Vaikai skirtingi. Ar mokyti apie pinigus turėtume vienodai?
Lina Banytė-Surplienė | Raising free kids įkūrėja | 2022 m. sausisFoto: Austin Pacheco | Unsplash
Mano sūnus (12 metų) nuolat mąsto, kaip uždirbti pinigų, kur investuoti. Labai dažnai atsidaro savo investavimo sąskaitą ir stebi, kaip auga pinigai.
Mano dukra (9 metų), kai tik turi laisvą minutę, lenda į internetą ir ieško dovanų savo šeimos nariams (net ir tiems, kurių gimtadienis – už poros mėnesių) arba galvoja, kokį stalo žaidimą ar knygą norėtų nusipirkti.
Jei auginate daugiau nei vieną vaiką, situacija gali atrodyti pažįstama. Ir tada kyla klausimas – kodėl vaikai su pinigais elgiasi taip skirtingai, nors tėvai (ir jų pavyzdys) – toks pat?
Vaikai yra skirtingi
Jei vaikai yra panašūs, tėvams pasisekė. Tuomet reikia mažiau lankstumo ir panašius mokymo principus galime taikyti abiems vaikams. Tačiau daug dažniau du ar daugiau šeimoje augantys vaikai turi visiškai skirtingus polinkius, skritingas stiprybes ir skirtingus mokymosi būdus, todėl tėvai turėtų sugebėti prisitaikyti prie kiekvieno iš jų.
Vienam gali patikti taupyti, o kitam – išlaidauti.
Vienas gali būti super matematikas, o kitas – super santykių kūrėjas.
Vienam gali patikti mokytis skaitant knygas, kitam – viską išbandant praktikoje.
Tai yra visiškai normalu. Vaikai tiesiog būna skirtingi.
Ir svarbiausia – mes, tėvai, turime auginti savo vaikus taip, kad neužgožtume jų stiprybių tol, kol jie išeis į suaugusiųjų pasaulį. Kodėl? Todėl, kad svarbu, jog jie neprarastų noro mokytis ir liktų žingeidūs – nes to reikės jiems tada, kai jie užaugs.
Mes, tėvai, turime auginti savo vaikus taip, kad neužgožtume jų stiprybių tol, kol jie išeis į suaugusiųjų pasaulį.
Tačiau yra vienas dalykas, kuris yra bendras visiems vaikams – jiems visiems patinka, kai būna smagu (nors… vienam gali būti smagu žiūrėti filmą, o kitam – skaityti knygą…).
Kaip mokyti skirtingus vaikus?
4 patarimai tėvams, kurie nori finansiškai ugdyti vaikus, turinčius skirtingų polinkių:
1. Atsipalaiduokite
– Nebesugalvoju, kaip sustabdyti sūnų nuo saldumynų pirkimo, – guodžiasi mama. – Dukra viską taupo, bet sūnus – tikras išlaidūnas.
Kartais, kai viskas nesiklosto taip, kaip norisi, geriausia išeitis – atsipalaiduoti. Tokiais atvejais padeda mintis, kad visi vaikai skirtingi ir kad mes dėl to nesame kalti. Mes darome geriausia, ką galime, bet vaikų temperamento pakeisti vis tiek negalime.
2. Stebėkite ir pažinkite savo vaikus
Kadangi su vaikais praleidžiame laaabai daug laiko, turime nerealią galimybę vaikus labai gerai pažinti. Kas, jei ne mes, galėtų pasakyti, ką mėgsta mūsų mažylis? Ar jam patinka klausyti istorijų? O gal jis tiesiog pražysta, kai parduotuvėje paprašome surasti norimą prekę?
Kalbėkime su vaiku, duokime jam užduočių ir stebėkime, kaip jis reaguoja – ar jam įdomu? Ar jam smagu? O gal jis nori pabėgti nuo mūsų? Kai atrandame tai, kas mūsų vaikui teikia ypatingą džiaugsmą, galime labiau mėgautis ir tėvyste, ir buvimu su vaiku.
3. Ieškokite tinkamų momentų mokyti
Po antrojo žingsnio seka trečiasis – kai gerai pažįstame vaiką, žinome, kaip ir kada jį lengviausia sudominti – ar jis labiau jūsų klauso rytais, o gal – prieš pat miegą? Ar jo akys žiba, kai pats už savo pinigus ką nors nusiperka, ar kai pasakojate, kaip jums sekėsi šiandien darbe?
Kai randate tą momentą, griebkite jį ir išnaudokite ?. Papasakokite ką nors, kas tuo metu vaikui aktualu (juk jūs žinote, kas jam šiandien nutiko!). O jei visai nebekyla minčių, apie ką kalbėti, galite naudoti diskusijų korteles „Apie pinigus paprastai“.
4. Nukreipkite vaiką balanso link
Labiausiai tikiu balansu. Kitaip sakant, labiausiai tikiu aukso viduriuku.
Nesu didelė agresyvaus taupymo fanė. Bet nesu ir didelė išlaidavimo fanė.
Nemanau, kad svarbiausia gyvenime yra uždirbti pinigus. Bet manau, kad pinigai yra svarbu (viena iš kelių svarbiausių gyvenimo sričių).
Todėl, jei vaikas linkęs labai išlaidauti, turime jį nukreipti taupymo link. O jei vaikas labai taupus ir niekur neleidžia pinigų, turime jį paskatinti daugiau išleisti (kad ir kaip keistai tai skambėtų).
Jei vaikas galvoja tik apie pinigus, reikėtų dažniau priminti, kad svarbu yra santykiai tarp žmonių ir gerumas. O jei vaikas apie pinigus visai negalvoja, reikėtų dažniau pakalbėti su juo pinigų tema ir atkreipti dėmesį, kad tai – svarbi gyvenimo dalis.
Tik tokiu būdu galėsime išugdyti visapusiškas asmenybes, kurios nebus per daug susikoncentravusios į pinigus, bet jausis patogiai su jais elgdamiesi.