt – „Kaip investuoti vaiko mokslui?“:

Ką rasite šioje analizėje?

  1. Esminius momentus, į ką kiekvienam iš mūsų reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis kur investuoti vaiko ateičiai.
  2. Konkrečius žingsnius, kuriuos reikėtų atlikti, sprendžiant, kur investuoti.
  3. Ką daryti, jei kaupiate investiciniame gyvybės draudime, bet norėtumėte pakeisti investavimo būdą? Kada tai daryti apsimoka, o kada – ne?
Pastaruoju metu vis paskaitinėju, ką rašo finansaipaprastai.lt puslapis – jų analizės dažnai būna gilios, beveik visuomet yra pateikiami skaičiavimai (taigi – ne tik teorija!), kurie leidžia padaryti labiau faktais (o ne emocijomis) paremtą sprendimą.

Taigi, jei domitės asmeniniais finansais, galite ilgiau panaršyti po šį puslapį – neabejoju, kad rasite naudingos informacijos.

← Grįžti į tinklaraštį