Kaip perduoti žinias vaikų kalba?
Kiti tėvai man dažnai sako, kad sunku pritaikyti informaciją vaikų amžiui taip, kad jie ją suprastų ir priimtų. Nėra lengva tą padaryti bet kuria tema, bet ypač sudėtinga – finansų tema. Juk finansai – tai kažkas „sudėtinga“, susiję su „sunkumais“, „suaugusiųjų gyvenimu“ ir pan. Šiuos žodžius įrašiau į kabutes, nes labai daug tėvų naudoja juos, kai kalba apie pinigus. 💰
Jei patys taip galvojame apie pinigus, tai, tikėtina, kad ir vaikams perduosime tą „sunkumą“. O gal apie pinigus pagalvokime kaip apie žaidimą? Juk iš esmės tai ir yra žaidimas – kažką darome (patys pasirenkame ką!), kad gautume pinigų; jei darome geriau – gauname daugiau pinigų. O paskui galime juos išleisti (patys pasirenkame kur ir kiek!). Visai smagus žaidimas 😊.
Noriu pasidalinti 3 paprastais būdais, kaip galime vaikams perduoti informaciją apie finansus (ir ne tik!) paprastai, žaismingai ir kad jie geriau suprastų (kitą savaitę pasidalinsiu dar keliais būdais).
1 būdas. Pasakokite istorijas
Prisiminkite paskutinį pranešimą, kurio esate klausę. Ką apie jį atsimenate? Aš atsimenu pasakotas istorijas ir nelabai pamenu viso kito turinio (ir spėju, kad nebūsiu labai išskirtinė šiuo klausimu). Jeigu mes geriausiai atsimename istorijas, tai ir mūsų vaikai – taip pat. Todėl jei norite vaikui perteikti kokią nors mintį, pagalvokite, gal žinote kokią nors su tuo susijusią istoriją? Tai gali būti jūsų istorija arba jūsų draugų ar pažįstamų istorija, o gal net paties vaiko istorija, kurią jis jau primiršęs.
Pavyzdžiui, mes su Faustu (11 m.) esame sutarę, kad jis iš savo kišenpinigių perka naujus daiktus, jei kažką pameta (jis labai mėgsta ką nors pamesti 😢). Vieną kartą, kai pametė uniformos megztinį, paprašiau, kad naują nusipirktų už savo pinigus. Bet jis visus pinigus buvo investavęs, todėl nebeturėjo, už ką nusipirkti megztinio. Buvo gera proga priminti, kad juodai dienai (nenumatytoms išlaidoms) atsidėti pinigų visada reikia. Šią istoriją jam primenu kiekvieną kartą, kai jis vėl nori visus savo pinigus išleisti ar investuoti. Puikiai veikia 👍.
2 būdas. Naudokite paraleles
Jei norite paaiškinti vaikui kažką, bet matote, kad jis nesupranta (ar jam neįdomu), pagalvokite, gal galite perteikti mintį per paralelę?
Pavyzdžiui, draudimo sąvoką mažam vaikui paaiškinti nėra taip paprasta, turbūt sutiksite? Bet pasaką apie tris paršiukus visi žino. O juk ši pasaka – apie draudimą! Nafnafas pasistatė namelį iš plytų ir tokiu būdu „apsidraudė“ nuo vilko užpuolimo ir šaltos žiemos. Juk visai neblogas būdas paaiškinti draudimo sąvoką?
3 būdas. Atkreipkite dėmesį į naudojamus žodžius
Turiu pripažinti, kad aš pati mėgstu naudoti sudėtingus žodžius, todėl reikia su savimi padirbėti.
Pavyzdžiui, jei pasakysite vaikui, kad kartu su kišenpinigiais jis gaus ir “atsakomybių”, tai gali jį išgąsdinti. Juk “atsakomybė” skamba labai sunkiai… Todėl gal paprasčiau pasakyti – “aš tau duosiu pinigų, už kuriuos galėsi pirkti gimtadienių dovanas ir tau turėtų jų užtekti”. Juk šis sakinys neskamba taip sunkiai, sutikite?
Išbandykite šiuos būdus su savo vaikais ir pamatysite, kad rezultatai bus daug geresni!
Kartais rimtam pokalbiui gali tekti ir pasiruošti, t.y. pagalvoti, ar prisimenate kokias nors su tuo susijusias istorijas ar paraleles, apgalvoti žodžius, kuriuos naudosite. Žinau, kad kartais tam neturime laiko, bet jei investuosime laiko dabar, vėliau reikės investuoti mažiau.
Savo patirtimis galite dalintis prisijungę prie mūsų Facebook grupės: