Kaip nesikišti į vaikų sprendimus leisti pinigus?
Vis dažniau išgirstu tėvų nerimą, kad vaikai leidžia pinigus ne ten, kur tėvai norėtų. Tėvai pasakoja istorijas, kaip vis tenka priminti vaikams, kad reikia ne tik pinigus leisti, bet ir taupyti didesniems pirkiniams ir pan. Gana varginanti užduotis, ar ne?
Būna ir taupių vaikų, kuriuos reikia skatinti pinigus leisti, bet turbūt dažniau pasitaiko tų, kuriuos reikėtų paskatinti pinigus taupyti.
Ir štai jums 4 pagrindinės taisyklės, jei norite išmokyti vaiką protingai leisti pinigus (čia ne manipuliavimo vadovėlis, o gairės):
- Iš anksto su vaiku sutarkite pinigų panaudojimo taisykles. Duodami vaikui pinigų (arba žinodami, kad vaikas netrukus jų gaus, pavyzdžiui, prieš gimtadienį) – būtinai sutarkite pinigų leidimo taisykles. Atminkite, kad jūs, kaip tėvai, galite (ir turite!) nuspręsti, kaip pinigai bus panaudojami. Kiek vaikas gali išleisti savo nuožiūra? O kiek turėtų taupyti? Ar turėtų atsidėti pinigų didesniems pirkiniams? Apgalvokite ir aptarkite tai su vaiku iš anksto.
- Užsirašykite, ką sutarėte. Nežinau, gal jums to nereikia, bet aš nuolat viską pamirštu ? Gal todėl, kad turiu tris vaikus ir su visais vis ką nors sutariu. O gal todėl, kad vaikai yra labai protingi (koks siurprizas! ?) ir ateina su manimi derinti dalykų tada, kai ką nors intensyviai darau ir labai dažnai kyla noras pasakyti “gerai gerai”, per daug neįsigilinus į situaciją (o paskui jau tenka “srėbti”, ką pati prižadėjau…). Džiaugiuosi, kad dabar jau vaikus išmokiau, kad jei neužrašėm, vadinasi – nesutarėm.
- Esant reikalui, taisykles pakoreguokite. Visiškai normalu, kad negalite visų gyvenimo situacijų numatyti iš anksto. Todėl gali būti, kad kažkuriuo momentu suprasite, kad, pavyzdžiui, į neleidžiamų pirkti daiktų sąrašą neįtraukėte kokio svarbaus dalyko (makiažo priemonės ir loterijos bilietai?). Todėl nieko blogo tas taisykles kartais pakoreguoti. Tik tai tikrai turėtų būti išimtiniai atvejai, nes jei nuolat kaitaliosite taisykles, įsivelsite į tą patį kontrolės karą.
- Taisyklių ribose leiskite vaikui klysti ir patirti pasekmes. O va čia tai sunkiausia užduotis! ? Jei jau sutarėte su vaiku, kad jis turi atsidėti pusę pinigų dideliems pirkiniams (ar taupymui), o kitą pusę gali išleisti, kam nori, tai ir leiskite jam išleisti tuos pinigus ten, kur jis nori!
Kadangi jau 4 metus bendrauju su tėveliais vaikų ir pinigų tema, esu padariusi nemažai įrankių, kurie tikrai galėtų jums padėti. Štai keli jų:
- susitarimo su vaikais dėl pinigų panaudojimo pavyzdys;
- auksinė pinigų panaudojimo taisyklė (kiek leisti, taupyti, investuoti, dalintis);
- neleidžiamų pirkti daiktų sąrašas;
- ir dar daug daug įvairių įrankių ir sąrašų…
Jei norėtumėte gauti ne tik įrankius, bet ir užduotis (žaidimus) vaikams, dabar kaip tik renku tėvų grupę naujiems mano mokymams jau rugsėjo mėn.