Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2020 m. lapkritis

Ką nuveikti su vaikais per pandemiją?

Na ką, pandemija vėl mus uždarė tarp keturių namų sienų… 🤨 Ir nors šį rudenį esame drąsesni nei pavasarį, bet visgi važiavimą iš namų su vaikais (ypač jei ne į mišką ir ne į parką) bent jau mes savo šeimoje esame stipriai apriboję. ❌

Ir tuomet kyla klausimas – tai kaip lavinti vaikų supratimą apie pinigus, kai sėdime namie ir tų realių pinigų jie nei mato, nei čiupinėja?

Būtent todėl šiandien pradedu 12 idėjų ciklą, kuriame kiekvieną savaitę pasidalinsiu viena idėja, kaip būtų galima lavinti vaikų finansinį raštingumą būnant namuose (jokio kontakto su žmonėmis!).

Ir šiandien pirmoji idėja!

1 idėja. Parduokite nors vieną turimą daiktą kartu su vaiku.

Koks šios užduoties tikslas? Ogi kad vaikas:

  • pamatytų, jog pinigų galima uždirbti ir pačiam;
  • pajustų pinigų uždirbimo džiaugsmą;
  • suprastų, ką reikia padaryti, kad uždirbtų pinigų;
  • suprastų pasiūlos ir paklausos (o gal ir marketingo?) dėsnius;
  • suvoktų, kad taip galima ir gamtą tausoti, ir vartojimą mažinti.

Žodžiu, 5 (o gal ir daugiau) zuikių vienu šūviu!

Ką reikėtų padaryti?

  1. Kartu su vaiku išsirinkite daiktą, kurį galėtumėte parduoti. Geriausia, kad tai būtų vaiko turimas daiktas – senas žaislas, perskaityta knyga, jau sudėtas Lego rinkinys, atsibodęs stalo žaidimas, išaugti rūbai, dar gera kuprinė ar bet kas kitas.
  2. Paprašykite vaiko įvardinti, kiek kiti galėtų mokėti už tokį daiktą? Kodėl jis taip mano?
  3. Paprašykite vaiko paieškoti internete, kiek kainuoja toks naujas daiktas (o gal rasite ir parduodamą panaudotą?).
  4. Kartu su juo nustatykite panaudoto daikto kainą. Apgalvokite, kiek kainuos siuntimas.
  5. Kartu su vaiku nufotografuokite daiktą ir sugalvokite skelbimo tekstą.
  6. Įdėkite skelbimą į internetinę platformą, pavyzdžiui, skelbiu.lt.
  7. Jei vaikas pakankamai didelis (11+ m.), galite nurodyti ir jo telefono numerį (jeigu nuspręstumėte taip padaryti, visgi rekomenduoju skelbime nurodyti, kad telefono numeris – vaiko, kad potencialūs pirkėjai turėtų tinkamus lūkesčius). Jei vaikas mažesnis, turbūt geriau būtų nurodyti jūsų telefono numerį.
  8. Jei pirkėjų nėra, po poros dienų peržiūrėkite skelbimą, kartu su vaiku pagalvokite, ką reikėtų padaryti, kad skelbimas atrodytų patrauklesnis – gal pakeisti nuotraukas? O gal pakeisti tekstą? Nuleisti kainą? Paeksperimentuokite.
  9. Atsiradus pirkėjui, kartu su vaiku supakuokite daiktą, nuvažiuokite prie paštomato ir leiskite jam pačiam atlikti kuo daugiau veiksmų.
  10. Gautus pinigus atiduokite vaikui arba pasidalinkite (tik būtų gerai iš pat pradžių sutarti, kaip gautus pinigus dalinsitės).

Dažniausiai tėvų daromos klaidos, atliekant šią užduotį:

  1. Gali būti, kad jūs patys daiktų niekada nepardavinėjote (gal jums gaila laiko tam, kad gautumėte 10 eur, o gal tiesiog apie tai nesate pagalvoję). Jeigu taip, padarykite tai vieną kartą dėl savo vaiko! O gal paskui, kai jam prireiks pinigų, jis ims ir pats sugalvos ką nors parduoti? Tokiu būdu lavinate vaiko kūrybiškumą ir verslumą!

  2. Gali būti, kad patys daiktus pardavinėjate, bet apie tai nieko nesakote savo vaikams (tiesiog darbe per pertrauką ar vakare, kai vaikai užmiega, sėdate prie kompiuterio ir atliekate viską, ką reikia). Kodėl? Nes kažkaip nėra laiko, o gal įpročio, o gal noro. O gal tiesiog nepagalvojote, kad galėtumėte įtraukti vaikus? Jeigu taip, vienintelis dalykas, ką reikia padaryti – į veiklą įtraukti ir vaiką.

  3. O gal įtraukiate vaikus į daikto atrinkimą ir pinigų pasidalinimą, bet už jį parašote skelbimą, nufotografuojate ir susitariate su pirkėju? Jeigu taip, siunčiate savo vaikui tokią žinutę – pinigus uždirbti yra lengva, nes užtenka tik sugalvoti ką parduoti – ir pinigai jau tavo kišenėje. Bet juk yra ne taip. Reikia gerokai pasistengti, kad tie pinigai būtų kišenėje – reikia fotografuoti, rašyti skelbimą, derėtis su pirkėjais, supakuoti išsiuntimui, nuvažiuoti prie paštomato ir pan. Vaikas turi suprasti visus veiksmus, kuriuos reikia atlikti!

Aš turbūt esu labiausiai prie tų pirmųjų tėvų, kurie nelabai mėgsta pardavinėti daiktus (nes baisiai gaila laiko… 🤨). Bet kad tokia veikla padėtų vaikui geriau suprasti, kaip veikia pinigai – faktas. Yra prieštaraujančių?

O iš jūsų labai lauksiu pasidalinimo, kaip jums sekėsi šią užduotį atlikti su vaikais. Jei dar ir nuotrauką atsiųstumėte, taptumėte mano herojais 🦸‍♂️.

Savo patirtimis galite dalintis, prisijungę prie mūsų Facebook grupės:

← Grįžti į tinklaraštį