Kas mums trukdo mokyti vaiką apie pinigus?

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2021 m. lapkritis

Foto: Nathan Dumlao | Unsplash

Kiek jums svarbus vaiko finansinis ugdymas? Ar galėtumėte nuoširdžiai atsakyti? Nuo 1 iki 10 (kur 1 – visai nesvarbus, o 10 – labai svarbus)?

Kadangi pastaruoju metu daug kalbuosi su įvairiais tėvais, galėčiau juos suskirstyti į dvi plačias grupes:

  1. Tėvai, kurie mano, kad vaikų mokymas apie pinigus nėra labai svarbus (jų atsakymas į klausimą būtų nuo 1 iki 6).
  2. Tėvai, kurie žino, kad vaikų finansinis ugdymas yra svarbus (šių atsakymas į klausimą būtų nuo 7 iki 10).

Šiandien norėčiau šiek tiek daugiau pakalbėti apie pirmąją grupę tėvų ir kokie įsitikinimai skatina tėvus galvoti, kad vaikų mokymas apie pinigus nėra labai svarbus. Tuos įsitikinimus galėčiau suskirstyti į 4 dalis – ir papasakosiu trumpai apie kiekvieną iš jų.

1. Nemanome, kad pinigų valdymas – vienas iš esminių gyvenimo įgūdžių

Kartais sulaukiu komentaro – „Juk ne piniguose laimė! Daug svarbiau vaiką mokyti sveikatos įgūdžių, disciplinos, empatijos, gerumo (pridėkite tai, kas jums atrodo svarbiau nei pinigai) nei elgtis su pinigais!”

Ir taip, ir ne. Iš vienos pusės – iš tiesų visi šie išvardinti įgūdžiai yra labai svarbūs! Jei jūsų vaikas mokėtų elgtis su pinigais, bet neturėtų nei bendravimo, nei disciplinos, nei sveikatos įgūdžių – būtų nieko gero.

Bet juk mes norime užauginti visapusiškas asmenybes, ar ne taip? O visapusiškos asmenybės turi išmanyti visas svarbiausias gyvenimo sritis. Kiek teko tyrinėti įvairių influencerių nuomonę, visi į pagrindines gyvenimo sritis įtraukia finansus. Pavyzdžiui, vienas žinomiausių JAV pranešėjų ir knygų autorių Tony Robbins (ar jį dar reikia pristatyti?) gyvenimą suskirstė į 7 pagrindines gyvenimo sritis ir, pasak jo, visoms reikia skirti dėmesio, kad gyvenimas būtų pilnavertis:

  • Fizinis kūnas
  • Emocijos ir prasmė
  • Santykiai
  • Laikas (asmeninis produktyvumas)
  • Karjera ir misija
  • Finansai
  • Indėlis ir dvasingumas

Kaip matote, finansai užima garbingą vietą tarp šio “septintuko”.

Ir tikrai ne jis vienas taip galvoja. Tiesa sakant, neradau nei vieno autoriaus ar tyrėjo, kuris finansų neįtrauktų į svarbių gyvenimo sričių sąrašą.

Taigi nėra „daug svarbiau“ vaiką išmokyti sveikatos įgūdžių, empatijos, dorovės ir gerumo. Tai yra lygiai taip pat svarbu, kaip ir išmokyti elgtis su pinigais.

2. Galvojame, kad jei per daug kalbėsime apie pinigus, užauginsime savanaudžius materialistus

Ar norėtumėte, kad jūsų vaiko pirma mintis atsikėlus būtų apie pinigus? Aš tai ne. Manau, kad jūs irgi to nenorėtumėte. Taigi – dėl to sutariame.

Ką visgi svarbu suprasti, kad kalbėjimas apie pinigus gali būti visoks – jis gali auginti ir materialistus, ir labai benduromeniškus žmones. Viskas priklauso nuo to, KĄ mes kalbame apie pinigus.

Jei nuolat pasakojame, kaip svarbu turėti geriausią telefoną ir naują laikrodį, taip pat nešiojame brendinius rūbus (ir labai tuo didžiuojamės), gali būti, kad vaikai supras, jog pinigai leidžia būti “kietam”. Kad pinigai svarbu, nes gali būti geresnis nei kiti. Ar tą mes norime perduoti savo vaikams? (Tiesa, čia svarbu pridėti, kad pats faktas, jog nešiojate brendinius rūbus ir turite geriausią telefoną, nėra savaime peiktinas; daug svarbiau, ką apie tai kalbate savo vaikams).

