Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2020 m. rugpjūtis

Maistpinigiai ir kišenpinigiai – kuo jie skiriasi?

Prieš rugsėjo 1-ąją tėvams reikia pagalvoti ne tik apie kanceliarines prekes, uniformas, sporto aprangą ir pratybas. Reikia pagalvoti ir apie maistpinigius bei kišenpinigius.

Juk kai vaikai išeis į mokyklą, jiems reikės ir savų pinigų. Todėl noriu atsakyti į 3 dažniausiai pasitaikančius klausimus apie maistpinigius ir kišenpinigius.

1. Ar reikia maistpinigius ir kišenpinigius atskirti?

Pradėkime nuo to, koks yra maistpinigių ir kišenpinigių tikslas.

Maistpinigių tikslas – kad vaikas turėtų pinigų, už kuriuos galėtų pavalgyti mokykloje. Maistpinigių dydis priklauso nuo to, kiek kartų vaikas valgo mokykloje ir kokios maisto kainos.

Kišenpinigių tikslas – išmokyti vaiką elgtis su pinigais, t.y. išmokyti taupyti, investuoti, protingai leisti ir dalintis. Kišenpinigių dydis priklauso nuo vaikui perleistų atsakomybių (ką vaikas už kišenpinigius pirks?).

Kaip matome, maistpinigių ir kišenpinigių tikslai – labai skirtingi. Todėl mano pasiūlymas (mūsų šeimoje tas puikiai veikia!) – atskirkime šias dvi pinigų sumas.

2. Kodėl svarbu atskirti maistpinigius ir kišenpinigius?

Kad vaikas mokytųsi elgtis su pinigais, labai svarbu jam leisti patirti, kas būna, kai pinigai baigiasi.

Tačiau didžioji dalis tėvų nenori, kad vaikas mokykloje “badautų” – todėl riboti maistpinigius vengia.

Jeigu atskiriame maistpinigius ir kišenpinigius, galime skirtingai elgtis, kai jie baigiasi:

  • Jei vaikas pritrūksta maistpinigių, galime tiesiog papildyti jo kortelę ar duoti daugiau grynųjų.
  • Jei vaikas pritrūksta kišenpinigių, šiukštu neduokime daugiau!

3. Kaip atskirti maistpinigius ir kišenpinigius?

Yra keli variantai:

  1. Jei mokykla suteikia tokią galimybę, maistpinigius galima pervesti į tam skirtą kortelę (pavyzdžiui, Fausto mokykloje maistpinigius galima pervesti į moksleivio pažymėjimą per Eurofondą, Elžbietos mokykloje tam skirtą kortelę išduoda Dvylika žirnių). O kišenpinigius galite pervesti į banko kortelę arba duoti grynais.

  2. Galite išimti vaikui 2 atskiras banko korteles (praktiškai tai reikštų 2 korteles skirtinguose bankuose, kas nėra labai patogu).

  3. Galite banko kortelę naudoti maistpinigiams, o kišenpinigius duoti grynais.

Labai rekomenduoju maistpinigius pervesti į kortelę, nes tada galėsite lengvai matyti, kam vaikas išleido pinigus (o juk nesinori, kad jis juos leistų saldumynams ar gazuotiems gėrimams…).

Mūsų šeimoje labiausiai pasiteisinęs – pirmasis variantas. Padariau automatinius pavedimus į abi korteles ir daugiau galiu apie tai nebegalvoti!

O jei dar neskaitėte nemokamos el. knygos “Kišenpinigiai vaikams. 10 klausimų“, galite ją parsisiųsti čia:

← Grįžti į tinklaraštį