Kaziuko mugės finansinio raštingumo pamokos vaikams

Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. kovas

Foto: Kier in Sight | Unsplash

Ant nosies – Kaziuko mugė. Jau išmokome gyventi su pandemija, todėl vėl nemaža dalis mokyklų organizuos Kaziuko mugę savo teritorijoje. Šios mugės – puiki galimybė vaikams paragauti verslininko duonos ir išmokti kitų finansinio raštingumo pamokų. Tačiau tai įmanoma tik tada, jei mes, tėvai, visko nesugadiname.

Kai tik galiu, apsilankau tokiose vaikų Kaziuko mugėse. Dažnai ten matau mažus vaikus, pardavinėjančius tobulai atrodančius saldainius ir sausainius, kuriuos tariamai padarė patys. Tačiau pažvelgus į tuos šedevrus kyla abejonių, ar juos galėjo padaryti 7-8 metų vaikas.

Tėvai, norėdami padėti savo vaikams, dažnai padaro meškos paslaugą – superka reikalingus produktus, pagamina saldumynus, o vaikams palieka smagiąją dalį – pardavimą ir pinigų surinkimą. Tokiu būdu vaikams siunčiame netinkamas žinutes – kad viskas pasidaro paprastai ir be pastangų.

Kad vaikai išmoktų finansinio raštingumo pamokas per Kaziuko mugę, svarbu vaikus įtraukti į visą procesą kaip įmanoma daugiau.

1. Planuodami, ką pardavinės, vaikai perpranta paklausos ir pasiūlos dėsnius

Visų pirma, vaikai turėtų nuspręsti, ką pardavinės. Jei vaikas anksčiau jau yra dalyvavęs Kaziuko mugėje, paklauskite jo, ar jis pamena, kokius dalykus Kaziuko mugėje kiti vaikai pirko labiausiai? O ką jam pačiam labiausiai patiko pirkti?

Paaiškinkite, kad sunkiausia parduoti tai, ką pardavinėja visi aplinkui (didelė pasiūla), o lengviausia – tai, ko beveik niekas nesiūlo (maža pasiūla). Pavyzdžiui, jei visi pardavinėja šokoladinius saldainius, savo šokoladinius saldainius parduoti bus nelengva. Pavyzdžiui, mano vyresnėlis Faustas per praktiką buvo atradęs, kad einamiausia prekė – želė, nes jos beveik niekas nepardavinėja.

Taip pat vaikui pasakykite, kad lengva parduoti tai, ką vaikai labai mėgsta (didelė paklausa), o sunkiau – ką nelabai mėgsta (maža paklausa).

Vaikas gali nesugalvoti, ką geriausia pardavinėti. Tuomet sutarkite, kad pagaminsite bent 2 skirtingas prekes, kad galėtumėte palyginti, kuri paklausesnė.

2. Pirkdami produktus už savo pinigus vaikai atkreipia dėmesį į kainą ir mokosi planuoti

Leiskite savo vaikams patiems supirkti reikiamus produktus. Taip, jūs galite juos nuvežti į parduotuvę, bet leiskite jiems paties spręsti, iš kokių ingredientų gamins prekę. Atsakykite į jų klausimus, jei tokių būtų.

Taip pat būtų labai gerai, jei vaikai pirktų viską už savo pinigus. Kodėl? Todėl, kad taip jie geriau supras, kiek kas kainuoja, galės apsvarstyti, kokią prekės kainą reikėtų nustatyti, bei galiausiai mokės suskaičiuoti uždarbį.

Paprašykite vaikų, kad išsaugotų pirkimo kvitą – jo prireiks skaičiuojant pelną.

3. Darydami ir pakuodami prekes vaikai geriau supranta, kiek reikia įdėti pastangų, siekiant pagaminti kokybišką produktą

Jei jūs viską už vaikus padarysite, jiems gali susidaryti neteisingas įspūdis, kad verslą vykdyti labai paprasta. Tereikia supirkti produktus ir paskui parduoti prekę. Vaikams svarbu suprasti, kad reikia tą prekę ir pagaminti – ir kad tai gali būti ir nelengva, ir gali būti broko (ne visi saldainiai gali atrodyti tobulai).

4. Nustatydami kainą ir pardavinėdami, vaikai pajunta kainos įtaką pardavimams

Kai paskutinį kartą mano Elžbieta (tuo metu 7 m.) dalyvavo Kaziuko mugėje, savo pagamintiems saldumynams buvo paruošusi 3 skirtingų kainų korteles. Tokiu būdu ją skatinau išbandyti, už kokią kainą vaikai geriausiai perka. Pradėjo nuo vidutinės kainos, paskui pakėlė, bet pastebėjo, kad vaikai perka mažiau. Prieš pabaigą kainą visai nuleido, kad išparduotų likučius ir nereikėtų jų gabenti namo.

Pamokos? Kad kaina turi įtakos pardavimams. Puikūs verslo pagrindai.

5. Skaičiuodami rezultatą, vaikai įtvirtina savo skaičiavimo įgūdžius ir supranta, kuo skiriasi pajamos nuo pelno

Galiausiai, nepamirškite grįžę namo suskaičiuoti rezultato. Ir čia labai svarbu štai kas – kad padėtumėte vaikui suskaičiuoti ne tik pajamas, bet ir pelną. Tam prireiks iš visų gautų pajamų atimti išlaidas, kurias vaikas galės apskaičiuoti pirkimo kvite.

Pagrindinė pamoka

Šiame politiniame kontekste rekomenduočiau aptarti su vaikais, ką galima nuveikti su gautu pelnu. Pavyzdžiui, būtų prasminga iš anksto sutarti, kad visi uždirbti pinigai bus paaukoti Ukrainos vaikams. Tokiu būdu vaikai ne tik labiau stengsis uždirbti daugiau, bet ir mokysis kurti tvarų verslą.

Daugiau apie vaikų finansinį raštingumą galite sužinoti parsisiuntę nemokamą leidinį „Top 3 tėvų klausimai apie vaikų finansinį raštingumą“ čia:

← Grįžti į tinklaraštį