Kaip paskatinti vaiką išsikelti tinkamus tikslus?

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. sausis

Foto: Joseph Rosales | Unsplash

Prieš kelias dienas važiuodami su visa šeima į Palangą, aptarėme pagrindinius 2021-ųjų metų įvykius. Jau kelerius metus iš eilės tęsiame tradiciją – kiekvienas šeimos narys pasidalina tai, kas jam labiausiai įstrigo iš praėjusių metų, ir išrenkame šeimos topą.

[Šiais metais be konkurencijos laimėjo mano vyresnėlio Fausto (12 m.) traumos – per 2021-uosius jis nukrito nuo arklio (dėl to susitrenkė blužnį ir gulėjo porą savaičių ligoninėje) ir dar susilaužė ranką plaukimo stovykloje. Žodžiu, tikri traumų metai 🤕.]

Taip pat važiuodami peržvelgėme, kaip sekėsi siekti 2021-ųjų metų tikslų ir nusistatėme tikslus 2022-iesiems. Kiekvieno šeimos nario tikslus kasmet užsirašau į telefoną (o jei rašau ranka, tai nusifotografuoju), kad visuomet būtų lengvai pasiekiami.

Ši mūsų šeimos tradicija man labai patinka, nes turi šokią tokią magijos aurą – labai mėgstu išsikelti tikslus, nes jie padeda judėti pirmyn ir leidžia pirmomis naujųjų metų dienomis pamatyti, kaip gyvensi ateityje. Ir iš tiesų – jei įdedi pakankamai pastangų, tikėtina, kad tikslus pasieksi!

Visgi kai kalbame su vaikais apie tikslus, reikėtų žinoti kelis pagrindinius principus, kaip jiems padėti tinkamai nusistatyti tikslus (juk vaikai to įgūdžio neturi, o mes, tėvai, galime jiems padėti).

1. Padėkite nusistatyti realų tikslą

Jei vaikas dar mažas, jo tikslas gali būti nerealus (nuskristi į mėnulį) arba labai buitinis (mano 3 m. Konstantinas išsikėlė tikslą pripūsti balionų per gimtadienį 😅). Ir nors iki tam tikro amžiaus tokie tikslai gali būti priimtini, nuo maždaug 6-7 metų galime su vaikais pakalbėti apie tai, kad tikslai turi būti konkretūs, pamatuojami, įgyvendinami, aktualūs ir apibrėžti laike (angliškai SMART – specific, measurable, achievable, relevant, time based).

Taigi jei vaikas nori „geriau mokytis“, klauskite: ką reiškia geriau mokytis? Kokį vidurkį nori pasiekti? Iki kada? Klausinėkite tol, kol tikslas taps pakankamai konkretus.

2. Pakalbėkite su vaiku apie jo motyvaciją siekti tikslo

Dažnai tikslai nėra pasiekiami, nes mes patys sau neišsigryniname, kas mus motyvuoja siekti tikslo. Tas pats ir su vaikais. Todėl paklauskite, kodėl jis nori pasiekti tą tikslą? Kas jo gyvenime pasikeis, jei jis pasieks tikslą? Leiskite vaikui įsivaizduoti, kaip bus smagu, jei tikslą pasieks.

Mano Faustas (12 m.) jau antrus metus iš eilės nori, kad jo youtube kanalo prenumeratorių skaičius pasiektų 1000. Per praėjusius metus šio tikslo pasiekti nepavyko, bet jis reikšmingai link jo pasistūmėjo. Šiuo atveju galėčiau skirti kelias minutes pakalbėti, kaip jis jaustųsi, jei jo youtube kanalo prenumeratorių skaičius išaugtų iki 1000, ir kodėl jam tai yra svarbu.

3. Priminkite, kad reikės įdėti pastangų, kad tikslą pasiektų

Vaikai, kol neturi tikslų siekimo įgūdžių, gali nesuprasti, kad tikslas įsigyvendina tik tuomet, kai ilgai (ir kartais nuobodžiai) dedi pastangas, kad jį pasiektum. Todėl jiems reikia tai priminti (dažnai ir reguliariai). Geriausia tai padaryti, papasakojant istoriją iš savo gyvenimo, kaip siekėte tikslo – kiek įdėjote pastangų, kokie sunkumai pasitaikė kelyje, bet kaip vis tiek to tikslo siekėte.

4. Kartu su vaiku pagalvokite, kokie galėtų būti jo tolesni žingsniai

Kartais siūloma sukurpti visą planą, kaip sieksite konkretaus tikslo. Aš siūlau į viską žvelgti paprasčiau – užtenka sugalvoti kitą žingsnį tikslo link ir jį žengti, o paskui sugalvoti, koks bus sekantis žingsnis.

Štai mano Faustas nori uždirbti 400 USD per užsakomųjų paslaugų platformą Fiverr. Kol kas yra uždirbęs 5 USD. Koks sekantis jo žingsnis? Pasinaudojant Google paieškos sistema išsiaiškinti, kas galėtų padėti jam iškilti aukščiau tarp paslaugos teikėjų platformoje. Taip pat galėtų paprašyti, kad pirmasis jo užsakovas parašytų jam gerą atsiliepimą. Kai visa tai atliks, tuomet galima ieškoti kitų žingsnių (jie gali būti aiškesni, kai žengsime pirmus kelis žingsnius).

5. Paskatinkite save apdovanoti, jei vaikui pavyks pasiekti tikslą

Šitas man pačiai yra pats sunkiausias, nes, tiesą sakant, jau pats tikslo pasiekimas ir uždėjimas ✅ man yra didelis motyvatorius (man pavyko!). Na, bet žmonės kalba, kad svarbu save apdovanoti. Pagalvokite kartu su vaiku, kaip jis galėtų save apdovanoti, jei pavyks pasiekti išsikeltą tikslą.

Štai ir viskas – tikslai išsikelti! Belieka tik juos įgyvendinti 😉.

← Grįžti į tinklaraštį