Bet jei mokome vaikus, kad pinigai suteikia laisvę, nes leidžia pasirinkti, ką norime veikti gyvenime, jei mokome protingai leisti ir pagalvoti apie kitus – tai suteikiame jiems galimybę į pinigus pasižiūrėti kaip į priemonę pasiekti tai, ko jie nori (kad ir kas tai būtų!).

Kadangi mes patys pasirenkame, ką kalbame apie pinigus, vadinasi, patys nustatome vertybes, kurias norime perduoti vaikams.

3. Esame įsitikinę, kad jei patys gerai valdome pinigus, gerai valdys ir mūsų vaikai (kitaip sakant, kad jie išmoks iš mūsų pavyzdžio)

Sutikta mama pasakojo, kaip vieno pasisėdėjimo su draugais metu susiginčijo su savo draugu, ar reikia vaikus mokyti finansinio raštingumo. Draugas teigė, kad kažkaip specialiai mokyti vaikų nereikia, nes vaikai viską perima iš tėvų – taigi, jeigu tėvams viskas gerai su pinigais, tai bus gerai ir vaikams.

Galbūt jums pasiseks ir būtent taip ir bus. Vaikai patys išmoks visko iš jūsų. Tačiau – jei turite daugiau nei vieną vaiką galbūt esate tai pastebėję – toje pačioje šeimoje augantys vaikai dažnai būna labai skirtingi (nors tėvų pavyzdį mato tą patį!). Vienas – super taupus, o kitas – super išlaidus. Vienas – tiksliai žino, ko nori, ir siekia tikslų, o kitas mėgaujasi akimirka ir perka visiems dovanas.

Ir su tuo viskas gerai. Tačiau jei tą patį pavyzdį matydami vaikai užauga visai skirtingi, ar nereikėtų skirti dėmesio jų finansiniam ugdymui, o ne viską palikti savieigai? Vienam galime daugiau papasakoti apie tai, kad gali būti smagu leisti pinigus (tam tikrose ribose), o kitam – kad svarbu taupyti.

4. Manome, kad vaikų finansinio raštingumo ugdymas turėtų prasidėti tada, kai turėsime daugiau pinigų

„Kai bus pinigų, bus ir raštingumas“ – sako kai kurie tėvai, kai skatinu nepamiršti vaikų finansinio ugdymo.

Suprantu mintį. Kai nėra pinigų, rodos, kad nėra apie ką kalbėti. Tikrai yra nemažai šeimų, kuriose apie pinigus nekalbama, nes finansinė situacija tokia, kad „pati viską paaiškina“ – pinigų dažnai trūksta, todėl svarbu taupyti, pirkti reikalingiausius daiktus, ir tiek. Atliekamų pinigų vaikų kišenpinigiams tiesiog nėra.

Kad ir kiek pinigų šiuo metu turime, mūsų elgesys su vaikais turėtų būti panašus, o principai, kuriuos norime įdiegti – tie patys. Taip, vienos šeimos patiria realius finansinius apribojimus, todėl gali vaikui pasakyti, kad neturi pinigų jo įgeidžiams tenkinti. Kitos šeimos sukuria dirbtinius finansinius apribojimus savo vaikui. Tačiau abiem atvejais vaikas apribojimus turi pajusti.

Jei skaitėte šiuos įsitikinimus ir galvojote, kad tikrai neturite nei vieno iš jų – sveikinu! Vadinasi, esate tarp tėvų, kurie žino, jog finansinis vaikų ugdymas yra svarbus. O jeigu taip – tuomet kviečiu prisijungti prie nemokamo internetinio seminaro: “Kaip mokyti vaiką apie pinigus, neskiriant tam daug laiko ir energijos?”, kuris vyks 2021 m. lapkričio 23 d. 19 val.:

Jis skirtas tėvams, kurie supranta, jog mokyti vaikus apie pinigus reikia, tačiau patiria iššūkių, kai reikia rasti tam laiko ir sudominti vaikus šia tema. Ar jūs tarp tokių? Tuomet susitikime seminare 😉.

← Grįžti į tinklaraštį